איך לגדל פטרוזיליה?

פטרוזיליה בגינהראשית בואו נראה ביחד למה כדאי לגדל פטרוזיליה.

פטרוזיליה (Umbelliferae) היא עשב תכליתי. פטרוזיליה משולבת במנות רבות ממטבחים שונים מאוד. בדומה למה שמלח עושה במנה, פטרוזיליה קושרת את טעמי הארוחה. מחביתה, לסלט ועד סטייק בגריל, פטרוזיליה מוסיפה תו בהיר ומרומם כמעט לכל מנה.

מלבד העדינות שלה, הפטרוזיליה היא מקור לחומרים מזינים. הידעתם שפטרוזיליה בעצם מכילה יותר ויטמין C מאשר תפוז? נסה להוסיף כמה עלים וגבעולים למיצים שלך.

האם פטרוזיליה היא רב שנתית או שנתית?

עד כה בסדרת גינון עשבים זו, דיברנו רק על צמחים רב שנתיים, צמחים שחוזרים כל שנה וצמחים חד-שנתיים שמתים לאחר עונה אחת. פטרוזיליה שונה כי היא דו-שנתית. הסיווג הפחות נפוץ הזה אומר שהצמח מחזיק מעמד רק שתי עונות גינון, מספיק זמן לייצר עלים, להגדיר זרע ולפתח שורש גדול.

בתור דו-שנתי, צמח פטרוזיליה מציע עלים טעימים בשנתו הראשונה ויתקע זרע בשנתו השנייה. פטרוזיליה מציעה גם בונוס שלעתים קרובות מתעלמים ממנו בשנה האחרונה: השורש שלה הוא אכיל. למעשה, שורש הפטרוזיליה הוא החלק החריף והטעים ביותר בצמח.

איזה מגוון פטרוזיליה לגדל בגינת הירק שלך?

פטרוזיליה קשורה קשר הדוק לשמיר, גזר וסלרי. הדמיון די ברור. ישנם שני סוגים עיקריים של פטרוזיליה שתתקלו בהם: עלים שטוחים (נפוליטנית) או עלים מתולתלים (P. Crispum). טבחים רבים בוחרים לגדל פטרוזיליה שטוחה בשל טעמה התוסס וקלות הקיצוץ. פטרוזיליה מתולתלת טעימה באותה מידה, אבל גם מספקת תצוגה אכילה המושכת את העין בגינה.

איך לשתול פטרוזיליה

איפה: כמו רבים מעשבי התיבול שדיברנו עליהם, גם פטרוזיליה עובדת היטב במיכל. אם אתם שותלים פטרוזיליה בתוך הבית, שמרו את העציץ ליד חלון חמים ושטוף שמש. אם אתה מגדל ורדים בגינה שלך, שתול פטרוזיליה סביב שיחי הוורדים שלך. נניח שאתה הולך לקצור פרחים ריחניים יותר. אני אוהב לשתול פטרוזיליה במיכלים שלי, לצד העגבניות שלי, שם הן בנות לוויה מצוינות.
מתי: בעוד שפטרוזיליה היא צמח שקל לגדל מזרעים, הנביטה יכולה להיות תהליך איטי יותר מאשר עשבים אחרים. לזרוע זרעים ישירות לתוך אדמת הגן, שלושה עד ארבעה שבועות לפני הכפור האחרון. להנבטה מהירה, יש להשרות זרעי פטרוזיליה למשך הלילה לפני הזריעה. אני אוהב להתחיל את זרעי הפטרוזיליה שלי בתוך הבית, 2-3 חודשים לפני הכפור האחרון, כדי להמשיך ולהיות עם צמחים גדולים יותר כדי להתחיל את עונת הגידול.

איך לגדל פטרוזיליה

אדמה: לשתול פטרוזיליה באדמה לחה, רכה והופכת היטב. שלב קומפוסט עשיר בתחילת עונת הגידול.
השמש: פטרוזיליה אוהבת סביבות שמש מלאה. אם אתם שותלים פטרוזיליה בתוך הבית, הקפידו לגדל אותה ליד חלון שטוף שמש.
מים: למרות שפטרוזיליה גדלה הכי טוב בקרקעות לחות, היא עמידה יחסית לבצורת. פטרוזיליה מתאימה למדי לכל סוגי האקלים.
שתילה נלווית: לשתול פטרוזיליה לצד עגבניות, תירס ואספרגוס. אם יש לך ורדים בגינה שלך, שתילת פטרוזיליה בקרבת מקום תגביר את הבריאות והארומה של הוורדים שלך.

שורשי פטרוזיליהאיך לקצור פטרוזיליה ומה לאכול

מחזור קציר הפטרוזיליה מעט שונה, מכיוון שהוא דו-שנתי. בשנה הראשונה, קציר הפטרוזיליה נעשה עבור העלים שלה, בחר גבעולים הכי רחוקים ממרכז הצמח. השאר את הגבעולים והעלים הפנימיים, כדי שהצמח יוכל להמשיך לצמוח. בשנה השנייה, העלים יהיו דלילים ועשויים להיות פחות עזים בטעמם. אפשר להשתמש בהם, אבל אפשר גם לתת לפטרוזיליה לפרוח. דבורים אוהבות פרחים. אספו את הזרעים לזריעה באביב הבא.

בסתיו השנה השנייה, קצור את שורש הפטרוזיליה. זהו למעשה החלק הטעים ביותר בכל הצמח! זן מסוים של פטרוזיליה, פטרוזיליה המבורג, ידוע כבעל השורש הטעים ביותר.

אל תזרוק את המוטות האלה! הידעתם שגבעולים של פטרוזיליה חזקים יותר בטעמם מהעלים שלה? אז בפעם הבאה שאתם שמים סטייק על הגריל או מכינים רוטב על בסיס פטרוזיליה, מערבבים פנימה את הגבעולים לקבלת מרקם וטעם נהדרים.

7 עשבי תיבול לגידול בחורף

10 סודות לגידול תותים בגינה שלך