איך לגדל דומדמניות או דומדמניות שחורות?

גן ירק דומדמניות אדומות

דומדמניות ודומדמניות שחורות הם שיחים עמידים שקל לגדל ובעלי תוחלת חיים ארוכה. פירות יער בעלי חומציות גבוהה מכילים הרבה יותר ויטמין C כמעט מכל פרי אחר בגינה. פירות אדומים ולבנים קרובים, אם כי יש להם הרגלי צמיחה שונה. יש להם גם חיים ארוכים בגינה והם מאוד פרודוקטיביים.

דומדמניות ודומדמניות גדלות היטב בשמש מלאה אך גם באתרים מוצלים קלות. הימנעו ממקומות בגינה החשופים לכפור באביב, הפוגעים בפרחי הדומדמניות. שיחי דומדמניות גדלים היטב באדמה לחה שאינה מוצפת לחלוטין.

דומדמנית בוגרת ויפה תפיק כ-5 ק"ג פרי ויותר לדומדמניות שחורות. שיח קומפקטי וגדל במלואו יזדקק לשטח של כ-2 מ' קוטר.

הזנים:

כיום, הזנים עמידים מאוד למחלות. זנים מסוימים יגדלו טוב יותר באזורכם מאחרים, אל תהססו לשאול את המשתלה לייעוץ, יתרה מכך אם תרכשו את הצמחים שלכם במקום, לא תתקשו למצוא את הצמח שיתאים ביותר לגינה שלכם. .

טיפים לגידול, שתילה, דישון והשקיה:

דומדמניות לבנות בשלות

רכשו צמחים מאושרים ללא מחלות ממשתלה מקומית בעלת מוניטין. להעשיר את האדמה היטב בקומפוסט או זבל. רוב הצמחים נמכרים במיכלים, כך שניתן לשתול אותם כאשר מזג האוויר מתאים. אמנם, השתילה היא עדיין הטובה ביותר בסתיו כאשר האדמה עדיין חמה מספיק כדי להצמיח שורשים, אבל השקיה בדרך כלל אינה הכרחית. אתה יכול גם לשתול בהצלחה את הצמחים שלך בתחילת האביב לאחר הכפור האחרון. שתלו את שיחי הדומדמניות במרחק של 2 מ' זה מזה.

מקמו זנים קומפקטיים קצת יותר כדי ליצור שיחים. הנח אותם באדמה קצת יותר עמוק ממה שהיו במיכל, תוך שימוש בסימון האדמה על הגבעול כמנחה. לאחר השתילה, גזום את כל הניצנים לארבעה ניצנים מעל פני האדמה, תוך חיתוך ממש מעל ניצן הפונה החוצה. לאחר מכן, השיחים יפיקו גידול חדש ונמרץ שיספק יבול טוב בקיץ השני לאחר השתילה. לאחר גיזום ראשוני זה יתקבל בברכה חיפוי עם שכבת קומפוסט, זבל או חומר אורגני אחר.

דומדמניות שחורות

דומדמניות שחורות בשלות

חזור על זה בכל אביב, בקצב של שני דליים למטר מרובע, כדי להאכיל את הצמחים ולשמור על לחות באדמה ואז הוסף דשן לצמחי פרי נפוצים.

יש להקפיד לא להפריע/לפגוע בשורשים על ידי ניכוש עשבים בקלשון או מעדר. מאלץ רגיל אמור למנוע עשבים שוטים. השקה באופן קבוע בזמן יובש.

קל להפיץ שיחי דומדמניות מייחורים. באמצע הסתיו, קח ייחורים מצילומי העונה הנוכחית שהם בריאים. חותכים את הקצה ממש מעל ניצן ואת החלק התחתון ממש מתחת לניצן, לחתך באורך של כ-20-30 ס"מ. חפרו תעלה בצורת V בעומק 15 ס"מ. אם האדמה כבדה, הוסיפו שכבת חול של 5 ס"מ בתעלה לשיפור הניקוז. שתלו את הייחורים בתעלה, במרחק של כ-15 ס"מ זה מזה, כששני ניצנים נראים מעל הקרקע ומלאים את התעלה.

מזיקים ומחלות:

מזיקים כוללים קרדית, כנימות וחרקים קפסידים. המחלות הסבירות ביותר להתרחש הן עובשים אפורים, פטריות מסוג ארמילירי (Armillaria mellea), כתם עלים הנגרם על ידי פתוגן (פטריות או חיידקים מסוג פתוגן) והיפוך (וירוס לדומדמניות שחורות בלבד).

קציר ואחסון דומדמניות:

בחר דומדמניות שחורות רק כשהן בשלות לחלוטין, שבוע או שבועיים לאחר שהן משחירות. הדומדמניות בחלק העליון של כל צרור מבשילות תחילה. בחרו פירות יער אדומים ולבנים ברגע שהם בשלים מאוד, חתכו את כל החבורה במספריים. אכלו אותם מיד כי הם שבירים מאוד ולא מחזיקים מעמד לאורך זמן. כל סוגי הדומדמניות קופאים היטב.

מה לעשות בגן הירק בדצמבר

איך לגדל אורגנו מזרעים