איך לגדל אפרסמון מזרעים

אפרסמונים (Diospyros spp.) מרשימים כל השנה עם העלווה הראוותנית שלהם ופירות השלכת הכתומים המדהימים, אפרסמונים שמוסיפים צבע מבריק לגינון משעמם אחרת של סוף העונה. ישנם למעלה מ-400 מינים של אפרסמון אך רק קומץ גדל בקביעות כולל האפרסמון המצוי (Diospyros virginiana) והאפרסמון היפני (Diospyros kaki). שניהם גדלים היטב מזרעים, אם כי ישנם אתגרים הקשורים להפצת זרעים, במיוחד אם אתה מנסה להתרבות זן או זן ספציפי של אפרסמון.

טיפים לגידול אפרסמונים מזרעים

אפרסמונים מצויים קשים בהרבה מאפרסמונים יפניים.
רוב האפרסמונים הגדלים בנוף הם זנים ספציפיים, כמו 'מילר' (Diospyros virginiana 'מילר') ו-'Fuyu' (Diospyros kaki 'Fuyu'). הם גדלו עבור תכונות ספציפיות ויש לשכפל אותם באופן א-מיני באמצעות ייחורים או שתלים כדי לשמר את האיכויות שלהם. ייתכן שזרעים לא יפיקו עץ עם אותה איכות או כמות פרי, ועצים עשויים להשתנות גם בקשיחות קרה ובעמידות למחלות. עם זאת, אתה עדיין יכול לקבל עץ עם פירות טעימים ואת אותו מראה אטרקטיבי כמו עצי אפרסמון אחרים.

קצירת זרעי אפרסמון

זרעי האפרסמון נובטים בצורה הטובה ביותר כשהם טריים אז קוטפים אותם בסתיו לאחר שהפרי מתחיל להתרכך. אסוף זרעים רק מאפרסמון בשל לחלוטין ללא עקיצות ציפורים, כתמים או עור ירוק. לאחר חיתוך הפירות, מסירים כמה גרעינים ומשרים אותם במים פושרים לכמה ימים כדי לשחרר כל בשר שנדבק לזרע. שפשפו קלות את זרעי האפרסמון מתחת למים זורמים כדי לנקות אותם. אתה יכול להתחיל את הזרעים מיד או לאחסן אותם במקום קריר ויבש עד שתהיה מוכן להנביט אותם.

טיפול בזרעים

זרעי אפרסמון זקוקים לתקופה של צינון לח כדי לעזור להם לנבוט. תהליך הקירור, או ריבוד קר, מחקה את התהליך הטבעי של חורפי זרעים בחוץ. עטפו את הזרעים בטחב ספגנום לח או במגבת נייר, ואז הניחו אותם בשקית ניילון או צנצנת בתוך המקרר למשך חודשיים עד שלושה. אם הקצף או מגבת הנייר מתייבשים, רססו אותו במעט מים כדי לשמור על לחות זרעי האפרסמון.

נביטת זרעים

שתילי אפרסמון יוצרים בהתחלה שורש ארוך, ולכן יש לגדל אותם במיכלי פלסטיק גדולים שיאפשרו לשורש להיווצר מבלי להפריע לו. לזרוע זרע אחד לכל עציץ באדמת עציצים סטרילית ולוודא שלעציץ יש חורי ניקוז בבסיס. לשתול את הזרעים בעומק של 5 ס"מ, ולאחר מכן להניח את העציצים במקום חמים ומואר. אם טמפרטורות היום נשארות מתחת ל-21 מעלות צלזיוס, נסה לחמם את העציצים עם מחצלת חום ריבוי. שתילי אפרסמון זעירים צריכים להופיע תוך שישה עד שמונה שבועות.

עצות נביטה:
לזרעי אפרסמון יש קצב נביטה נמוך יחסית של 25 עד 35 אחוז אז התחל עם מספר זרעים כדי להגדיל את הסיכוי להצלחה.

טיפול בשתילים

אור שמש ישיר ואדמה לחה באופן שווה מספקים את התנאים הטובים ביותר עבור שתילי אפרסמון. שמור אותם בחוץ בתנאים מוגנים במהלך חודשי האביב לפני שתחשוף אותם לאט לאור שמש חזק יותר למשך שבוע עד שבועיים. השקה את השתילים מדי שבוע אך תן לאדמה להתייבש בסנטימטר הראשון בין השקיה כדי לשמור על בריאות השורשים.

השתלות וניטור גדילה

בשל שורשם הארוך, יש לשתול שתילי אפרסמון בתום עונת הגידול המלאה הראשונה שלהם, רצוי בסתיו לאחר הגשם הראשון. בחר אתר שתילה עם שטח של לפחות 2 רגל מרובע לכל אפרסמון כדי לספק מקום נרחב לפיזור הבוגר שלהם. עצי אפרסמון סובלים את רוב סוגי הקרקע אבל הם לא מצליחים באזורים עם אדמה מלוחה מאוד. בסך הכל, הם דורשים מעט מאוד טיפול וללא דשנים מיוחדים כדי לשאת קציר שופע של פירות. עם זאת, לאפרסמון יכול לקחת שלוש עד חמש שנים כדי לשאת פרי, ולכן הם דורשים סבלנות.

טיפ אחרון לתחזוקה של עץ האפרסמון שלך:
מורחים שכבה עבה של מאלץ' סביב בסיס השיחים כדי לשמור על לחות האדמה ולהקל על איסוף הפירות שנפלו.

איך לגדל כרישה מזרעים

5 דברים לעשות בגינת הירק שלך באוקטובר