מה לעשות בגן הירק בספטמבר

לגידולי ירקות יידרש זמן רב יותר להתבגר בספטמבר. תן למלונים ועגבניות יותר זמן להבשיל באופן טבעי. חצילים מוכנים לקציר כשהם מבריקים.

שעועית, מלפפונים, מלונים, קישואים ודלעת קיץ לא יבשילו עוד לאחר הקטיף. הם יישמרו שבוע עד שבועיים במקרר.

יש לאסוף כרוב וברוקולי גדולים באזורים קרירים יותר. קצירת חסה, תרד וירקות יגרה צמיחת סתיו חדשה.

לחפור תפוחי אדמה ובטטה רגילים כמה שיותר מאוחר, רגע לפני שהכפור מאיים. בחר את כל העגבניות, הפלפלים, השעועית, הגפנים, דלעת החורף ושאר הירקות העדינים לפני הכפור הגדול הראשון.

באזורים עם חורף מתון, ניתן לשתול ירקות העונה הקרירה בספטמבר. עכשיו לשתול סלק, ברוקולי, נבטי בריסל, גזר, כרובית, סלרי, שעועית, קייל, קולורבי, כרישה, חסה ראש ועלים, חרדל ירוק, בצל, פטרוזיליה, אפונה, תפוחי אדמה, צנוניות, רוטבאגס, תרד, מנגולד ולפת. .

13 ירקות לשמירה:

1) עגבניות

לצבוט את החלק העליון של כל צמחי העגבניות בספטמבר; להסיר לפחות 15 ס"מ של עלווה על כל גבעול. קטיף העלווה הפורייה יאפשר לצמח להכניס את כוחו לתוך העגבניות המבשילות שכבר על הגפן.

לאחר הקטיף, מקפיאים עגבניות שלמות או פרוסות. צורבים את העגבניות למשך דקה ואז מניחים אותן על ניירות אפייה משומנים במקפיא למשך יממה. לאחר ההקפאה, ניתן לארוז את העגבניות בשקיות או לארוז ולהחזיר אותן למקפיא.

2) פלפלים

פלפלים בשלים מבשילים בצורה הטובה ביותר על הגפן; פלפלים יבשילו לאחר הקטיף. פלפלים שנותרו על הצמח יישארו טריים זמן רב יותר מאלה שנקטפו. אם קוטפים פלפלים בשלב הירוק, הצמח ימשיך לייצר פרי חדש. כדי להבשיל פלפלים מתוקים מחוץ לגינה, הרם את הצמח כולו ותלו אותו בחדר או במקלט ב-10 מעלות צלזיוס.

3) חצילים

קצור חצילים כשהם קטנים; הם מוכנים ורכים יותר בשליש עד חצי מגודלם הבוגר. קצור חציל לפני שקליפתו מאבדת את הברק. חותכים פירות מצמחים עם מספריים, ומשאירים גבעול מחובר. השתמש בחציל זמן קצר לאחר הקציר לקבלת הטעם הטוב ביותר; ניתן לאחסן אותם במשך שבוע עד שבועיים ב-10 מעלות צלזיוס לאחר הקציר.

4) סקווש קיץ.

ניתן לקצור זוקיני ישר צוואר וקרס ודלעת קיץ באורך של 10 עד 25 ס"מ; אל תיתן להם להישאר בגינה יותר מדי זמן ולהתפרע. דלעות סקאלופ ופטיפן עדיף קטנות, בקוטר של לא יותר מ-10 ס"מ. דלעת הקיץ תישמר כשבועיים במקרר.

5) סקווש חורף.

דלעת החורף מוכנה לקטיף כשהקליפה קשה והגבעולים מתכווצים ומתייבשים. חותכים אותם מהצמח, משאירים 10-15 ס"מ של גבעול מחוברים; פטריות וחיידקים יכולים להיכנס לדלעת מאוחסנת אם הגבעול נמשך החוצה. השאירו את דלעת החורף לחורף על הגפן עד לחודש הבא; הניחו את הפירות עדיין בגינה על פיסת עץ או לבנה כדי להדוף מזיקים ומחלות.

6) שעועית.

השאר את צמחי השעועית בגינה עד שהתרמילים משחימים ומתייבשים. אם מזג האוויר רטוב, משוך את הצמחים למעלה ותלו אותם לייבוש בשורשיהם במקלט אוורירי או במרפסת.

7) תפוחי אדמה.

תפוחי אדמה עיקריים מוכנים לקציר כאשר העלווה מתחילה להחוויר וכמה עלים משחימים. כשהעלים מתחילים לנבול, צמחי תפוחי האדמה מפסיקים לייצר מזון כדי להזין את הגידול מתחת לאדמה. השתמש בקלשון גינה כדי לשחרר בעדינות את האדמה ואז הרם את הפקעות ביד. הניחו לתפוחי האדמה להתייבש כשעה על הרצפה; הניחו להם להתקשות ב-13 מעלות צלזיוס למשך שבועיים לפני האחסון. אחסן תפוחי אדמה במקום חשוך, קריר ומאוורר היטב; הניחו אותם בקופסאות מחוררות או בפחים או בסלסילות.

