איך לגדל בוטנים מזרעים?

קציר בוטנים גן ירקהאם ידעת שאתה יכול לשתול בוטנים משלך בבית?
כדי לקבל את כל הסיכויים בצד שלך, עליך לדעת קודם כל שתצטרך עונה חמימה כדי שיהיה ממש קל לגדל בוטנים בגינה בבית.

איך לגדל בוטנים בגינת ירק?

בוטנים (Arachis hypogaea) מעדיפים עונת גידול ארוכה וחמימה והם נטועים בדרך כלל מאמצע עד סוף האביב (לאחר שאיום הכפור חלף לחלוטין) עד אמצע הקיץ. בעת גידול עצי בוטנים, שתלו אותם באדמה חולית העשירה בחומרים אורגניים כגון עלים, קומפוסט או זבל נרקב היטב.

זרעי את זרעי הבוטנים שלך:

אתה יכול למצוא זרעי בוטנים באינטרנט כמו באתר אֲמָזוֹנָה.
צמחי הבוטנים שלך יצטרכו לשגשג במיקום שטוף שמש. הדרישות משתנות במקצת בין זני בוטנים. ישנם זנים שנקראים זוחלים בעלי מחזור וגטטיבי ארוך (מ-120 עד 140 יום) כמו זן וירג'יניה, הזרעים אינם נובטים בטרם עת, זן זה עמיד יותר בפני גלדת עלים. לאחר מכן הזנים בעלי הרגל זקוף ומחזור וגטטיבי קצר (90 עד 110 ימים) כמו הזנים הספרדיים והוולנסיה, היבול גבוה יותר, אך הנביטה המהירה לאחר הבגרות עלולה להוות בעיה.

לבוטנים מסוג זוחל יש הרגל גידול דמוי גפן ודורשים מעט יותר מקום בגינה מאשר עמיתיהם הזקופים. שלושה עד חמישה זרעים נטועים בדרך כלל בעומק של 5 ס"מ, במרחק של 20 ס"מ זה מזה, עם שורות במרחק של 60 ס"מ לפחות. זריעה לזנים זוחלים צריכה להיות בעומק של כ-4 ס"מ ובמרחק של 15 ס"מ זה מזה. לאחר שהשתילים הגיעו לסביבות 15 ס"מ, ניתן להוסיף שכבת חיפוי, כגון קש, כדי לסייע בשליטה על עשבים שוטים.

סידן חשוב לצמיחה והתפתחות של תרמילים. לכן, ייתכן שיהיה צורך להוסיף גבס לאדמה לאחר תחילת הפריחה.

השקיה שבועית למניעת התייבשות התרמילים היא גם חיונית.

פרח וצמח בוטניםאיך בוטנים גדלים?

רוב הבוטנים פורחים לאחר כשישה עד שמונה שבועות לאחר השתילה.
הפרחים מיוצרים קרוב לאדמה על להרגל זקוף ולאורך הרגל נגרר. בעוד שצמחים פורחים מעל פני הקרקע, תרמילי זרעים גדלים מתחת. כשהפרחים דוהים, הגבעול מתחיל להתכופף כלפי מטה, נושא את התרמילים אל הקרקע. מאחר שהבוטנים פורחים במשך מספר שבועות (עד שלושה חודשים), התרמילים מבשילים במרווחים משתנים.
כל תרמיל מייצר שניים עד שלושה בוטנים.

קציר ואחסון בוטנים

רוב אגוזי האדמה מוכנים לקציר לאחר כ-120 עד 150 ימים לאחר השתילה. קציר בוטנים מתרחש בדרך כלל בסוף הקיץ/תחילת הסתיו כאשר העלווה מצהיבה. כאשר הבוטנים מתבגרים, צבע הקליפה שלהם משתנה מלבן או צהוב לחום כהה או שחור. אפשר לבדוק את הבשלות של בוטנים על ידי גירוד באמצע התרמילים עם סכין חדה. קליפה חומה כהה עד שחורה פירושה שהם מוכנים לקציר.
לעקור בזהירות צמחים ולנער את עודפי האדמה. לאחר מכן, יבשו את הבוטנים על ידי תלייתם הפוכים באזור חם ויבש למשך כשבועיים עד ארבעה שבועות. לאחר התייבשות, הניחו אותם בשקיות רשת ואחסנו באזור מאוורר היטב עד שהם מוכנים לצלייה.
אגוזי אדמה מבושלים עדיף אם מבושלים מיד לאחר הקציר ולפני הייבוש.

להירשם

12 סודות לגידול פלפלים בגינה שלך

איך לגדל סטיביה בגינה שלך