טיפים לגידול בוק צ'וי בגינה שלך

גידול בוק צ'וי (Brassica rapa L. subsp. chinensis) הוא דרך מצוינת להאריך את עונת הירקות בגינה הביתית. בוק צ'וי הוא חלק ממשפחת ה-Brassicaceae, כרוב זה גדל לצריכת הגבעולים והעלים שלו, אפשר לגדל אותו כירק אביב או סתיו. במראה, בוק צ'וי דומה למדי למנגולד שוויצרי. בוק צ'וי נקרא לפעמים גם פאק צ'וי.

כגידול העונה קריר, שתילת בוק צ'וי צריכה להיעשות בסוף הקיץ והיא מאפשרת לגננים לנצל את שטח הגינה שמתפנה כעת כאשר היבולים הראשונים של עונת הקיץ נקצרו.

היתרון של בוק צ'וי הוא שהוא עמיד לכפור, ולכן הוא ימשיך לגדול לאחר שמזג האוויר הקר הרג חרקים ומזיקים.

עיין בכמה טיפים למטה שיעזרו לך לגדל בוק צ'וי בגינה שלך.

איך לגדל בוק צ'וי?

כגידול סתיו, הטיפול בבוק צ'וי הוא פשוט. ניתן לזרוע אותו ישירות בעומק 6-13 מ"מ באדמת גינה עשירה ופורייה.
באזורים שבהם גשם יוצר תנאים ספוג מים, אז מומלץ ניקוז טוב.
ניתן לשתול גידולי סתיו בשמש מלאה. שתילת בוק צ'וי במנות קטנות כל שבועיים תספק יבול יציב ומתמשך.

שתילת בוק צ'וי עבור יבול אביבי קשה יותר. בתור דו-שנתי, בוק צ'וי נוטה מאוד להידבק. זה מתרחש כאשר חשיפה לקפיאה או לטמפרטורות ממושכות מתחת ל-10 מעלות צלזיוס ואחריה עלייה בטמפרטורות. תנאי החורף, ואחריו כישוף חם, מעוררים את פריחתם של צמחי בוק צ'וי בשנתו השנייה. כדי למנוע מגידולי האביב לעבור לזרע, נסה להתחיל שתילים בתוך הבית 4 שבועות לפני תאריך הכפור הסופי.

השתמשו בתערובת אדמת התחלה איכותית של שתילים בה ניתן לזרוע זרעי בוק צ'וי לעומק של 6-13 מ"מ. לאחר מכן המתן להשתיל את הבוק צ'וי לגינה עד שתחלוף כל הסכנה של מזג אוויר קר.

מרווחים את הצמחים במרחק של 15 עד 30 ס"מ זה מזה ומכסים את בסיס הצמחים כדי לשמור על האדמה קרירה ולחה. כדי למנוע עוד יותר את העומס בפריחה בעת גידול בוק צ'וי כגידול אביבי, נסה לשתול בוק צ'וי בצל חלקי ולהשקות אותו כראוי.

גידול הזנים הקטנים יותר או ה"ננסיים" של בוק צ'וי יכול גם לעזור מכיוון שהם מבשילים 10 עד 14 ימים מוקדם יותר מאשר זנים בגודל סטנדרטי. בנוסף, גידול בוק צ'וי כגידול אביב הופך אותו לרגיש יותר למזיקים, כגון לולאות כרוב, חיפושיות פרעושים וכנימות.

כיסויי שורות עשויים להידרש כדי לקצור עלים ללא רבב.

מתי לקצור בוק צ'וי?

הגודל הבוגר של בוק צ'וי תלוי במגוון. זנים סטנדרטיים יכולים להגיע לגובה של 30 עד 61 ס"מ, בעוד שזנים קטנים יותר של בוק צ'וי מתבגרים בגובה של 25 ס"מ.

עם זאת, קצירת בוק צ'וי יכולה להתחיל ברגע שהתפתחו עלים שמישים. ניתן להשתמש בצמחים צעירים רכים שהוסרו בעת דילול בוק צ'וי בסלטים טריים או לזרוק אותם לתבשילים מוקפצים.

ניתן גם לקטוף כמה זנים בגודל סטנדרטי צעירים ולהידמות לצמחי בוק צ'וי בייבי.

עדיף לעקוב אחר גידולי האביב לסימנים מוקדמים של פריחה. אם צמחים מתחילים ללכת לזרע, קצור מיד כדי למנוע אובדן יבול מוחלט.

לעתים קרובות ניתן לשמור את גידולי הסתיו בגינה עד הצורך והם נשארים ניתנים לקציר גם לאחר צליפות קור וכפור קל.

כדי לקצור בוק צ'וי, השתמש בסכין כדי לחתוך את הצמח בגובה פני הקרקע. במידת האפשר, תכנן לקצור בוק צ'וי בכמויות שמישות מכיוון שיש לו חיי מדף קצרים בהרבה וקשה יותר לאחסן אותו משאר בני משפחת הכרוב. כאשר מאוחסנים ללא כביסה בשקית ניילון, בוק צ'וי יישמר כ-3 עד 4 ימים במקרר.

9 הירקות הטובים ביותר לגידול בתוך הבית

איך לגדל תירס בגינה שלך