8) בטטה

בטטות מוכנות לקטיף כאשר הגפנים מצהיבות ומתות או נהרגות מכפור. צמחים יפסיקו לצמוח בטמפרטורות מתחת ל-18 מעלות צלזיוס; אם תיחשף לטמפרטורות מתחת ל-10 מעלות צלזיוס, בטטה תתקלקל במהירות. מרימים את הבטטות עם מזלג בגינה; לתת לשורשים לשבת בסכום במשך יום או יומיים כדי לרפא; לאחר מכן הנח אותם במקום מוצל בערך 26 מעלות צלזיוס למשך שבוע עד 10 ימים. הקשיחו את הבטטות לפני האחסון.

9) Rutabagas

Rutabagas יכול להישאר באדמה לאחר כפור או שניים, אך יש להוציא אותם מהגינה לפני שהאדמה קופאת. מניחים רוטבאגס וגידולי שורש אחרים בשקיות ניילון עם חורים מחוררים לזרימת האוויר. מניחים את השורשים במגירה הפריכה של המקרר או במרתף שורשים לח עם טמפרטורה מעט מעל הקפיא. שקיות ישמור על השורשים נקיים, תספק טמפרטורה עקבית ואטום רמת לחות אחידה.

10) גזר

קוטפים גזר מהיבול העיקרי בעזרת מזלג גינה וחותכים את החלק העליון. התחילו את הקטיף בהרמת האצבעות שיהיה הכי טעים לאכול מיד. השתמש גם בגזר שורש מפוצל במידת האפשר. בחורף יש לאחסן את שאר הקציר בשכבות בקופסאות עמוקות, עם 1 ס"מ חול בין כל שכבה. מניחים את קופסאות האחסון במקלט יבש.

11) חסה, תרד ושאר ירקות ירוקים

המשך לחתוך חסה, תרד וירוקים אחרים כדי שלא יתחברו זה לזה. קצור את הירוקים החתוכים והמורכבים מחדש, תחילה הסר את העלים החיצוניים. כדי למנוע מהחסה הרופפת לעלות בהתאם למזג האוויר, לוקחים סכין וחותכים את כל הראש 2.5 ס"מ מהאדמה; אתה יכול להשיג שניים, שלושה או ארבעה ייחורים מצמח בודד בכל עונה בשיטה זו.

12) שאלוט ובצל

קוטפים את בצלי השאלוט כשהגבעולים צהובים ומצומקים. מרימים את פקעות הבצל לאחר שנשרו כמחצית מהעלים (שליש באזורים חמים). לפני ההרמה, יש להישען על גבעולים שעדיין עומדים ולאפשר לנורות להבשיל עוד שלושה או ארבעה ימים לפני ההרמה. תנו להם להתקשות בשמש או במקום חמים ויבש למשך שבוע; אין לאחסן בצל עד שהחלק העליון ועור הנייר יבשים ומקומטים.

13) כרובים

לשתול נבטי אביב בערוגות שתוקנו בקומפוסט מיושן ובזבל. כאשר החורפים רטובים, לשתול כרוב אביב על רכסים בגובה 23 ס"מ. הוסף קורט קמח עצמות לכל חור בעת ההשתלה. הניחו את הצמחים עם העלים התחתונים שלהם בגובה פני הקרקע, יצקו אותם עם העקב, ואז השקו.

גם בספטמבר, שקול:

– באר מים.

הקפידו להשקות את הגינה בסתיו; יש עדיין הרבה מזג אוויר חם לפנינו והיבולים תלויים בלחות הקרקע לצורך הצמיחה וההבשלה הסופית.

– הגנה על יבולים.

נעלי פלסטיק או מנהרות יספקו הגנה בטמפרטורה נמוכה לגידולים כולל חסה, כרוב אביב, שעועית רחבה וגזר. הגנת גידולי חורף תצמצם את הפסדי החורף ותאיץ את בגרות האביב. הצב חישוקים במקומם כעת כדי שניתן יהיה לכסות את היבולים במהירות כאשר הכפור מאיים.

– לטפח עשבי תיבול ארומטיים.

זרעו פטרוזיליה וכרוויל עכשיו לקציר אביב. חלקו ושתלו מחדש גושי ברגמוט, במרחק של כ-30 ס"מ זה מזה, רצוי באדמה עשירה. קח ייחורים של מפרץ, אזוביון ו-ru והשריש אותם באדמה חולית במסגרת מוצלת או קלושה.

– נקה את גינת הירק שלך.

התחילו לנקות את הגינה כשהיבול יוצא מהגינה. הסר את כל פסולת הצמח שתאפשר למזיקים ומחלות לנצח. כאשר לא היו בעיות מחלות או מזיקים, ניתן להפוך את השאריות הירוקות.

איך לגדל מרווה

טיפים לזריעת 16 ירקות בחוץ בחודש מרץ