איך לגדל חומוס מזרעים

חומוסחומוס (Cicer arietinum) ידוע גם בתור garbanzo בספרד, הוא קטניה, אבל לא ממש כמו אפונה או שעועית, למרות ששמותיהם מרמזים אחרת.

חומוס הוא תוספת פופולרית לתזונה צמחונית מכיוון שהוא עשיר מאוד בחלבון עבור יבול צמחי ותקבל גם חומצה פולית, מנגן, ברזל וסיבים. הם בעצם מאוד מזינים ועשירים במספר מינרלים שאינם נפוצים בצורת ירקות. חומוס נמצא בשימוש נרחב במטבח המזרח תיכוני, במנות כמו חומוס ופלאפל.

הם זקוקים לעונת גידול ארוכה אך גם מזג אוויר קריר יחסית. באקלים עם קיץ חם מדי, הקפד להשקות יותר ואולי להוסיף צל לצמחים שלך.

גידול חומוס מזרעים:

אפשר לקנות זרעי חומוס להנבטה במרכז גן או להזמין באינטרנט, למשל אפשר למצוא באתרי מכירה מקוונים כמו למשל אֲמָזוֹנָה.

גרגירי חומוסחומוס זקוק לעונת גידול ארוכה למדי, ולכן כדאי להתחיל לזרוע את הזרעים שלך בתוך הבית כדי להתחיל מוקדם יותר. עם זאת, למרות שזה עשוי לעזור לקציר שלך, חומוס אינו משתיל היטב. אז התחילו את הצמחים שלכם בעציצי נייר שניתן לשתול יחד מבלי למשוך את השורשים העדינים מאוד.

זרעו את הזרעים שלכם בעציץ כ-4 שבועות לפני תאריך הכפור האחרון הידוע באביב באזורכם. יש לזרוע את הזרעים בעומק של כ-2-5 ס"מ באדמה. אתה יכול לשתול 1 או 2 זרעים לכל עציץ שתילים אבל לשמור רק אחד בכל פעם שהם נובטים. תן להם הרבה שמש ושמור על האדמה לחה עד שהם נבטו דרך פני האדמה.

להשתלה:

שתלו את השתילים שלכם לאחר תאריך הכפור האחרון שלכם, תוך שמירה של כ-10-15 ס"מ זה מזה. קצת בלאגן זה טוב כי כל צמח יספק תמיכה מסוימת לשכנו. חוץ מזה, הם לא יצטרכו יותר. רוב צמחי החומוס יהיו בגובה של פחות מ-60 ס"מ כשהם יתבגרו.

אם אתה זורע את הזרעים שלך בגינה במקום להתחיל בתוך הבית, עליך לעשות זאת בערך 1-2 שבועות לפני תאריך הכפור הזה. שתילים יכולים להיות רגישים לכפור, כך שאם הם גדלים מהר מהצפוי, כדאי לכסות אותם למשך הלילה.

טיפול בצמחים:

כקטניה, החומוס מתקן את החנקן שלו מהאדמה, כך שאם אתה משתמש בדשן בגינת הירק שלך, עליך להימנע מכל הפורמולות עתירות החנקן. דשן נטול חנקן יהיה הטוב ביותר. צמחים בדרך כלל משגשגים היטב ללא דשן.

השורשים שלהם רדודים ויהיו קרובים מאוד לפני הקרקע. הסר את כל העשבים ביד או השתמש במקום זאת בדיסק.

השקה את הצמחים שלך באופן קבוע, רק מסביב לאדמה. אל תשפוך מים על כל הצמח, אחרת תהפוך אותו למטרה להדבקה של עובש. השקה כפעמיים בשבוע במזג אוויר יבש, במיוחד כאשר הצמחים פורחים ומתפתחים תרמילי זרעים. ברגע שהתרמילים בשלים והצמח מתחיל למות בחזרה, אתה יכול להגביל את ההשקיה כדי לעזור לתהליך הייבוש.

זרעי גן ירק חומוסגדל במיכלים:

הצמחים יגדלו היטב במיכל ברוחב ובעומק של 25 ס"מ לפחות, אך מכיוון שכל צמח מייצר מספר קטן יחסית של שעועית, ייתכן שלא יהיה מעשי לגדל יבול שלם של חומוס בעציצים. כדי לקבל יבול בגודל שימושי תזדקק למספר צמחים שיכולים להפוך את גידול המיכלים לבלתי מתאים, אם כי הצמחים מסתדרים היטב בעציצים. אתה צריך בערך 7 או 8 צמחים לאדם.

מזיקים ומחלות:

חרקים רבים יכולים להוות איום על צמחי החומוס שלך, כגון עלים, חיפושיות, קרדית וכנימות. חרקים גדולים כמו חיפושיות שעועית ניתן לשלוף כאשר אתה רואה אותם, ואתה צריך להסיר את כל העלים שיש עליהם ביצים.

הכנימות קטנות יותר ויכולות להיות קשה יותר להתמודד איתן. זרם מים יכול לשטוף אותם אבל אתה צריך לעשות את זה כמעט כל יום (או יותר) כדי להילחם בהם. הכנימות עצמן אינן מזיקות למדי למעט מספרים גדולים, אבל אתה צריך להיות מודאג מהפצת מחלות כמו וירוס פסיפס שעועית.

וירוס פסיפס שעועית יהרוג את הצמחים שלך, אבל ישנם מספר זני חומוס עמידים שאתה יכול לשתול כאמצעי זהירות. העלים מתחילים להתגלגל ויש להם מראה מקומט, והצמח כולו יורעב. אין טיפול, אז יש לחפור ולהשמיד את כל הצמחים המושפעים. שים לזבל, אבל אל תוסיף אותם לערימת הקומפוסט שלך.

קציר ואחסון:

הצמחים יגדלו לתרמילים קטנים באורך 2.5 ס"מ, כל אחד עם שעועית אחת או שתיים בפנים. אם אתה רגיל לגדל אפונה או שעועית אחרת, זה עשוי להיראות מאכזב או סימן לצרות. זו רק הדרך שבה הצמח גדל.

למרות שניתן לקטוף אותם ירוקים ולאכול אותם כמו שעועית טרייה, מקובל יותר לקצור חומוס כגידול שעועית יבשה. אתה יכול להשאיר את התרמילים על הצמח עד שהם יתייבשו לחלוטין, אבל מזג אוויר רטוב עלול לסכן אותם לעובש. במקום זאת, בחרו את התרמילים לאחר שעלי הצמח השחימו והביאו אותם פנימה לסיום הייבוש.

מניחים אותם במקום חמים ובאזור מאוורר היטב עד שהחומוס כבר לא מתפצל בנגיסה. לאחר שהן יבשות לחלוטין, ניתן לאחסן אותן בכלי אטום במקום קריר לתקופה של שנה.

איך לגדל בטטות בגינת הירק שלך?

איך לגדל דלעות, פוטימארונים או דלעת אחרת מזרעים