מתי להתחיל שתילי עגבניות

שתילי עגבניות

עגבניות (Solanum lycopersicum) הן הנטיעות האהובות והחובה עבור רוב הגננים. בקיץ, צמחי העגבניות מעטרים את חלקי הירקות, החממות ואת קירות הגנים שלנו עם העלווה הירוקה והפירות הבהירים שלהם. אבל כדי לגדל בהצלחה עגבניות באמצע העונה, צריך קודם כל להצליח לזרוע אותן.

גידול עגבניות משלך אינו מעניין רק אם יש לך גינה, אלא הוא גם יבול טוב מאוד למרפסות וטרסות. אפילו עם מעט מקום על אדן החלון, בקרוב תראה שתילים קטנים צומחים לכיוון השמש. המשך לקרוא לקבלת הנחיות וטיפים מועילים על מתי להתחיל שתילי עגבניות וכיצד לזרוע זרעי עגבניות בהצלחה.

מתי לזרוע זרעי עגבניות

הזמן הטוב ביותר לזרוע זרעי עגבניות הוא בין סוף פברואר לסוף מרץ. בחודש מאי, לאחר מכן תוכל להשתיל צמחים צעירים בריאים ישירות לתוך גינת הירק שלך או לתוך עציצים בפטיו שלך. לעגבניות יש תקופת גידול ארוכה עד שהפירות יתבגרו. זריעה מוקדמת נותנת לצמחים בפנים ראש בראש. לפני מאי, בדרך כלל חם מספיק בחוץ לאוהבי החום האלה. היזהר, זה גם לא רעיון טוב לזרוע את העגבניות שלך מוקדם מדי כי הן נוטות לפתח זרעים גבוהים מדי כאשר השמש מוגבלת ופתאום הן נופלות כי הן לא מקבלות מספיק אנרגיה כדי לענות על הצרכים שלהן. מצד שני, עגבניות שנשתלו מאוחר מדי מייצרות פירות שאולי לא יבשילו או יבשילו מאוחר בסתיו ולמרות שיש טריקים לעזור לעגבניות להבשיל כשהן עדיין ירוקות, זה לא אידיאלי.

זריעת זרעי עגבניות: טמפרטורה ומיקום

כדי להתחיל את זרעי העגבניות, עדיף לבחור אדן חלון חם ומואר. אור וחום חיוניים לצמחי עגבניות קטנים. טמפרטורת הנביטה של ​​עגבניות היא 20-22 מעלות צלזיוס. בהתקיים תנאים אלו, הזרעים הראשונים ינבטו לאחר מספר ימים בלבד. אם אין לך אדן חלון חם ומואר, יש חלופות: תאורת LED לצמחים יכולה לספק את ספקטרום הצבעים והאור להם זקוקים לעגבניות ומחצלת חום יכולה לשמור על השורשים חמימים לצמחי עגבניות קטנים בלילות קרירים יותר ולעורר זרעים לנבוט מהר יותר.

צמחי עגבניות צעירים

שלב אחר שלב: איך לזרוע זרעי עגבניות

כדי לזרוע זרעי עגבניות, תחילה עליך לבחור מיכל מתאים. אתה יכול להשתמש במגשי זרעים מפלסטיק או במיכלי שתילים חלופיים. כמה מהמועדפים שלנו הם קרטוני ביצים ישנים וצנצנות סיבים מתכלים. בכל מקרה תשתיל את צמחי העגבניות שלך רק כמה שבועות לאחר הזריעה, כך שכל מיכל גידול קטן שיכול להחזיק אדמה הוא בסדר. אדמת הזרע האידיאלית עבור עגבניות צריכה להיות חדירה, שומרת מים ודלה בחומרים מזינים כדי לתמוך בשורשים רכים. מצע גידול דל במלח וחומרי הזנה, כגון אדמת שתילים אורגנית היא אפשרות מצוינת. דופקים קלות את הקומפוסט במיכל הגידול באצבעותיך ומניחים עליו את זרעי העגבניות. לאחר מכן מכסים את הזרעים בכ-0.5 ס"מ אדמה. בשלב זה אני ממליצה לכם לסמן את העציצים לשתילים כדי שתדעו בהמשך איזה זן עגבנייה זרעתם.

לאחר הנחת הזרעים באדמה, השקה אותם כדי לעורר נביטה. לכן, שמור על האדמה מעט לחה אך לעולם לא רטובה מדי, האדמה לא צריכה להיות ספוג מים. שורשים צעירים אינם סובלים התייבשות בשלב זה. עם זאת, אם האדמה רטובה מדי, הזרעים והשורשים עלולים להירקב או "להירטב". לכן חשוב למצוא איזון בין יבש לרטוב. כדי למנוע מהמים להתאדות מהר מדי מהאדמה, כסו סירים או מיכלים בניילון נצמד או במכסה פלסטיק או זכוכית. זה מפחית את כמות ההשקיה הדרושה ומקל על הנביטה של ​​השתילים ולשחרר את מעטה הזרעים שלהם. מתאים גם מפיץ קטן או מיני חממה ביתית. לאחר 3 עד 10 ימים בלבד, תלוי בזן ובגיל הזרעים, יופיעו הצמחים הקטנים הראשונים.

הדברים החיוניים עבור שתילי עגבניות

  • מלאו את מיכל הזרעים (מגשי זרעים, סירים או מיכל אחר כגון קרטון ביצים) באדמת זרעים דלה בחומרים מזינים, דחסו קלות את האדמה.
  • מורחים את הזרעים על פני השטח, מכסים בכ-0.5 ס"מ אדמה וטוחנים.
  • השקו קלות את האדמה והזרעים ושמרו על האדמה לחה משם.
  • הניחו את העציצים במקום חמים ומואר (רצוי על אדן החלון), או הדליקו אותם עם נורות לד.
  • כיסוי שקוף, מיני חממה ו/או מחצלת חימום עוזרים להאיץ את נביטת זרעי העגבניות.

לאחר מספר ימים, צמחי העגבניות יגדלו ולאחר מכן יש צורך להשתיל אותם באדמה עשירה יותר בחומרים מזינים. גלה עוד טיפים ועצות לגידול עמוד התווך הזה של גינת הירק במאמר כולל 10 טיפים חיוניים לגידול עגבניות.

9 יבולים לשתילה באוגוסט עבור קצירי הסתיו והחורף

כיצד לאחסן ולשמור גידולי גינה