איך לגדל עץ תפוז מזרעים

תפוז בשל מייצר שפע של זרעים לבנים מוארכים וקרמי, שניתן להשתמש בהם לגידול עצי תפוז חדשים (הדר סיננסיס ל.). זרעים או גרעינים נובטים בקלות ללא טיפול מקדים ויפיקו במהירות עלווה שופעת וירוק עד. עצי תפוז הגדלים מזרע גדלים לאט מאוד ולרובם לוקח שבע עד שמונה שנים לשאת פרי.

הכנת זרעים

זרעי התפוז מתחילים לאבד את הכדאיות שלהם ברגע שאתה מוציא אותם מהפרי, אז וודא שאתה מוכן לפני חיתוך התפוז. קח את הזרעים מפרי בשל לחלוטין עם צבע כתום יפה וללא שמץ של ירוק. קצור זרעים מפירות בריאים ללא פגמים ללא סימני ריקבון או עובש. השתמשו לפחות בארבעה זרעי תפוז כדי להגביר את הסיכויים להנבטה מוצלחת, ושטפו אותם היטב במים קרים ונקיים כדי להסיר שאריות סוכרים. מורחים את זרעי התפוז על דף נייר סופג כדי לייבש אותם בזמן שאתה מכין את העציצים להנבטה.

טיפים לזריעה

איזון מים נכון ועומק זריעה חיוניים להנבטה מוצלחת של זרעי תפוז. השתמשו בעציץ נקי בגודל 6-10 ס"מ עם לפחות שני חורי ניקוז בבסיס ואדמת עציצים סטרילית העשויה מחלקים שווים כבול כתוש ופרלייט עדין. ממלאים את העציץ עד 1 ס"מ מלמעלה בתערובת האדמה ומניחים שני זרעים על המשטח ליד המרכז, מרווחים ביניהם כ-1 ס"מ זה מזה. מכסים את הזרעים בשכבה של 0.5 עד 1 ס"מ של אדמת עציצים. מרססים את האמצע במים כדי ליישב הכל.

טיפול במהלך הנביטה

זרעי תפוז זקוקים לטמפרטורות מעל 21 מעלות צלזיוס כדי לנבוט בהצלחה. מסדרים את העציצים על מחצלת נביטה או במקום חמים טבעי, כמו מעל מקרר או ליד מחמם מים. עטפו יריעת ניילון על הסיר כדי לשמור על החום אך השאירו את הקצוות רופפים כדי לאפשר ללחות עודפת לברוח. שמור על תערובת האדמה לחה באופן אחיד אך אפשר למשטח להתייבש מעט לפני השקיה נוספת. רוב זרעי עצי התפוז הבריאים נובטים תוך 7-10 ימים כשהם מתחממים אך חלקם יכולים לקחת הרבה יותר זמן. לאחר שהנבטים צצים, הסר את הניילון והעביר את העציצים ליד חלון הפונה מערבה או דרומה עם לפחות ארבע שעות של אור שמש ביום.

מבחר השתילים

עצי תפוז מייצרים שני סוגים שונים של נבטי שתילים: נצרים גנטיים ונצרים וגטטיביים. הנבטים הצמחיים חולקים את אותן תכונות כמו עץ ​​האם, כך שבסופו של דבר הם יפיקו פרי איכותי. לנבטים גנטיים יש וריאציות גנטיות עקב האבקה צולבת, כך שהם עשויים שלא לייצר את אותה איכות של פרי ויש להסירם. כל זרע תפוז יכול לייצר שלושה חיידקים: אחד גנטי ושניים וגטטיבי. הנבטים הווגטטיביים נמרצים וגבוהים יותר מהיצר הגנטי החלש יותר. גזרו את היורה הגנטי בבסיס באמצעות מספריים קטנות והשליכו אותו כך שהנצרים הצמחיים יוכלו לצמוח ללא תחרות על חומרי הזנה.

השתלה ומעקב אחר עץ התפוז

המדיום הסטרילי המשמש לנביטת זרעי עץ התפוז חסר את החומרים המזינים הדרושים להתפתחות שתילים בריאה, לכן יש להשתיל שתילים בעציצים חדשים ברגע שהם מייצרים מספר קבוצות של עלים. העבר את השתילים לעציצים בגודל 10-15 ס"מ מלאים באדמת עציצים על בסיס הדרים. שוב, השתמשו בסירים עם חורי ניקוז. שמרו את השתילים במקום בהיר ושטוף שמש עם חשיפה דרומית והשקו אותם כאשר אדמת פני השטח מתייבשת, הוסיפו מים עד שיטפטפו מתחתית העציץ. עצי תפוז מגיבים היטב לגידול במיכלים אך יצליחו בצורה הטובה ביותר אם ישתלו בחוץ בטווח האקלים המועדף עליהם.

תלוי בך !

איך לגדל אפונת תפוחי אדמה, ג'יקמה או פצ'ירהיזוס

איך לגדל כרוב סאבוי או כרוב פונטוז מזרע