איך לגדל עץ שזיף מבור שזיפים

האם אי פעם קטפת שזיף טרי ובשל מעץ שזיף ופשוט אכלת אותו במקום? אם כן, אתם מכירים את הטעם האמיתי של שזיפים. אחרת, אני ממליץ עליו בחום. מאמר זה יכול לעזור לך לחיות בעולם שבו הקיץ מלא בשזיפים טריים. זה נכון, אנחנו הולכים לדבר על איך לשתול בור שזיפים ולגדל עץ גבוה בריא.

מה הם שזיפים?

שזיפים הם פרי עץ השזיף (Prunus domestica L.). הם פירות בגודל בינוני עם טעם מתוק וציפוי שעווה אדום או סגול. הפרי שלהם נוטה להיות ורוד עד לבן, תלוי בסוג השזיף. שזיפים מיובשים נקראים שזיפים מיובשים וידועים בהשפעתם המששלת הטבעית.

שזיפים הם מהפירות הראשונים שבוייתו על ידי האדם. פירות אלו נמצאו באתרים ארכיאולוגיים מהתקופה הנאוליתית. לגדל עץ שזיף משלך זה כמו ללכת 12,000 שנה אחורה!

איך לשתול בור שזיפים:

לאחר שאכלת בשר של פרי שזיף, בסופו של דבר תקבל זרע או גרעין קשה ולא מושך. בורות שזיפים הם מה שהופך בסופו של דבר לעץ שזיף חדש לגמרי. זה החלק שאתה הולך לרצות לשתול. אבל לפני הכנת סיר, אתה צריך להכין את הזרע בתהליך הריבוד.

ריבוד הוא תהליך יצירת חורף מלאכותי לזרע. חלק מהזרעים זקוקים לחשיפה ממושכת לטמפרטורות קור או קפואות כדי לנבוט. שזיפים הם אחד מהם. אל תדאג, זה מאוד קל לעשות.

ראשית, הסר את כל העיסה סביב הליבה.
שטפו את הבור במים פושרים ושפשפו את כל העיסה שנותרה מהבור.
עטפו את בור השזיפים הנקי שלכם במגבת נייר לחה והניחו בשקית ניילון שנסגרת עם רוכסן.

מניחים את גלעין השזיפים במקרר. זה יחקה את החורף!
בדוק את הקרנל שלך 4 שבועות לאחר מכן. בין 4 ל-8 שבועות הוא אמור לנבוט.

אתה יכול גם לשתול בור ישירות בחוץ באדמה בסתיו והוא ינבט באביב אם הוא בר קיימא. אם אתה הולך בדרך זו, שתול את הזרע 2 סנטימטר מתחת לאדמה.

לאחר שהזרע השכבתי שלך נבט, הוא מוכן לשתילה. מניחים אותו בעציץ מלא באדמת עציצים מנוקזת היטב ושתלו בעומק 5 ס"מ. שמור על האדמה לחה אך לא רטובה. השאירו את הסיר באזור עם אור בהיר.

לאחר שחלפה סכנת הכפור, צמח עץ השזיף שלך יכול לצאת החוצה. חפרו בור רחב ועמוק פי שניים מהעציץ שעץ השזיף שלכם גדל בו. מערבבים מעט קומפוסט לתוך החור ומלאים אותו בכמות מספקת של אדמה כך שבסיס השתיל יהיה בגובה האדמה שסביבו. שותלים את השתיל וממלאים את החור, יוצרים תלולית קלה, אם בכלל.

במהלך השנים הראשונות של הצמיחה, תרצה להפרות את עץ השזיף שלך באביב עם דשן 10-10-10. המשך עם דשן שני בסוף הקיץ.

כמה זמן לוקח לעצי שזיף להגיע לפרי?

כמה זמן עץ השזיף שלך יגדל לפני הפרי תלוי במספר גורמים, כגון סוג עץ השזיף, האקלים שלך, אופן ההפריה שלו וכו'. בדרך כלל, יעברו כמה שנים עד שהעץ יהפוך לגדול מספיק כדי להפיק פרי. אורך החיים הממוצע של עץ שזיף קצר באופן מפתיע, 10 עד 15 שנים. אם אתה רוצה שזיפים עקביים לשארית חייך, שתלו בור שזיפים חדש כל 5 שנים בערך.

ועם זה, עכשיו אתה יודע איך לשתול זרע שזיף! קדימה למלא את העולם בשזיפים! האהובים עליי הם גולדן יפן ורין קלוד ואתה?

איך לגדל עירית

20 ירקות רב שנתיים לשתול באביב הקרוב