מה לעשות בגן הירק בנובמבר

נובמבר הוא החודש שבו נפסקת הצמיחה של גן הירק. הטמפרטורות יורדות ורמות אור היום יורדות, העונה הסתיימה ומלבד קצירת היבולים שנותרו, יש מעט מאוד צמחים לגדול.

אנחנו מקבלים הרבה הודעות בתקופה זו של השנה מגננים חדשים ואופטימיים שמחפשים גידולי חורף שהם יכולים לזרוע או לשתול, אבל באמת אין הרבה מה לעשות. ברגע שהטמפרטורה יורדת, הצמיחה נעצרת. אתה יכול לראות אותו מסביב לגן כאשר אתה מסתכל על דשא או עשבים שוטים שמתים או גדלים מעט מאוד עד האביב הבא. למעשה, עשבים שוטים הם האינדיקטורים הטובים ביותר למתי לזרוע בשנה הבאה מכיוון שכאשר האדמה תגיע שוב לטמפרטורת גידול, העשבים יחזרו לחיים.

נובמבר עוסק יותר באחסון שאריות גידולים והכנת הגינה לעונה הבאה על ידי האכלה וכיסוי האדמה. אני דווקא אוהב את הביטוי 'להשכיב את הגינה למיטה' כי במציאות זה בדיוק מה שאתה צריך לעשות, להוסיף כיסוי של קומפוסט או חיפוי זבל וכיסוי כדי להגן מפני הגשם הבלתי נמנע.

ברור שאם יש לכם מנהרה או חממה אפשר לעשות קצת יותר ותמיד אפשר לזרוע סלטים כמו ארוגולה או חרדל עם גזר מוקדם אם לא קר מדי.

קצירת ירקות בנובמבר ואחסון היבול.

ניתן להשאיר חלק מהגידולים באדמה במהלך החורף כמו קייל, נבטי בריסל, ברוקולי הנבטה וכו'.

תפוחי אדמה :

אם עדיין לא עשית זאת, קצור את תפוחי האדמה האחרונים מהיבול העיקרי שלך. עדיף לתת להם להתייבש לפני האחסון, אבל לא לשטוף אותם מכיוון שעור לח יכול להפיץ מחלות.

אפשר לאחסן תפוחי אדמה בקופסאות של חול לח אבל אני מעדיף להשתמש בסל נצרים גדול ושכבות של עיתון שלדעתי עובדות טוב מאוד. מניחים את תפוחי האדמה בשכבות כשכמה דפי עיתון מפרידים כל שכבה. אחסן את סלסלות תפוחי האדמה שלך במחסן מקורה קריר וחשוך שבו הם צריכים לשמור עד האביב הבא.

גזרים :

ניתן להשאיר גזר באדמה במהלך החורף אם אתה מגדל בערוגות מוגבהות או אם יש לך אדמה חולית יפה ומנוקזת היטב. אני מעדיף להרים אותם בשלב זה ולבדוק נזקים של זבובי גזר. אם הנזק לא נורא אתה תמיד יכול להשתמש בגזרים (תראה מנהרות קטנות בעור השורש) לחתוך את החלקים הרעים אבל הם לא יהיו טובים לאחסון. זכרו שגם פרצלונים סובלים מרימה שורשית. לכן, אם הגזר שלכם פגום, כדאי גם להרים ולמיין אותם לשימוש מיידי או לאחסון.

כמו ברוב ירקות השורש, גזר רצוי לאחסן בקופסאות חול כדי למנוע מהם לאבד לחות. נראה כי גזר בגידול ביתי מתקלקל הרבה יותר מהר מאשר זנים שנרכשו בחנות, אז הנח אותם בארגזי החול זמן קצר לאחר המשיכה כדי להבטיח שהם ישמרו על הפריכות שלהם.

אחסון של גידולי שורש אחרים:

גידולי ירקות שורש אחרים מאוחסנים באופן דומה בארגזי חול כדי לשמור על לחות. כדאי לאחסן את הירקות הבאים בצורה כזו: סלק, גזר, סלרי, פרצלונים, רוטבאגס ולפת.

ירקות חורף:

אם יש לכם גידולי ברסיקה חורפים כמו קייל, נבטים או ברוקולי, שמרו על בריאותם על ידי הסרת עלים מצהיבים או מתים. עלים מתים יכולים לקדם מחלות אם הם מסתובבים, אבל הסרתם גם מגבירה את זרימת האוויר סביב הגבעולים, מה שעוזר למנוע בעיות.

