איך לגדל אפונה מזרעים?

אפונהלאחר השתילה, אפונה אינה זקוקה לתשומת לב מיוחדת מלבד השקיה וקציר. מזיקים ומחלות הם לעתים נדירות בעיה, במיוחד אם אתה בוחר בזנים עמידים למחלות. פשוט שימו עין על כנימות והסר אותן בלחץ חזק מצינור הגינה.

אפונה משגשגת במזג אוויר קריר, וצמחים צעירים סובלים כפור קל. לאחר הנבטה, האפונה מסתגלת היטב לאקלים הקר והרטוב של תחילת האביב. יש לשתול אפונה מוקדם ככל האפשר באביב כדי לקבל יבול מלא לפני הגעת טמפרטורות קיץ חמות שמסיימות את הייצור.

עבור קציר סתיו, תצטרכו לטפל היטב בצמחים שלכם, שצפויים להיחרך בחום הקיץ, עם צל והשקיה סדירה עד שמזג האוויר הקריר יגיע.

אפונה מעדיפה אדמה פורייה וחולית שמתנקזת היטב, אך סובלת את רוב הקרקעות מלבד חימר כבד ואטום. עבדו את האדמה עם הרבה קומפוסט כדי לשמור על האדמה פירורית. רמת pH של 6.0 עד 7.5 עדיפה. אם יש לך שטח גינה מוגבל, שתלו אפונה על סבכה או גדר. כך תוכלו להשיג תפוקות מקסימליות תוך שימוש בכמה מטרים בלבד של שטח גינה.

לקנות שתילים או לזרוע זרעים משלך?

למרות שניתן לזרוע אפונה בתוך הבית לצורך השתלה, היא לא ממש אוהבת את המעבר. שורשים צעירים מפריעים יכולים להפחית את התשואות בהמשך העונה. אם זו הדרך היחידה להתחיל במהירות, לכו על זה. לחלופין, זרעו את הזרעים ישירות לתוך האדמה כחודש לפני הכפור האחרון הצפוי באזורכם.
זרעו את הזרעים שלכם מוקדם, באמצע העונה ובסוף העונה כדי להשיג ייצור אפונה מקסימלי בתקופת הקיץ. באביב, במקום לשתול זנים שונים במרווחים שבועיים, שתלו את האפונה בבת אחת. מכיוון שהם זנים שונים, הם ימותו בזמנים שונים, מה שמאפשר קציר כמעט מתמשך.
אתה יכול קנה את הזרעים שלך באמזון.

איך לגדל אפונה בצורה טובה?

להלן שלושה טיפים לגידול שכדאי לזכור.

אפונת גינהלזרוע אפונה, רצוי בשורות רחבות.
אפונה הגדלה צמודה זו לזו מדכאת עשבים שוטים, שומרת על קרירות האדמה, מגדילה את התפוקה ומנצלת את שטח הגינה בצורה יעילה ביותר. כל שעליך לעשות הוא לשדר את הזרע בשורה ולאפשר לזרעים ליפול ככל שהם יכולים, חלקם אפילו נוגעים זה בזה. כסה ב-2 ס"מ של אדמה באביב ו-5 ס"מ בקיץ לקציר הסתיו שלך.

אין להפרות יתר.

אפונה צריכה מעט כדי לשגשג ובדרך כלל אינה דורשת דשן. למעשה, יותר מדי חנקן יאפשר לצמחים לפתח עלווה שופעת על חשבון ייצור תרמילים ואז הם יהיו רגישים יותר לכפור.

להשקות היטב בעת הצורך.
השקה כראוי פעם בשבוע. לעולם אל תיתן לאדמה להתייבש לחלוטין או שתפחית באופן דרסטי את ייצור האפונה. הזמן הקריטי להשקיה הוא כאשר הצמחים פורחים ומייצרים תרמילי זרעים. כאשר התרמילים מתבגרים במזג אוויר חם, השקה מדי יום, במידת הצורך, כדי לשמור על איכות התרמיל.

כמה טיפים נוספים:

כדי לשפר את ייצור האפונה הכולל, שקול להשתמש בטכניקות הבאות.

להכין מיטות מוגבהות.
כדי לגרום לאפונה לנבוט מוקדם ככל האפשר באביב, שתלו אותה בערוגות מוגבהות. מיטות מוגבהות מתחממות מהר יותר מהרצפה שמסביב.

להכין מאלץ'.
מכיוון ששורשי האפונה רדודים, חיפוי חיפוי כדי לשמור על האדמה לחה סביב השורשים. כאשר הצמחים בגובה 5 ס"מ, יש למרוח מאלץ של קש נקי, עלים קצוצים או קומפוסט. ככל שהצמחים גדלים אתה יכול להוסיף עוד חיפוי.

תעשה עמדה.
כל האפונה, אפילו זני ננסי, גדלות בצורה הטובה ביותר עם תמיכה. אפונת גינה היא יצרנית ופחות רגישה להירקב אם נותנים להם תמיכה או, עבור זנים גדולים יותר, שותלים לאורך גדר או סבכה.

טיפים לקציר

כדי לקבוע מתי לקטוף אפונה בוגרת, בדוק את התרמילים לפי מראה ותחושה. אם האפונה עגולה, בעלת ברק יפה וירוקה בהירה, היא מוכנה.

בחר ציפורן בקפידה.
גבעולי אפונה נשברים בקלות ומערכות השורשים אינן עמוקות במיוחד. אם לא תיזהר, אתה יכול לפגוע בצמח או אפילו לשלוף אותו מהאדמה. השתמש בשתי הידיים, אחת כדי להחזיק את הצמח והשנייה כדי לצבוט את התרמילים.

קציר תכוף מגדיל את התפוקה.
עם תחילת הקציר, באביב או בסתיו, בחר כל יומיים לשמור את צמחי האפונה בייצור. תדירות הבחירה בהחלט משפיעה על סך ההחזרים. בחר אפונה בשלה מדי; אם אתה משאיר אותם על הצמח, התשואות יורדות.

ייעוץ מלאי.

אפונה היא הטובה ביותר כשהיא מבושלת מהר מאוד, עם כמה שפחות מים, כדי לשמור על הסוכרים והטעמים שלה. אין להרתיח אותם כי הסוכרים יתמוססו והטעם יאבד. לאדות עד לריכוך.

אם הקציר עולה על התיאבון שלך, יש בעצם שתי דרכים לאחסן אפונה.

קְפִיאָה.
למרות שאפונה מקבלת הקפאה היטב, היא מאבדת מרקם. הקפיאו אותם מיד לאחר הקציר כדי לשמור על טעמם העשיר. חולטים את האפונה במשך שתי דקות במים רותחים, מסננים מיד וצולים למי קרח למשך שתי דקות. יוצקים שוב, עוטפים קלות את האפונה בשקיות ניילון או מיכלים ומכניסים למקפיא.

יִבּוּשׁ.
אפונה ניתנת לייבש במייבש ולאחסן בצנצנות אטומות לשימוש חורף במרקים ותבשילים. האיכות, לעומת זאת, לא תתאים לאפונה קפואה או טרייה.

10 ירקות לגדל באביב כדי להתחיל טוב בגן הירק שלך

10 ירקות רב שנתיים שתוכלו לשתול פעם אחת ולקטוף במשך שנים