איך לגדל עץ תפוח מזרע תפוח

קל להכין זרעי תפוח בבית עם הכנה מתאימה, ושתילים הם לרוב נמרצים יותר מעמיתיהם במשתלות המושתלות. תן לשתיל תפוח 3 עד 4 שנים והוא יתפוס ויעלה על גודל השתלה בעציץ. משם, יש לך עץ שיכול לחיות במשך מאות שנים.

הסיבה העיקרית לכך שלא מגדלים עצי תפוח מזרעים היא שהפירות לא יהיו זהים. בדיוק כמו בני אדם, הצאצאים עשויים לשאת דמיון מסוים להוריהם, אך עם הטעם וההרגלים שלהם. בני אדם נוטים לרצות חיזוי, ומסיבה זו עצי תפוח משובטים על ידי השתלה ולא מזרע.

העניין הוא…כל הזנים הטעימים ביותר של תפוחים היו שתילים בשלב מסוים בהיסטוריה. לשתול תפוח מזרע זה כמו לשחק בלוטו, ומכיוון שבכל מקרה אתה כנראה הולך לעשות קומפוסט את ליבת התפוח, אין לך מה להפסיד.

מכיוון שלעץ שתיל יהיו חלק מהמאפיינים של הוריו, מספיק לבחור את הזרעים של הזנים האהובים עלינו לשתול. רוב הסיכויים שרבים מהם יניבו תפוחים המתאימים יותר לסיידר או לחיות בר, אבל גם אז העצים ימשיכו להאכיל את הדבורים בשפע של פרחים וצוף באביב. והם יעזרו להאביק עצים אחרים טעימים יותר, אז זה ניצחון בכל מקרה.

הכנת זרעי תפוח לשתילה

זרעי תפוח צריכים ריבוד קר כדי לשבור את התרדמה. יש לאחסן זרעים במקרר לח לפחות 6 שבועות לפני השתילה. מניחים את זרעי התפוחים במגבת נייר לחה, ואז מניחים את מגבת הנייר בשקית ניילון, ומשאירים אותה פתוחה רק סדק להחלפת אוויר. אחסן אותו בחלק האחורי של המקרר, בדוק את המגבת כל שבוע בערך כדי לוודא שהיא לחה.

הנבטת זרעי תפוח על מגבת נייר

לאחר 6 שבועות, ייתכן שחלק מהזרעים כבר החלו לנבוט. זה דבר טוב כי לזרעי תפוח יש קצב נביטה נמוך מאוד. חלק מהמקורות אומרים שזה נמוך עד 30%.

אם קונים תפוחים מקומיים בסוף העונה, חודשים לאחר הקטיף, הם כבר נשמרו במקרר מספר חודשים. כמו כן, מומלץ לרבד את הזרעים הללו בקור במגבת נייר לחה, שכן ריבוד נוסף לא יזיק להם, אבל לא מספיק שעות קר פירושו שאין שתילי תפוחים. כאשר חותכים תפוחים מקומיים שנשמרו זמן רב, יתכן שחלק מהזרעים כבר החלו לנבוט בתוך התפוח…

איך לשתול זרעי תפוח

לאחר מינימום של 6 שבועות במגבת נייר לחה במקרר, ניתן לשתול זרעי תפוח כמו כל זרע אחר. ניתן לזרוע אותם ישירות בחוץ אם זה אחרי הכפור האחרון באביב וניתן לעבוד על האדמה. מכיוון ששיעורי הנביטה נמוכים וטריפה על ידי סנאים, עכברים ושרקנים עלולה להיות בעיה בשלב מוקדם, אני ממליץ להנביט אותם בעציצים.

מניחים כתריסר זרעים בעציץ משתלה ממוחזר עם קצת אדמה שמתחילה זרעים. שמור על האדמה חמה ולחה, כמו כל זרע נטוע אביב אחר (כלומר עגבניות).

כמה זמן לוקח לזרעי תפוח לנבוט?

לאחר 6 שבועות של ריבוד קר, זרעי התפוח למעשה נובטים די מהר. זרעים רבים כבר ינבטו על מגבת הנייר שבמקרר שלכם, ואלה יגיחו מהאדמה הכי מהר לאחר השתילה. בהנחה שטמפרטורות הקרקע חמות מספיק (בסביבות 24 מעלות צלזיוס), זרעים צריכים לצאת מהאדמה תוך 1-2 שבועות.

משם גדלו את שתילי התפוחים בעציצים עד שהשתילים מגיעים לגובה של 10-10 ס"מ לפחות.

השתלת שתילי תפוחים

אם אתה רוצה לשים אותם באדמה בהקדם האפשרי, פשוט המתן עד שהטמפרטורות בלילה יהיו באופן עקבי מעל 10 מעלות צלזיוס באביב (או בתחילת הקיץ).

ברגע שצמחי התפוח יהיו באדמה, הם יתחילו לגדול לעץ בגודל מלא. מכיוון שהם אינם מושתלים על שורשי שורש ננסיים המשתקים אותם ומגבילים את חומרי הזנה שלהם, צמחי התפוח יגדלו חזקים ובריאים, אך גם גדולים. גיזום נכון יכול לשמור על עצי תפוח קטנים יותר, אך יש לשתול עצי תפוח בגודל מלא לפחות במרחק של 6 מטרים זה מזה.

כמה זמן לוקח לשתילי תפוחים להניב פרי?

באופן מפתיע, לא הרבה יותר מעץ משתלה מושתל יקר. עצי תפוח הנרכשים במשתלה מתחילים בדרך כלל לשאת תפוחים כ-8 שנים לאחר השתילה. יתכן שהם היו בסיר במשך זמן מה, מה שהופך אותם לקצת קשורים בשורשים ומעורפלים. גם בנסיבות הטובות ביותר, עצי משתלה גדולים בגובה 15 ס"מ אינם סובלים השתלה היטב ולוקח להם זמן להתאושש ולהתחיל לצמוח שוב במרץ.

לאחר שלוש שנים באדמה, שתילי התפוחים שלך יהיו גבוהים יותר מעצי משתלה מושתלים. זה ייקח בערך 5 שנים כדי לקבל תפוחים, אבל שום דבר לא בטוח, הזמן יגיד.

איך להנביט ולגדל עדשים

8 סודות שאתה צריך לדעת כדי לגדל חצילים