איך לגדל רוזמרין

רוזמרין פורחרוזמרין הוא שיח ירוק עד עם עלים דמויי מחט ופרחים כחולים מבריקים. פרחי הרוזמרין הם ירוקי עד ונוכחים באביב ובקיץ, וממלאים את האוויר בניחוח נעים. הצמח היפה הזה, המשמש בעיקר לתיבול תבשילים, נפוץ גם כצמחי נוי בנוף.

שמה המדעי של רוזמרין הוא Rosmarinus officinalis, שמתורגם ל"טל ים", שכן העלווה האפורה-ירוקה שלו מזכירה ערפל על צוקי הים התיכון, שם הצמח יליד.

הטיפול בצמח הרוזמרין קל אם מספקים לו אדמה מנוקזת היטב, אדמה חולית ולפחות שש עד שמונה שעות של אור שמש. צמחים אלה משגשגים בסביבות חמות ולחות ואינם יכולים לעמוד בטמפרטורות קרות במיוחד. רוזמרין לא יכול לעמוד בחורף מתחת ל-1 מעלות צלזיוס. לרוב עדיף לשים אותם במיכלים, אותם ניתן להניח באדמה ולהעביר אותם בקלות בתוך חממה או בית במהלך החורף.

רוזמרין מעדיף להישאר מעט יבש, ולכן סירי טרקוטה הם בחירה טובה בבחירת מיכלים מתאימים. העציצים הללו מאפשרים לצמח להתייבש מהר יותר. שטפו היטב את צמחי הרוזמרין במים כאשר האדמה מרגישה יבשה למגע, אך אפשרו לצמחים להתייבש בין מרווחי השקיה. אפילו בתוך הבית, צמחי רוזמרין ידרשו שפע של אור, לפחות שש שעות, אז הנח את הצמח במקום מתאים ונטול גיחות.

גיזום רוזמרין:

גיזום רוזמרין יעזור ליצור צמח עבות. לקצץ ענפים כפי שהיית עושה בעת זמירת עציץ בית, גיזום רוזמרין נעשה לאחר הפסקת הפריחה. הכלל הכללי לחיתוך רוזמרין הוא לקחת לא יותר משליש מהצמח בכל עת ולעשות חתכים ממש מעל מפרק עלים. לאחר מכן ניתן לייבש את הענפים החתוכים כמו כל צמח אחר על ידי תלייה הפוכה במקום קריר ויבש.

גזרי רוזמרין:

צמחי רוזמרין מופצים בדרך כלל על ידי ייחורים מכיוון שיכול להיות מסובך להכין זרעי רוזמרין להנבטה. גידול מוצלח של צמחים מזרעי רוזמרין אפשרי רק כאשר הזרעים טריים מאוד וכאשר הם נטועים בתנאי גידול אופטימליים.

השג צמחי רוזמרין חדשים עם ייחורים מצמחי עד קיימים. חותכים גבעולים באורך של כ-5 ס"מ ומסירים את העלים מהשני שליש התחתונים של החתך. מניחים את הייחורים בתערובת של פרלייט וכבול ולאחר מכן השקו עד שהשורשים מתחילים להתפתח. לאחר שהשורשים התפתחו, אתה יכול לשתול את הייחורים כפי שהיית עושה צמח רוזמרין.

צמחים מועדים להסתבכות שורשים ויש להטביע אותם מחדש לפחות פעם בשנה. הצהבה של העלווה התחתונה היא אינדיקציה מוקדמת שהגיע הזמן לשתול מחדש את הצמח שלך.

איך לגדל שרוול מזרעים

איך לגדל עץ משמש מגרעין משמש