איך לגדל שרוול מזרעים

דמדדון

שרבול מצוי (Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm.) הוא עשב שפחות מוכר בגינות ביתיות אך זהו עשב רב תכליתי שניתן להשתמש בו בתבשילים רבים. הצמח עלים מאוד ונראה קצת כמו שרך. שרוויל קשור קשר הדוק לפטרוזיליה, עם טעם קל של אניס או ליקריץ בעלים.
צ'רוויל הוא המרכיב העיקרי בתערובת עשבי התיבול המכונה "עשבים משובחים".

יש מגוון של כרבול שגדל לשורשיו, הנקרא לפעמים כרוויל שורשי לפת. זה לא כל כך נפוץ אבל לא צריך לבלבל עם שרוויל שגדל כצמח עלים שלו. יתכן שתגלו שגם כרבול נקרא בשמות אחרים, כמו פטרוזיליה צרפתית או פטרוזיליה גורמה.

הצמח הוא חד-שנתי, ולכן תצטרכו להנביט זרעים חדשים בכל שנה. היא יכולה להגיע לגובה של 60 ס"מ, אם כי לעתים רחוקות היא גדלה לגובה זה עם קציר עלים רגיל.

בהתחשב בעובדה שצרבול משמש רק בכמויות קטנות לטעם, זה לא באמת משפיע על תכולת החומרים התזונתיים של האוכל שלך. עם זאת, הוא מכיל סידן, מנגן, ברזל וויטמין C. צ'רוויל הולך טוב מאוד עם דגים, עוף, ביצים ומרק תפוחי אדמה. אפשר גם לאכול את העלים הטריים בסלט.

גידול שרוול מזרעים:

בגלל שרוול גדל עם שורש ארוך, הוא לא מעביר טוב. לכן תצטרך לזרוע את הזרעים שלך ישירות בגינה. זרעי צ'רוויל אינם מחזיקים מעמד זמן רב. לאחר כשנה תהיה ירידה ניכרת בקצב הנביטה. אז אל תטרחו לגדל זרע ישן. אתה יכול למצוא זרעים על מרשתת, במרכזי גן או בסופרמרקטים, אך שימו לב היטב לתאריך המצוין על האריזה. הדבר הטוב ביותר הוא לאסוף את הזרעים שלך במידת האפשר.

צ'רוויל גדל היטב באזור מוצל קל שאינו בשמש מלאה בחודשי הקיץ. אין לקבור את הזרעים, רק לפזר אותם על פני האדמה ולשמור על האדמה לחה עד שהם מתחילים לנבוט. לאחר שצמחי השרוול מתחילים לצמוח, השתלו אותם לצמח אחד כל 20 ס"מ בערך.

שתלו את הזרעים בתחילת האביב, כשלושה שבועות לפני תאריך הכפור האחרון. או לקציר מאוחר יותר בעונה, שתלו זרעים נוספים לאחר שהמזג האוויר החם ביותר של הקיץ חלף (לפחות חודש לפני תאריך הכפור הראשון שלכם).

או במקום 2 קצירים, אתה יכול גם לזרוע זרעים נוספים מדי כמה שבועות עבור קציר כרבול מבודד יותר.

גן ירק שרוולהוראות גידול:

הקפידו להשקות אותו היטב, במיוחד במהלך החום הגבוה של הקיץ. אם הצמחים מקבלים יותר מדי חום, הם עלולים להתחיל לייצר זרעים. ברגע שזה יקרה, תגלו שהעלים מאבדים את טעמם והופכים במהירות למרירים. שמירה על העלים גזומים בקפידה יכולה גם לסייע במניעת פריחה מוקדמת.

למרות שהם אוהבים מים, אין להתיז את הצמח בעת השקיה. עלים רטובים מדי יכולים לקדם צמיחה פטרייתית.

אם אתה רוצה לקבל יבול מתמשך מדי שנה, אפשר לצמח אחד או 2 לפתח את הפרחים והזרעים שלהם. הזרעים יחדשו את המלאי שלך בקלות.

גידול שרוול בעציצים:

ניתן לגדל צ'רוויל בעציץ כל עוד הוא עמוק מספיק כדי להכיל את השורשים הארוכים. מיכלים צריכים להיות ברוחב 25 ס"מ ולפחות 30 ס"מ עומק עבור כל צמח שרוויל.

בעוד שרוב עשבי התיבול מסתדרים היטב באדני חלונות שטופי שמש כאשר הם גדלים בתוך הבית, שרוול יעדיף אור עקיף יותר. סירים חיצוניים יכולים להישמר על פטיו או סיפונים מוצלים.

יש להשקות שרוול בעציץ לעתים קרובות, למרות שצמחים מקורים אינם מוטרדים מחום כמו צמחי חוץ, מה שאומר שניתן להשקות אותם מעט פחות מצמחים בגינה.

אם אתה חותך את הפרחים לפני שהם פורחים, אתה יכול לשמור על הכרבול שלך כל החורף. הוא לא יחזיק מעמד ללא הגבלת זמן ובסופו של דבר ימות מכיוון שהוא אינו צמח חד-שנתי. שתלו כמה זרעים נוספים בסתיו כדי שיהיה לכם צמרן טרי במהלך חודשי החורף.

6 עצות שימושיות לגידול צמחי קישואים

איך לגדל רוזמרין