אם אתם מגדלים מצליבים גדולים כמו כרוב וברוקולי, כדאי לתקוע אותם בשלב זה כדי למנוע מהם להתנדנד ולבסוף להתהפך ברוחות החורף. הפטיש יתד ליד הצמח וקושר אותו בחוט גינה.

קייל הוא צמח עמיד מאוד וישרוד אפילו את החורפים הקרים ביותר. בחר את העלים מסביב לגזע הצמח ולא את העלים הקטנים יותר בקצה הגידול. הקייל ימשיך לגדול כלפי מעלה כאשר תסיר את העלים התחתונים הדומים לצורת עץ דקל קטן ומוזר באביב, אם תסיר את קצה הגידול הצמח יפסיק לצמוח.

ירקות לזריעה או שתילה בנובמבר:

אם פספסת זריעת שום באוקטובר, אתה תמיד יכול לשתול אותו בתחילת נובמבר לפני שהכפור הקשה יגיע. שום סתיו/חורף בדרך כלל נותן תשואות הרבה יותר טובות מאשר שום נטוע באביב, אבל לא מומלץ אם הגינה שלך נוטה לספוג מים במזג אוויר רטוב. אם יש לכם גינה לחה, תמיד אפשר לגדל שום בעציצים גדולים או אפילו טוב יותר, בערוגות עץ מוגבהות.

אספו עלי שלכת והכינו חיפוי עלים.

עלי שלכת עשירים בפחמן אך דלים בחנקן ולכן הם תוספת נהדרת לערימת הקומפוסט שלך אם אתה מגלה (כמו רוב האנשים) שיש לך יותר מדי חומר ירוק. "עובש עלים" או עלים שנרקבים במשך שנה או שנתיים הם גם תיקון אדמה מצוין המסייע למבנה הקרקע ומשפר את יכולת אחיזת הלחות (עובש עלים רקוב היטב יכול להכיל עד פי 500 ממשקלו במים!). עובש עלים משמש גם כממריץ לחיים המיקרוביאליים המועילים באדמת הגינה שלך, אשר בתורו הופך חנקן וחומרים מזינים אחרים לזמינים לצמחים שלך.

שים את גינת הירק שלך במיטה לחורף.

דבר טוב שכדאי לזכור לגבי אדמה הוא שכמעט אף פעם לא רואים אותה חשופה בטבע, היא תמיד מכוסה בסוג של צמחייה. למעשה, הפעם היחידה שאתה רואה אדמה חשופה היא כשאנחנו שם בשביל משהו; אם בגינה מעובדת, בחקלאות מסחרית או כשאנחנו רוצים לבנות משהו. האמת הפשוטה היא שאדמה חשופה היא לא רעיון טוב מכיוון שחומרי הזנה נשטפים בגשם והיא נהיית ספוג מים, מה שהורג חיי אדמה מועילים. הדבר הנוסף שיש לזכור הוא שהאדמה שלך היא הדבר החשוב ביותר בגינת הירק שלך.

הכינו את פח הקומפוסט לחורף.

כאשר הטמפרטורה החיצונית מתקררת, פח הקומפוסט שלך יאט, אלא אם כן יש לך יחידה מבודדת מאוד, סביר להניח כי ייסגר בסביבות סוף נובמבר עד שיתחמם באביב. אם יש לכם ערימת קומפוסט או פח פתוחים, זה יהיה מועיל להחזיר אותו בנובמבר כדי לערבב את החומרים ולהתחיל את התהליך מחדש. התערובת תעזור לייצר יותר חום ובתקווה להשלים את התהליך לפני שהיא תתקרר מדי.

יש לכסות גם את פחי הקומפוסט הפתוחים כדי למנוע שטיפת חומרים מזינים ולהיעשות רטוב מדי במהלך גשמים עזים. יריעת בידוד קצף עם ריבוע עץ וכמה לבנים יעזור לפח פתוח להישאר יבש, אם יש לך מכסה ערימה פתוח עם פלסטיק שחור.

תלוי בך !

6 טיפים לגידול גינת ירק מושלמת

איך לגדל מלוח מזרעים