טיפים כיצד לגדל אנדיב מזרעים

אנדיב יכול להיות ירק קצת מבלבל כי יש כל כך הרבה יותר מזן אחד. זהו צמח שנקטף בשל העלים שלו, המשמש בדרך כלל בסלטים. לזן אחד של אנדיב יש עלים מתולתלים מאוד בעוד שלאחרים יהיה סוג אחר בעל עלה שטוח ורחב הרבה יותר. הסוג השטוח נקרא לפעמים escarole, אם כי זה אותו צמח כמו אנדיב. לאסקרול יש טעם עדין יותר בהשוואה לאנדיב (מעט מריר).

אף אחד מהם אינו קשור לעולש אנדיב (Cichorium endivia). אנדיב בלגי קשור קשר הדוק, אבל לא אותו צמח.

אנדיב נאכל בדרך כלל נא, כדי להוסיף קצת יותר טעם לסלטי הקיץ. זן האסקרול הוא גם טוב גולמי, והוא מבושל לעתים קרובות יותר מאשר אנדיב. תקבל ויטמינים A ו-C עם האנדיב שלך, כמו גם אשלגן, סיבים וברזל. אנדיב דל מאוד בקלוריות.

לגדל אנדיב מזרעים

אתה יכול להתחיל את קציר האנדיב בתחילת האביב, או מאוחר יותר בעונה לקציר סתיו. כך או כך, הם אוהבים את מזג האוויר הקריר יותר. גידולי הסתיו נזרעים בדרך כלל ישירות בגינה, אך ניתן להתחיל מוקדם באביב באמצעות שתילים.

תכנן להתחיל את יבול האנדיב שלך 6 שבועות לפני תאריך הכפור האחרון שלך. הזרעים שלך צריכים להיות רק מתחת לשכבה דקה של אדמה, ואתה צריך לשמור אותם לחים עד שהם נובטים.

הַשׁתָלָה

שתילי האנדיב הקטנים שלך יכולים לצאת לגינה כשבועיים לפני שאתה מצפה לכפור האחרון שלך.

אם אתה רוצה לקטוף את האנדיב שלך כשהוא בשל לחלוטין, הנח את השתילים שלך במרחק של 20 ס"מ זה מזה. אתה יכול לשתול אותם קרוב יותר זה לזה אם אתה חותך את העלים לאורך העונה או אם אתה קוצר צמחים קטנים יותר לפני שהם תופסים יותר מדי מקום.

מערבבים את האדמה, אבל אינך צריך לחפור עמוק מדי עם יבול האנדיב. הוסף קצת קומפוסט או דשן. כמו כן מערבבים סיד כדי להעלות את רמות הסידן באדמה.

לשתילה ישירה, הרחיקו את הזרעים שלכם במרחק של 20 ס"מ זה מזה או פשוט זרעו זרעים על השטח ואז דלל את הצמחים הצעירים כשהצמחים מתחילים לצמוח. זרעי אביב צריכים להיות באדמה באותו זמן עם השתילים, שבועיים לפני הכפור האחרון. יש לשתול זרעים של יבול סתיו חודשיים לפני התאריך הצפוי של הכפור הראשון.

הוראות תרבות

שורשי האנדיב רדודים וגדלים קרוב לפני הקרקע. אז אתה צריך להיות זהיר בעת ניכוש עשבים כדי לא להפריע לאדמה יותר מדי (למשל עם מטפח) או להסתכן בפגיעה בצמחים. או עשב ביד או חנוק את העשבים עם חיפוי.

השקה את הצמחים שלך באופן קבוע, הקפד לשמור את המים ליד השורשים ולא בכל העלים.

גדל במיכלים

אנדיב אידיאלי לגידול מיכל, והוא יכול גם להיות תוספת נחמדה לגן פרחים. צמח יגדל היטב בעציץ קטן למדי בגודל 15 ס"מ. הוסף מעט סיד לאדמת העציצים לפני שתתחיל לזרוע את הזרעים שלך, ושמור את המיכל מושקה היטב.

מזיקים ומחלות

מחסור בסידן עלול לגרום לצריבה, וזו כנראה הבעיה כאשר קצות העלים מתחילים להזהיב גם אם הצמח מושקה היטב. הוספת סיד בזמן השתילה תמנע בדרך כלל את זה. אל תנסה לחפור בסיד חדש ברגע שהצמחים נבטו, אתה מסתכן בעקירת השורשים. דשן סידן נוזלי יעבוד הכי טוב כדי להציל את הצמחים שלך.

יותר מדי לחות סביב הצמחים שלך עלולה לגרום להופעת פטרייה דמוית אבק לבן הנקראת טחב אבקתי. השקה רק על הקרקע, ואל תיתן לצמחים שלך להירטב מדי. דלל את התוספות כדי שזרימת האוויר תשתפר. ברגע שהאנדיב שלך חולה במחלה, פשוט טפל עם קוטל פטריות אורגני.

כנימות קטנות יכולות להזיק לצמחים שלך כשהם בכמות גדולה. הם מוצצים מיצי צמחים, כך שהם לא משאירים סימני לעיסה. תסתכל מקרוב או שאתה עלול לפספס אותם. ניתן לשטוף אותם במים (להיעשה בבוקר), או שאתה יכול לטפל בצמחים שלך בקוטל חרקים אורגני טבעי.

אל תרסס את הצמחים שלך בקוטל פטריות או קוטל חרקים אם אתה מתכוון לקצור את העלים תוך מספר ימים.

היזהרו גם אחר שבלולים וחלזונות, למרות שהטעם החזק של האנדיב גורם להם להיות פחות בעיה מאשר עם עלים ירוקים אחרים.

קציר ואחסון

אתה יכול להתחיל לחתוך עלים או אפילו למשוך שתילים שלמים לאחר כחודש של צמיחה. או שאתה יכול להמתין עד שהצמחים יגיעו לגודל מלא ולקצור אותם כראשי אנדיב בוגרים.

לקראת סוף העונה, כשבועיים לפני שהגיע הזמן לקצור את ראשי האנדיב, מכסים את הצמחים בערימת קש. זה ימנע את השמש על העלים, וזה "ילבין" אותם מעט. תקבלו עלים בטעם עדין יותר אם תעשו זאת, אבל זה לא הכרחי אם אתם אוהבים את טעם האנדיב הרגיל.

אפשר גם לקשור את העלים החיצוניים על הפנימיים, בדיוק כמו שעושים בהלבנת כרובית. בכל אחת מהטכניקות, עשה זאת רק כאשר העלים יבשים (לא לאחר השקיה או גשם) או שאתה עלול להסתיים עם אנדיב עובש.

אל תשאירו אותם הרבה יותר מתאריך היעד שלהם מכיוון שמזג האוויר החם בקיץ יגרום לצמחים לפרוח ולקבוע זרעים (המכונה גם בריח). לאחר מכן, העלים יהיו מרים מדי לאכילה, אפילו עבור אנדיב. עבור קציר הסתיו שלך, כל זה לא יהווה בעיה מכיוון שאתה גדל לאחר שהחום חלף.

ועם קציר סתיו, העלים שנקטפו לאחר הכפור הקל הראשון שלך יהיו מתוקים בהרבה מקציר הקיץ שלך.

כמו רוב הירוקים העליים, האנדיב לא מאחסן היטב ויישאר טרי במקרר רק 3-5 ימים.

טיפים כיצד לגדל שמיר

8 טיפים שחובה לדעת לגידול מלונים מתוקים