איך לגדל עץ אבוקדו מבור

עץ אבוקדו ועליו אבוקדו

אם אתם קונים תכופים של אבוקדו במכולת וכמוני אוהבים לצרוך את הפרי הזה, אולי כבר חשבתם לשתול עץ אבוקדו משלכם כדי לקטוף את הפירות הטריים. למרות שצריך הרבה סבלנות כדי לגדל עץ אבוקדו מזרע או ליתר דיוק חרצן (יכול לקחת עד 13 שנים עד שהוא מתחיל להניב פירות), יהיה לך כל מה שאתה צריך כדי לגדל אחד בפעם הבאה שתחתוך אבוקדו לאחר קריאת מאמר זה.

איך לשתול ולגדל עץ אבוקדו מבור

ראשית, גדלו את שתיל האבוקדו שלכם בתוך הבית מהזרע החום הגדול במרכז הפרי. אתה יכול לגדל את העץ בחוץ אם אתה גר באזור חם. למרות שהם גדלים באזורים חמים, האבוקדו הוא פרי אקזוטי הגדל באקלים טרופי. בצרפת אתה יכול לגדל אותו בבית, טוב לפחות בינתיים…

עצי אבוקדו הם צמחים סובטרופיים שמקורם בדרום מקסיקו. אם אתם גרים באזור שבו טמפרטורות החורף יורדות באופן קבוע מתחת לאפס, שתלו את עץ האבוקדו בעציץ כדי שתוכלו להעביר אותו לבית לחורף. יש לגדל עצי אבוקדו מקורה באדמת עציצים, לא באדמת גינה, כדי לאפשר לאוויר ולמים להסתובב בחופשיות.

איך ומתי לשתול עץ אבוקדו

קל לעשות זאת להנביט זרעי אבוקדו, כפי שאולי למדת בילדותך. קנו אבוקדו, התענגו על הבשר הירוק והעסיסי שלו, ואז שטפו את החריץ הגדול או החרצן. זכור איזה קצה של הזרע היה למעלה ואיזה למטה. לאחר מכן, דחפו מספר קיסמים למרכז הזרע והניחו את הקיסמים על כוס מים כך שהחלק התחתון של הזרע יהיה במים. אתה יכול להנביט את הזרע שלך בכל עת של השנה מכיוון שהשתיל יישאר בבית בשלב זה.

הניחו את הכוס במקום חמים אך הרחק מאור שמש ישיר, הוסיפו מים לפי הצורך כדי לשמור את הסנטימטר התחתון של הזרע במים. שורשים מתפתחים תחילה, ולאחר מכן הופעת שתיל.

כאשר השתיל מגיע לגובה של 15 או 20 ס"מ, חותכים את הגבעול לשניים, כ-8 ס"מ גובה, כדי לעודד את הצמח להכניס את האנרגיות שלו לצמיחה חדשה. כאשר לשתיל יש עלים רבים ושורשים עבים, לשתול את הזרע באדמת עציצים בעציץ ברוחב 25 ס"מ עם חורי ניקוז.

עץ אבוקדו צעיר עם פירות

טיפים לטיפול בעץ אבוקדו צעיר

הנח את הסיר בחלון שטוף שמש בתוך הבית או הזז אותו החוצה בכל פעם שהטמפרטורה היא 10 מעלות צלזיוס ומעלה. שמור על עצי אבוקדו צעירים בעציצים בצל חלקי, העלים עלולים להישרף אם הם מקבלים יותר מדי שמש ישירה בזמן שהם עדיין מתבססים.
אם העץ גדל בתוך מיכל, שתלו אותו באדמת עציצים והשקו מדי שבוע. אם המיכל מועבר החוצה במזג אוויר חם ויבש, השקה לעתים קרובות יותר.
אם נטועים בחוץ, בחר אדמת גינה מנוקזת היטב והשקה את עץ האבוקדו החדש שנשתל כל 5-10 ימים עם כמה סנטימטרים של מים. עדיף להשקות בתדירות נמוכה יותר אבל עמוק כדי לאלץ את השורשים לצמוח כדי להגיע למים. תוך שמירה של כ-18 ס"מ מגזע העץ, כרסו עם כ-9-15 ס"מ של קליפה גסה או קליפות פולי קקאו כדי לשמור על לחות.
אם אתה גר באזור חם מספיק (מחוץ לצרפת), אתה יכול לשתול בחוץ. אבוקדו גדל בצורה הטובה ביותר עם טמפרטורות שבין 15 ל-30 מעלות צלזיוס באזורים עם לחות בינונית עד גבוהה.
בקיץ יש לדשן מדי שבוע עם דשן חנקן, המסומן במספר ראשון גבוה יותר, כמו 7-4-2. אבוקדו גם צריך כמות קטנה של אבץ, אז חפשו דשן המכיל את הרכיב הזה. הימנעו מדישון במהלך החורף כאשר הצמיחה מינימלית.
גיזום את העץ באופן קבוע. בכל פעם שהוא גדל לגובה של 20 ס"מ, חותכים את שתי קבוצות העלים הראשונות. כאשר הצמח מגיע ל-30 ס"מ, חותכים אותו בחזרה ל-15 ס"מ. כשהצמח הגיע ל-45 ס"מ צמצמו אותו ל-30 ס"מ וכו'. זה מעודד צמיחה עבותה יותר של השיח.

עצוב מחדש של עץ האבוקדו המקורה:

אם אתה לגדל עץ אבוקדו במיכלמוציאים אותו בזהירות ככל שהוא גדל ומניחים אותו בעציצים גדולים יותר ויותר, שקוטרם גדל ב-5 ס"מ בכל פעם.

שאלות נפוצות על תרבות אבוקדו:

  • כמה גבוה עץ אבוקדו?

עצי אבוקדו בוגרים הנטועים בחוץ מגיעים לגובה של עד 4-10 מ'. ככל שהם גדלים, הם עשויים להיות גדולים מכדי להחזיק אותם במיכלים מבלי להיות צפופים מדי.

  • תוך כמה זמן יהיה לי אבוקדו על עץ האבוקדו שלי?

אם תתחילו עם גלעין האבוקדו בכוס מים, צפו להמתין כ-13 שנים לפירות. עם זאת, אם אתה מתחיל עם צמח בריא שגדל במשתלה, אתה יכול לאכול אבוקדו משלך בעוד כארבע שנים. אבוקדו לא מבשיל על העץ, אז תצטרכו לקטוף אותם ברגע שהם מגיעים לגודל טוב ולהמתין מספר ימים עד שהבשר יתרכך.

  • כמה זמן חיים עצי אבוקדו?

כאשר העץ נטוע בתנאים אופטימליים, הוא יכול לשרוד אותך. ידוע כי עצי אבוקדו חיים מאות שנים.

טיפים לגידול בצל בעציצים

איך לגדל אפרסק גפן או אפרסק דם