איך לגדל שומר מזרע?

גן שומרלשומר (Foeniculum vulgare) יש היסטוריה ארוכה של שימוש.
המצרים והסינים השתמשו בו אך ורק למטרות רפואיות והמסורות שלהם הוחזרו לאירופה על ידי סוחרים מוקדמים. במהלך ימי הביניים, האמינו שהם בעלי תכונות קסומות ואנשים קשרו צמחי שומר על דלתותיהם כדי להדוף רוחות רעות.

בסופו של דבר, מישהו זיהה את השימוש בו כחומר טעם נהדר לליווי ביצים ודגים. כיום, טעם האניס הפריך שלו הופך אותו לחביב הטבחים בכל מקום. במקור מדרום אירופה, השומר קיים כיום מאוד באירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה והוא גדל בגינות ירק בכל רחבי העולם.

ישנן שתי שיטות ריבוי אפשריות לגידול שומר, אך אחת מהן פשוטה הרבה יותר.

גידול שומר לפי חלוקה או עם זרעים:

ניתן להרבות צמחי שומר על ידי חלוקה, אך הדבר אינו פשוט כמו בצמחי גינה אחרים ולעיתים אינו משביע רצון. בדומה לבני דודיו הנ"ל, לשומר יש שורש ארוך שלא אוהב להתפצל או להזיז אותו. שתילת שומר מזרע היא האפשרות הפשוטה הרבה יותר שגננים מעדיפים להשתמש בה.

זרעי שומר ניתן למצוא בסופרמרקטים, במרכזי גנים או אפילו על מרשתת. ניתן לזרוע אותם ברגע שהאדמה מתחממת באביב. השריית הזרעים למשך יום או יומיים לפני הזריעה תבטיח נביטה טובה יותר.

שומר פורחטיפול בצמחי שומר:

שמרו על השטח לח עד שהזרעים נבטו והשתלו צמחי שומר במרחק של 30 ס"מ זה מזה כאשר הם בגובה 10-15 ס"מ. צמחי שומר מתחילים לפרוח כ-90 יום לאחר השתילה.

שלבי גידול השומר הם די פשוטים שכן דשא שומר הוא צמח גינה נעים למראה. הוא שייך למשפחת הגזר והפטרוזיליה והוא בן דוד לעשבי תיבול אחרים כמו קימל, שמיר וכמון. כמו עשבי תיבול אחרים אלה, צמחי שומר מייצרים פירות ארומטיים הנקראים בדרך כלל, אם כי באופן שגוי, זרעים.

בעת גידול שומר, בחר מקום שטוף שמש בחלק האחורי של מיטה מנוקזת היטב. העלווה בעלת המרקם העדין יכולה להגיע לגובה של עד 6 מטרים ומהווה רקע מצוין לשתילות פרחים אחרות.

שומר הוא רב שנתי קצר מועד הפורח בצורה הטובה ביותר בשנה השנייה. הוא מתרבה ויוצר זרעים חדשים במהירות ולמרות שהוא לא נחשב פולשני, הוא בהחלט זכה למוניטין שלו כמגדל אגרסיבי.

ניתן לקצץ את השומר מוקדם בעונה כדי לעודד צמיחה עבותה, ויש להוסיף אותו לקציר זרעים וכדי למנוע זריעת יתר של צמחים חדשים.

אוספים ומייבשים את הזרעים כאשר ראשי הפרחים נעלמים.

יש רק הגבלה אחת על איך לגדל שומר: אין לשתול אותו ליד שמיר. האבקה צולבת גורמת לזרעים מוזרים לשני הצמחים!

לאחר הקמה, שומר אינו זקוק לטיפול. הוא מעדיף אדמה חומצית, מעריך מדי פעם מנה של דשן רך ומעט מים נוספים אם מזג האוויר חם ויבש.

בנוסף לתרומותיו למטבח, שתילת שומר תמשוך חרקים מועילים לגינה והעלים שלו חביבים על זחליו של פרפר זנב הסנונית היפה מאוד.

בין אם בגלל ערכו הקולינרי ובין אם רק כצמח נוי, גידול שומר יהווה תוספת פשוטה ומושכת לגינה שלך.

10 טיפים חיוניים לגידול עגבניות

איך לגדל מרווה