איך לגדל שעועית פאווה מזרעים

שעועית יבשהשעועית Fava (Vicia faba), היא גידול העונה קריר שגדל בצורה הטובה ביותר בטמפרטורות הנעות בין 15° ל-18°C, אבל שעועית Fava גדלה בטמפרטורות נמוכות כמו 4°C וחמה עד 24°C.

צמח השעועית הרחבה הוא נמרץ וחזק, הוא יכול לגדול עד לגובה של 90 ס"מ עד 120 ס"מ. לצמח יש גבעולים מרובעים עם עלים משוננים, קצוות, עם עלונים רחבים. אורך התרמילים 15-20 ס"מ ומכילים 4-6 זרעים שטוחים וסגלגלים שעשויים להיות לבנים, צהובים, ירוקים או ורודים. לשעועית הרחבה יש פרחים לבנים מנוקדים בחום. השעועית הרחבה היא חלק ממשפחת ה-Fabaceae.

גידול שעועית מזרעים:

זרעי שעועית רחבה ניתן למצוא בקלות במרכזי גן, בסופרמרקטים או באינטרנט כמו בחלק הגנים של אתר אמזון. http://amzn.to/2sxJpJy

לזרוע 4 עד 8 שעועית לאדם. יש לזרוע אותם בשמש מלאה, בקרקעות משוחררות ומנוקזות היטב, עשירות בחומר אורגני. הוסף קומפוסט לפני השתילה. שעועית רחבה מעדיפה pH של אדמה של 6.0 עד 6.8.

גן ירק שעועית רחבהשעועית רחבה גדלה בצורה הטובה ביותר במזג אוויר קריר שבו טמפרטורות האוויר הן מתחת ל-21 מעלות צלזיוס. שעועית רחבה, בניגוד לשעועית, לא תיצור תרמילים אם מזג האוויר חם מדי. זרעו זרעים של שעועית רחבה באביב ברגע שניתן לעבוד על האדמה לקציר לפני שהיא תתחמם מדי. ייקח לך 80 עד 100 ימים עד שתגיע לקציר השעועית. באזורים עם חורף מתון, לזרוע שעועית בתחילת הסתיו לקציר חורף טוב. הם לא יפיקו תרמיל בחום הקיץ.

לזרוע זרעים בעומק 2 ס"מ ובמרחק של 10-15 ס"מ זה מזה. באזורים קצרי עונה, התחילו לגדל את השעועית בתוך אדמת עציצים והכניסו אותם לגינה זמן קצר לאחר הכפור האחרון באביב.

השקיית השעועית:

השקו את השעועית רגע לפני שהאדמה מתייבשת, אך אל תשקו אותה יתר על המידה. שמור על האדמה לחה במהלך הפריחה והיווצרות תרמילים. לשתול שעועית פאווה באדמה סחוטה היטב. אין צורך להפריש את השעועית לשתילה בקרקעות פוריות וקומפוסטיות. שעועית מייצרת חילופי דברים הדדיים עם מיקרואורגניזמים בקרקע, חיידקים מקבעים חנקן, שעוזר להם לייצר חנקן שמיש.

אפשר לשתול שעועית לצד תפוחי אדמה, מלפפונים, תירס, תותים וסלרי. אין לשתול שעועית רחבה עם בצל או שום.

הסר כמה שיותר עשבים שוטים וגרד לרדוד כדי למנוע הפרעה לשורשים.

שעועיתגידול שעועית בעציצים:

ניתן לגדל שעועית במיכלים, אך גידול טוב יתפוס יותר מקום ממה שרוב המיכלים יכולים לספק.

מזיקים ומחלות שעועית רחבה:

שעועית רחבה יכולה להיות מותקפת על ידי כנימות, חיפושיות וקרדיות.
שעועית רחבה רגישה לפסיפס. להפחית את שכיחות המחלות על ידי שתילת זנים עמידים למחלות. שמרו על ניקיון הגינה והימנעו מטיפול בצמחים כשהם רטובים. להשמיד צמחים נגועים כך שלא יוכלו להעביר את המחלה לצמחים בריאים. ניתן להפחית מחלות הנישאות בקרקע על ידי שינוי המיקום של גידולי שעועית רחבה מדי שנה.

קציר ואחסון השעועית:

בחר שעועית טרייה לשימוש מיידי כאשר הזרעים בערך בגודל של אפונה. שעועית שמגיעה לבשלות משמשת כשעועית מיובשת. שעועית מוכנה לקציר ולשימוש ישיר תוך כ-85 ימים.
שעועית לא מבושלת יכולה להישמר במקרר למשך שבוע. שעועית יכולה להיות קפואה, משומרת או מיובשת. ניתן לאחסן שעועית יבשה במקום קריר ויבש למשך 10-12 חודשים.

8 כלים חיוניים לגנן המתחיל

איך לגדל שורשי מלח בגינת הירק שלך