איך לגדל עץ מנדרינה מזרעי מנדרינה

עצי מנדרינה גדלים בקלות מזרע, אך לעץ שגודל זרע יכול לקחת מספר שנים עד שהוא גדל ומתבגר מספיק כדי להפיק פירות, אז היו סבלניים! למרות שלא כל סוגי עצי המנדרינה מגיעים מזרע (כלומר, יש להם פירות זהים לאלו של ההורה), אבל חלק מהזנים מתרבים מהר יחסית. רוב עצי ההדר, כולל מנדרינות, מושתלים על שורשי שנתיים עמידים למחלות. צמחים מושתלים צריכים לשאת פרי תוך שנתיים מרגע הרכישה.

אם יש לך תשוקה ויש לך זמן לגדל עץ מנדרינה מזרעי קלמנטינות, הנה השלבים שיעזרו לך להגשים את החלומות הפוריים שלך.

1) שמור את הזרע

רצוי לשמור כמה זרעים של מנדרינה עסיסית ואורגנית גדולה. שטפו בעדינות את הזרע, הניחו לו להתייבש על מגבת נייר, ואז זרעו את הזרע או אחסנו אותו. זרעים טריים הם קיימא יותר (כלומר סביר יותר לגדול) מאשר זרעים ישנים יותר. זרעים ינבטו בצורה הטובה ביותר באביב או בתחילת הקיץ. אם צריך לאחסן זרעים, שמור אותם במעטפה מסומנת בכלי אטום.

2) לזרוע את הזרע

זורעים את הזרע במיכל מלא באדמת עציצים (ניתן להשיג בשקיות במרכזי גן). ניתן לזרוע את הזרעים בעציץ קטן (10 ס"מ) עם זרע אחד לכל עציץ. הרטיבו את התערובת לפני זריעת הזרע ואז דחפו בעדינות את הזרע לעומק של כ-5 מ"מ לתוך התערובת וכסו אותה. לאחר הזריעה, השקה את העציצים.

3) שמור את זה חם

שמור את הסירים חמים או בחממה או הנח אותם בקופסת קצף מכוסה ביריעת זכוכית או פלסטיק ליצירת חממה מינית. שמור את הקופסה במקום חמים ומואר היטב אך לא באור שמש ישיר.

4) שמור על הסביבה לחה

מרססים את התערובת לגידול זרעים וכדי שלא תתייבש (האדמה צריכה להיות לחה אך לא ספוגה). השקה בעדינות באמצעות חיבור מסוג מרסס ברגע שמופיע נבט. הנביטה נמשכת בדרך כלל כשבעה עד עשרה ימים.

5) תן לגדול

כאשר גובה הצמח כ-5 ס"מ יש להשקות בדשן אורגני נוזלי מדולל. חזור על מריחת הדשן כל 14 יום במהלך החודשים החמים ביותר של השנה (עקוב אחר ההוראות על המיכל). בשלב זה, אם מזג האוויר חם, ניתן להעביר את הסיר למקום מוגן אך שטוף שמש. בחוץ הוא יזדקק למים נוספים מכיוון שהוא יתייבש מהר יותר מאשר בחממה מוגנת.

6) הגן על הצמח שלך מפני טורפים

חלזונות ושבלולים יכולים לתקוף שתילים. הגן על צמחים קטנים ובדוק עלים עבור מזיקים אחרים, כולל כנימות וזחלים. הסר את כל מה שיש.

7) לשדך מחדש את הצמח

כאשר השתיל גובהו כ-10-15 ס"מ עם מערכת שורשים מפותחת, הוא מוכן להצבתו במיכל גדול יותר (קוטר 15 ס"מ) עם אדמת עציצים טרייה. המשך לשתול מחדש במיכלים גדולים יותר כשהצמח גדל ושורשיו מתחילים למלא כל עציץ חדש.

8) לשתול בגינה

לאחר כשנתיים של צמיחה, השתיל צריך להיות שיח עמיד מספיק שיכול לשרוד בגינה. אם יש ספק, המשיכו לגדל אותו במיכל עד שהוא מגיע לגובה של כ-30 ס"מ או יותר.

9) המתן לייצור פירות

קלמנטינות שגודלו בזרעים יכולות לקחת ארבע עד שבע שנים לפרוח ולהציב פרי. יש למנוע עצים צעירים עם ענפים חלשים מפרי על ידי הסרת פרחים ופירות קטנים. הפריחה מתרחשת באביב, פירות נוצרים בקיץ ומבשילים בתחילת הסתיו.

תלוי בך !

איך לגדל אורגנו מזרעים

10 ירקות שתוכלו לגדל במקום מוצל