איך לגדל מרווה

מרווה גןנשים מצריות שתו תה מרווה כדי להגביר את הפוריות. היפוקרטס רשם מרווה לריפוי. בימי הביניים, זה נלקח לאחר ארוחות נגד בעיות עיכול. בשלב מסוים בהיסטוריה שלהם, הסינים היו מוכנים להחליף פי ארבעה ממשקל התה שלהם במרווה. המוניטין הרפואי של מרווה בא לידי ביטוי בשם הסוג Salvia, שנגזר מהמילה הלטינית salvere שמשמעותה לרפא, להציל או להיות בריא.

לא ידוע מתי יצאה מרווה מארון התרופות כדי להצטרף למטבח, אך נראה שהיא צברה פופולריות במהלך ימי הביניים. מרווה היא נוגד חמצון רב עוצמה ואנטי בקטריאלי, כך שהשימוש הקולינרי שלה כנראה התחיל יותר כחומר משמר מאשר כחומר טעם. רבים מהמתכונים הראשונים שימשו עם נקניק או עם בשר. ומסיבה טובה, כידוע כיום מרווה מועילה בפירוק שומנים באוכל.

כיום, מרווה היא צמח החלומות לכל גינת ירק. זה שימושי, יפה וקל לגידול. הוא מציע עונת קציר ארוכה ושומר על טעמו כשהוא מיובש היטב. בנוסף, הוא ספורט פרחים יפים בתחילת הקיץ. לבסוף, ישנם זנים רבים בגדלים ובצבעים שונים של מרווה. מה עוד אפשר לרצות?

עלי מרווה הם בדרך כלל בצבע אפור-ירוק. הריח יכול להשתנות מריח ארומטי לריח פירותי או לבנדר מתוק. רוב הסוגים (יש יותר מ-750 זנים, בעיקר נוי) מקורם באזורי הים התיכון של דרום אירופה ואסיה הקטנה. בדרך כלל הם מעדיפים מדרונות סלעיים שטופי שמש ונראה שהם מסתדרים במיוחד עם טימין, אורגנו, מיורן ורוזמרין. רוב החכמים הקולינריים עמידים ומחזיקים היטב בטמפרטורות מתחת לאפס.

שמש מלאה וניקוז טוב לגידול המרווה שלך:
מרווה היא צמח קל לגידול. אבל ככל שתוכלו לחקות את בית הגידול הטבעי שלו, כך הוא יהיה מאושר יותר. התנאים האידיאליים הם שמש מלאה, ניקוז טוב, pH של הקרקע של 5 עד 8 ופוריות מתונה.

עם זאת, יש להחליף את המרווה כל ארבע או חמש שנים, כאשר הצמח הופך לעצי ודליל. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתחיל צמחים חדשים מייחורים או על ידי שכבות. כל שיטה תשמור על מאפייני צמח האם.
האביב והקיץ הם הזמנים הטובים ביותר לייחורים.

מחלות ומזיקים הם בדרך כלל לא בעיה גדולה עם מרווה. ניקוז טוב ימנע ריקבון שורשים, מחלה המעודדת יותר מדי לחות סביב השורשים למשך זמן רב מדי. בתנאים לחים ולא מאווררים, מרווה רגישה לעובש.

מרווה סובלת כפור די טוב. באקלים מתון, כמו שלנו בדרום צרפת, ניתן לקטוף את העלים הטריים כל השנה. אם אתם מתכננים לייבש את המרווה לחורף, בחרו את הקציר העיקרי שלכם רגע לפני שהפרחים מתחילים להיווצר.

תכננו לייבש את המרווה שלכם מהר מספיק כדי שלא יקבל טעם מעופש. שיטה אחת היא להסיר את העלים הבודדים ולפזר אותם על מסך המוצב במקום מוצל, חמים ויבש. או שאתה יכול לתלות זרי פרחים קטנים בחדר חם ומאוורר היטב. מרווה היא אחד מאותם עשבי תיבול יוצאי דופן שמתחזקים ככל שהיא מתייבשת. אחסן את המרווה המיובשת שלך בכלי אטום עם מכסה אטום.

איך לגדל שומר מזרע?

מה לעשות בגן הירק בספטמבר