איך לגדל אוך גינה

אם אתה אוהב תרד אבל הצמח נוטה לזרע מהר מדי באזור שלך, נסה לגדל סם גינה.

מה זה אורק גן?

המשך להלן כדי ללמוד כיצד לגדל ספת גינה ולמצוא מידע נוסף על הצמח, צרכיו והטיפול בו.

אורך גן הוא צמח עונה קריר, הוא חלופה העונה החמה לתרד שסביר להניח שהוא ילך לזרע. אוראצ'ה הוא בן למשפחת ה- Amaranthaceae על פי הסיווג הפילוגנטי (לשעבר משפחת Chenopodiaceae), אוראצ'י (Atriplex hortensis), ידוע גם בתור אורכי גן, אוראש אדום או תרד הרים. זה נקרא לפעמים גם ארונסה, בל-דאם, בון-דאם, כרוב אהבה, תרד ענק, תרד מזויף, שחיקה, פולט. השם orache נגזר מהמילה הלטינית "aurago" שפירושה "עשב מוזהב".

מקורו באירופה ובסיביר, אוראצ'ה הוא כנראה אחד הצמחים התרבותיים העתיקים ביותר. הוא גדל באירופה ובמישורים הצפוניים של ארצות הברית כדי להחליף תרד טרי או מבושל. הטעם מזכיר תרד ולעיתים מזוהה עם עלי חומצה. הזרעים גם אכילים ומהווים מקור לויטמין A.
הם נטחנים ומערבבים עם קמח להכנת לחמים. הזרעים משמשים גם להכנת צבע כחול.

עשב שנתי, אוראצ'ה, מגיע בארבעה זנים נפוצים, הנפוץ ביותר הוא אוראש בלונדיני או לבן. לאורך בלונדיני יש יותר עלים ירוקים חיוורים עד צהובים ולא לבנים. יש גם אוך אדום עם גבעולים ועלים אדומים כהים. האורך הירוק הוא צמח נמרץ בעל הרגל זוויתי ועלים ירוקים כהים עגולים.

על הספת הבלונדיני גדלים הכי הרבה, העלים בצורת חץ, גמישים ובעלי שינון קל ואורכם 8 עד 10 ס"מ על 4 עד 6 ס"מ קוטר. בלונדיניות אוראצ'י גדלות במהירות ומגיעות לגובה של 1.50 מ' עד 1.80 מ', בליווי גבעול זרע שיכול להגיע לגובה של 2 מ'.

לפרחים אין עלי כותרת והם קטנים, ירוקים או אדומים בהתאם לזן הגדל. שפע של פרחים מופיע בחלק העליון של הצמח. הזרעים קטנים, שטוחים ואדומים, מוקפים בקליפה דמוית עלה צהוב חיוור.

איך לגדל אוך גינה:

אורך גדל כמו תרד.
יש לזרוע זרעים בשמש מלאה עד צל חלקי בערך 2-3 שבועות לאחר הכפור האחרון באזור שלך. לזרוע זרעים בעומק 1 ס"מ, 4 ס"מ זה מזה בשורות במרחק של 30 ס"מ זה מזה.

עם טמפרטורות נביטה בין 10-18 מעלות צלזיוס, הזרעים צריכים לנבוט תוך 7-14 ימים. דלל את השתילים ל-12 עד 20 ס"מ בשורה. שתילים צעירים ניתן לאכול, בסלטים כמו כל זרעים צעירים אחרים.

לאחר מכן, הצמח ידרוש מכם טיפול מועט מלבד לשמור על לחות הצמחים. למרות שאורך עמיד לבצורת, לעלים יהיה טעם טוב יותר אם יישמרו בהשקיה. צמח טעים זה סובל גם אדמה בסיסית וגם מלח והוא גם עמיד לכפור.

Orache עובד בצורה מושלמת גם כשתילה במיכלים.

קְצִיר:

קצור את העלים והגבעולים הרכים כאשר גובה הצמחים 8-12 ס"מ, כ-40-60 ימים לאחר הזריעה. המשך לקצור עלים צעירים כשהם מתבגרים, ומשאירים עלים ישנים על הצמח. צבוט ניצני פרחים כדי לעודד הסתעפות והמשך ייצור עלים חדשים. ניתן לשתול ברציפות עד שמזג האוויר מתחמם, ובאקלים קר יותר, ניתן לשתול נטיעות של אמצע הקיץ לקציר בסתיו.

איך לגדל תרמילי במיה מזרע

איך לגדל פפינו מזרע