איך לגדל הל מזרע

זרעי הלללמוד כיצד לגדל הל, אחד התבלינים היקרים בעולם, לא יהיה קל, גידולו הוא קשה במידה בינונית, אך תוכלו לעשות זאת אם תעקבו אחרי כמה עצות אלו.

הל הוא אחד התבלינים היקרים בעולם אחרי זעפרן ווניל. יש לו טעם מתוק ושורף וריח חריף מאוד מיוחד. ההל בשל מגוון השימושים שלו זכה למוניטין של מלכת התבלינים (המלך, לעומת זאת, הוא פלפל שחור).

זני הל:

באופן כללי, ניתן למצוא שני זנים של הל: ירוק (מקורו בהודו וסרי לנקה) ושחור (בנפאל ובמדינות ההימלאיה של הודו).

מאפיינים של הל:

הל (Elettaria cardammommum) הוא צמח רב שנתי. יש לו עלים ארומטיים נוקשים וזקופים, המהווים את החלק האווירי של גבעולים של הצמח. גבעולים אלו הם בגובה של בין 2 ל-4 מטרים ויוצרים חופת עלים מסביב לצמח.

פרחי ההל הזעירים יפים ולרוב בצבע לבן עם פסים צהובים או אדומים עליהם.

פירות הל נקראים כמוסות. בתוך הפירות נמצאים זרעי הצמח, המשמשים למעשה כתבלינים.

גידול הל מזרעים:

אתה יכול לגדל הל מזרע. אתה יכול להתנסות עם זרעים שאתה מקבל במכולת, אבל זרעים אלה בדרך כלל מעובדים ולא טריים. לקבלת התוצאות הטובות ביותר, קנה זרעים מחנות זרעים מיוחדת או ישירות מהחנות מרשתת.

גידול הל מקני שורש:

הדרך הקלה ביותר להפיץ הל היא על ידי חלוקה. כדי לעשות זאת, חותכים את קנה השורש בסכין חדה ומפרידים אותו בזהירות מהצמח. שתלו אותו מחדש בתנאים דומים.

הלתנאי גידול:

גידול הל בצורה מיטבית קשה כי הוא דורש תנאי גידול ספציפיים: אקלים טרופי, חם ולח המתאים באופן מושלם להתפתחותו. הל גדל ביערות סובטרופיים לחים או לחים מאוד. היכן שהטמפרטורה נעה בעיקר בין 18-35 מעלות צלזיוס. רמת הלחות כדי שהל ישגשג היטב היא בדרך כלל סביב 75%. אם תצליחו לשחזר את התנאים הללו, זה יהיה הטוב ביותר, אחרת זה עלול להיות מסובך.

חשיפה ושמש:

לשתול הל במקום עם צל חלקי או אור שמש מסונן, הרחק משמש ישירה תוך גדילה לגובה של עד 2-4 מ' תחת הגנה של עצים גבוהים בהרבה.

סוֹל

אדמה עשירה בחומר אורגני וזבל היא אופטימלית.הל דורש רמת pH מעט חומצית עד ניטרלית של סביב 6 עד 6.8. זה יכול גם לסבול קרקעות חומציות עד 5.5 עד 6.

המפתח לגידול טוב של הל הוא מצע נכון, שחייב להיות מנוקז היטב כדי שהמים יוכלו להתפנות בקלות, אך האדמה חייבת להישאר לחה כל הזמן. במילה רטוב אין הכוונה לאדמה מוצפת, וגם לא מומלץ להשתמש במרקם החימר של האדמה מכיוון שהוא הורג את הצמח.

השקיית הל:

הל גדל ביער הגשם, באזורים אלו יורדים בממוצע 200 ימי גשם בשנה. לכן חיוני לשמור על האדמה לחה כל הזמן, לעולם אל תתנו לאדמה להתייבש. בקיץ או כשהצמח מתחיל להציב פרי, הגדילו את כמות ותדירות ההשקיה.

קציר ואחסון הל:

ההל מתחיל להניב פירות מהשנה השלישית לאחר השתילה.

קצירת הפירות חייבת להיעשות באופן ידני. אפשר להתחיל לאסוף פירות כשהם מתחילים להיות ירוקים, יבשים וקלים לשבירה.

לאחר הקטיף, יבשו את התרמילים למשך 6-7 ימים ואחסנו אותם בכלי אטום במקום קריר ויבש הרחק מאור שמש ישיר, כך שניתן לאחסן אותם לאורך זמן.

7 ירקות כמעט כל אחד יכול לגדל

איך לגדל כרוב שטוח טאיוואני או כרוב מזרע