איך לגדל זעפרן מגלעיל או נורה?

פרח זעפרןאתם בטח כבר יודעים את זה, אבל זעפרן הוא התבלין היקר בעולם, אפילו נקרא זהב אדום. החוטים האדומים המובהקים של זעפרן הם סטיגמות מיובשות של כרכום, Crocus sativus. לפרח הקטן הזה יש קשר ארוך עם המזרח התיכון אבל הוא משגשג היטב אם אתה מצליח לענות על כל צרכיו.

איך לגדל זעפרן מגוש או נורה:

Crocus sativus מתפתח מגוש, איבר אחסון תת-קרקעי בעל מראה של פקעת אך נוצר מגזע נפוח מוקף בקשקשים, פתילים נמצאים ב-Iridaceae (כרכום, גלדיולוס, פרזיה). אתה יכול למצוא פתילים זעפרן או נורות באינטרנט, למשל על אֲמָזוֹנָה אבל בדוק את המוכרים היטב לפני שאתה מתחיל.

לזרוע פתילים בסוף ינואר או תחילת פברואר לקציר באפריל ומאי. יש לשתול אותם במרחק של 10 ס"מ זה מזה ובעומק של 10 ס"מ, רצוי בערוגות מוגבהות, מה שמגביר את הניקוז ומפחית את התחרות עם עשבים שוטים.
הפתילים זקוקים לשמש מלאה ולאדמה מנוקזת היטב עם הרבה חומר אורגני. צמחים יכולים לקבל קומפוסט כשהם גדלים, אך אל תגזימו. העלווה נעלמת במהלך הקיץ.
למרות שהם די סובלניים לתנאי יובש, הפתילים זקוקים לגשם לפני תחילת הפריחה. להשקות אותם במידת הצורך.
הפתילים מתרבים באופן טבעי. הגלילים החדשים יושבים גבוה יותר באדמה מאשר הישנים והם יעלו בהדרגה אל פני השטח. אספו ושתלו אותם מחדש כל שלוש שנים.

חוטי זעפרן סטיגמותאיך לקצור זעפרן:

פרחים בצבע סגול מופיעים לעתים קרובות לפני העלווה. יש לאסוף אותם בבוקר, כשהם עדיין סגורים. זה מקל על ניתוק הסטיגמות. זה גם מונע מדבורים להיכנס ולפגוע באבקה בתבלינים שלך!

חותכים את הפרח בבסיס עם הציפורן.

עיבוד זעפרן:

הסר את עלי הכותרת כדי לחשוף את שלוש הסטיגמות האדומות. הם מחוברים לשאר הפרח על ידי סגנון דמוי "גבעול" צהוב. השתמש בציפורן כדי לגזור את הסטיגמות מהסגנון. טהרנים מנסים לשמור על כל שלושת החוטים מחוברים זה לזה, אבל זה מאוד מסורבל ולא נדרש.

ייבוש הזעפרן:

ייבוש הוא החלק הכי מסובך. ייבוש יתר הופך את החוטים לשבירים ומעניק להם טעם מר. חוטים לא מיובשים נוטים להירקב.

לזעפרן מיובש בזהירות יש צבע אדום מבריק וכהה. לאחר מכן יש לחוטים תחושה שעווה אם דוקרים אותם בעדינות. הארומה דומה לדבש, אך עם תווים מתכתיים

אפשר לייבש חוטי זעפרן בתנור, אבל זה יותר קל במייבש. זמן הייבוש משתנה בהתאם לטמפרטורה, הלחות, דגם המייבש וכמות החוטים. ככלל, יבש במשך שעה אחת ב-55 מעלות צלזיוס, ולאחר מכן לפרקי זמן של 10 דקות במידת הצורך.

אחסון זעפרן:

זעפרן יכול להישמר שלם עד שנתיים אם שומרים אותו במיכל זכוכית מחוץ לאור.

איך לגדל חומצה מזרע

איך לגדל ברוקולי מזרעים