איך להנביט ולגדל עדשים

נבטים-עדשיםעדשים הן קטניות מגניבות העונה. זורעים את העדשים באביב, כשבועיים לפני תאריך הכפור האחרון שהוכרז. אפשר להתחיל להנביט עדשים בתוך הבית לפני ההשתלה לגינה. זרעי עדשים ינבטו תוך 10 ימים פשוט במים אם מניחים אותם ב-20 מעלות צלזיוס. לאחר מכן העדשים זקוקות ל-80 עד 110 ימי צמיחה כדי להשיג יבול טוב.

עדשים הם חד שנתיים עמיד, הם חלק ממשפחת האפונה. עדשים גדלות על גבעולים מסועפים מאוד שיכולים להגיע לגובה של 64 ס"מ. לעדשים יש פרחים לבנבנים קטנים עם גוון מעט סגול. התרמילים קטנים, רחבים, שטוחים ומכילים זרע אחד או שניים שטוחים בצורת עדשים שהם ירוקים או צהובים עד כתומים, אדומים או חומים.

שתלו את העדשים בשמש מלאה. עדשים מעדיפות קרקעות משוחררות ומנוקזות היטב, עשירות בחומר אורגני. הוא יגדל באדמה דלה. עדשים גדלות בצורה הטובה ביותר באדמה עם pH בין 6.0 ל-6.5. הוסף קומפוסט מיושן לערוגות השתילה לפני הזריעה.

לשתול זרעי עדשים בעומק 2 ס"מ, במרווחים של 2 ס"מ זה מזה. לשתול שתילים מבוססים במרחק של 12 ס"מ זה מזה. מרווחים את הקווים במרחק של 60 ס"מ זה מזה.

להשקיה, שמור את העדשים לחות באופן שווה. עדשים סבילות לבצורת יותר משעועית אחרת. אין להשקות את העדשים לאחר שהתרמילים החלו להתייבש.

תמכו בצמחי העדשים שלכם עם סבכה חלשה. ללא רשת, יש למקם עדשות ב-12 כדי להבטיח זרימת אוויר מספקת. הגן על יבול מוקדם מפני מזיקים וכפור עם חממות קטנות או מנהרות אילץ.

ניתן לגדל עדשים גם במיכלים, אך יש צורך בצמחים מרובים לקבלת תשואה טובה. לגדל צמחים בעציצים בעומק של לפחות 20 ס"מ.

היזהרו מכנימות שיכולות לתקוף עדשים. לשלוט בכנימות על ידי חיתוך אזורים נגועים או על ידי ריסוס הצמח בזרם מים. חדקונים יכולים גם לתקוף עדשים. הסר והשמד צמחים נגועים.

נקודה טובה, לעדשים אין בעיות מחלה רציניות.

לגבי הקציר, העדשים משמשות בדרך כלל כמו שעועית יבשה או אפונה. עבור זרעים יבשים, קצור את התרמילים כשהם התבגרו והתקשות. השאר את העדשות עד שאתה מוכן להשתמש בהן. עדשים מיובשות מוכנות לקציר 110 יום לאחר הזריעה. ניתן להשתמש בעדשים גם כמו שעועית. הקציר הירוק נעשה כ-70 עד 80 ימים לאחר הזריעה.

ניתן לחלק עדשים לעדשים גדולות ועדשים קטנות. ישנם עשרות זנים מכל סוג.

לשימור הקציר, עדשים ירוקות לא משומרות יישמרו במקרר למשך שבוע. ניתן לאחסן עדשים מיובשות וקליפות במקום קריר ויבש למשך 10 עד 12 חודשים. ניתן לאכול עדשים גם מונבטות.

איך לגדל נענע מייחורים

איך לגדל עץ תפוח מזרע תפוח