איך לגדל מיורן מתוק או אורגנו בגינה

מָיוֹרָןמיורן מתוק או אורגנו גן (Origanum majorana) הוא צמח נמוך בצמיחה יליד הים התיכון, הוא יוצר גדר חיה ירוקה למדי או גבול קיץ. צמח בצבע עדין, למיורן עלים דקים, אפורים-ירוקים, ובתחילת הקיץ פרחים קטנים דמויי צמתים לאורך הגבעול. מיורן גדל היטב ישירות בגינה או במיכלים, וניתן לשתול חלון יפהפה עם הרכב של מיורן, פטרוזיליה, בזיליקום וצמחים חד-שנתיים.


תחזוקה, אדמה ושתילה:

שתלו מיורן בעציץ, ואז שתלו את העציץ באדמה.

ברוב האזורים, מיורן לא ינצח בחוץ. אתה יכול לשתול אותו בעציץ באדמה ואז להביא את הצמח לבית במהלך החודשים הקרירים יותר.

לשתול מיורן באביב ברגע שאין איום של כפור. מיורן מתוק צומח באיטיות, לכן עדיף להתחיל עם צמחים צעירים ולא זרעים נובטים מעצמם. שתלו אותם במרחק של 20 ס"מ זה מזה בשמש מלאה באדמה עשירה ומנוקזת היטב עם pH בין 6.7 ל-7.0, תוך הוספת דשן בשחרור איטי לאדמה בזמן השתילה או לפני זמן השתילה. המשך לדשן לאורך כל עונת הגידול. מיורן מתוק יגיע לגובה של כ-25-50 ס"מ. הקפידו לחתוך צמחים כאשר מופיעים ניצנים (ולפני שהם פורחים) כדי להבטיח המשך צמיחה.

אם אתם גרים בצפון וברצונכם להמשיך לכתוש מיורן אחרי החורף, קח ייחורים מסוף האביב ועד אמצע הקיץ כדי לשמור בעציצים בתוך הבית לחורף. אחרת, השתיל את הצמחים בסתיו. מיורן ניתן לחלק גם באביב או בסתיו כדי לקבל צמחים חדשים.

טיפולים ומחלות:

הצמתים על מיורן הם למעשה פרחי הצמח.

מיורן מתוק מייצר פרחים שמתחילים להיראות כמו קשרים קטנים. זה מפתיע גננים חדשים רבים, אבל היה סמוך ובטוח, ניצנים אלה הם נורמליים לחלוטין.

שימו לב שהטיפול במיורן מתוק שונה בהתאם למיקומכם. באזורים חמים, מיורן מתוק הוא רב שנתי, אך תצטרך להשתמש בחיפוי להגנה בחורף. מיורן באזורים קרירים יותר ניתן לכתוש גם בחורף, וגם אז אין ערובה להישרדות בקור. יש לגדל מיורן כשנתית קיץ רק בחורפים קרים מאוד. עם זאת, יש לציין גם כי מיורן לא יעמוד בחום ולחות של הקיץ באזורים מסוימים.

השקה את הצמחים במהלך חום גבוה ממושך, אך הקפד לא להשקות יתר על המידה, שכן מיורן מתוק אוהב אקלים מעט יבש.

קציר ואחסון:

גזום מיורן קלות, במיוחד באזורים שבהם הוא גדל כצמח רב שנתי.

הסר את הגבעולים העצים הישנים מהמיורן כדי לאפשר לגבעולים החדשים לייצר צמיחה בטעם.

קוטפים עלי מיורן לפי הצורך, החל 4 עד 6 שבועות לאחר השתילה.

מיורן הוא עשב מועיל מאוד מכיוון שהוא שומר על טעמו גם כשהוא מיובש. על מנת לייבש מיורן יש לקטוף את העלים מיד לאחר הופעת הניצנים, אך לפני פתיחתם, להוציא לא יותר משליש מעלי הצמח בקטיף אחד. לאחר שהעלים התייבשו, מסירים אותם מהגבעול. אתה יכול לקצור שוב כאשר ניצני פרחים יופיעו שוב מאוחר יותר בעונה.

שימושים:

מיורן מתוק, בשימוש קל בסוף תהליך הבישול, מוסיף טעם נעים ומתון לירקות כמו תרד, שעועית, אפונה וגזר. הוא גם טוב מאוד בסלטים וחמאות עשבים, כמו גם רטבים לסלט.

10 עשבי תיבול ארומטיים רב שנתיים ושנתיים לשתילה בסתיו

8 ירקות לגידול עבור גינת ירקות חורפית פרודוקטיבית