עשרה טיפים לניהול טוב של גינת הירק בעת בצורת

האם ניתן לגדל גינת ירק כאשר משאבי המים מועטים ועלולים להטיל קיצוב מים? השקה באחריות, שתלו בזהירות ובחרו זנים של פירות וירקות שעמידים לבצורת. כל שיטות הגינון הקיימות הללו דורשות פחות מים ועוזרות להבטיח למשפחתך גישה למגוון של מזונות עתירי תזונה.

עשרה עצות פשוטות לבצורת להפחתת השימוש במים בגינה שלך ולניהול הגבלות היטב.

1) נהל היטב את זמן השתילה שלך

לשתול מוקדם יותר באביב ומאוחר יותר בסתיו. שתילה מוקדם יותר באביב מנצלת את מזג האוויר החם ומפחיתה את החשיפה לטמפרטורות גבוהות של אמצע הקיץ. שתילה מאוחרת בסתיו ממזערת שימוש נוסף במים ומנצלת את הגשמים העונתיים להקמת צמחים. לדוגמה, אין לשתול עגבניות ושאר גידולי לילה כמו פלפלים וחצילים עד שטמפרטורת הקרקע מגיעה ל-13 מעלות צלזיוס. עם אביב חם, זה יכול להיות כבר באמצע אפריל. זכור להשתמש תמיד במדחום אדמה לקריאות מדויקות של טמפרטורת הקרקע.

2) מאלץ' הוא חובה

שכבת חיפוי באורך 7-10 ס"מ יכולה להפחית את צרכי השקיה של עד 50%. מאלץ מפחית את אידוי המים ושומר על טמפרטורות קרקע נמוכות בחודשי הקיץ החמים. גזרי דשא, עלים יבשים, מחטי אורן, קש וקליפת עץ מגוררים הם כולם דוגמאות של חיפויים טבעיים שניתן להשתמש בהם כדי לכסות את האדמה. חציר אינו מומלץ כי הוא מכיל זרעים, שמייצרים עשבים שוטים שעלולים להפוך לבעייתיים.

3) השתמש ברווחים מופרדים

גינות שנשתלו בחללים סגורים, כמו ערוגת גינה מוגבהת, שומרות מים טוב יותר מגינות ירק שנשתלות באדמה. לשתול זרעים והשתלות בתבנית משושה "משושה" ולא בשורות ישרות. סידור משושה מקבץ את הצמחים קרוב יותר זה לזה, מה שמספק צל עלים, שומר על קרירות האדמה והמים מפני התאדות.

4) לקדם חברות

שתילה נלווית היא תרגול של קיבוץ יבולים יחד לטובת תועלת הדדית. גישת "שלוש האחיות" של שתילת תירס, שעועית ודלעת יחד היא הדוגמה המושלמת לשתילה נלווית. גבעולי התירס הגבוהים מספקים תמיכה מבנית לשעועית המטפסת, השעועית מחזירה חנקן לאדמה, והדלעת מתפשטת על פני האדמה, פועלת כאלץ ושומרת על האדמה קרירה.

5) ייעל את תזמון ההשקיה

הזמן הטוב ביותר להשקות את הגינה שלך הוא מאוחר בערב ובוקר מוקדם, בדרך כלל 9 בערב ו-6 בבוקר. טמפרטורת הבוקר הקרירה והרוח החלשה יותר מפחיתות את קצב אידוי המים.

6) מים ביעילות

השקיה עילית עם מערכת ספרינקלרים אינה יעילה כמו השקיה בטפטוף. בהשוואה למערכות עיליות, מערכות טפטוף יכולות להפחית את צריכת המים בחצי. התקן מערכת השקיה בטפטוף על ידי קיבוץ צמחים בעלי צורכי מים דומים על קו השקיה בטפטוף יחיד. מערכות השקיה בטפטוף קלות יחסית להתקנה עבור רוב מבצעי ה-DIY.

7) הדברת עשבים שוטים

עשבים שוטים טורדניים מתחרים על המשאב היקר של מים, שמש וחומרי מזון לאדמה בגינה שלך. הסר עשבים שוטים לפני שיש להם סיכוי לפרוח או להתפשט.

8) לשתול יבולים עמידים לבצורת

קנה זנים של פירות וירקות שמסתדרים היטב באקלים חם ויבש. זני ירושה רבים מאזורי הים התיכון מוערכים בשל סבילותם לבצורת. זנים קטנים יותר שגדלו עבור מיכלים מייצרים לרוב יבול שופע יותר לצמח מאשר זנים סטנדרטיים. הימנעו מגידולים עתירי מים מדי. ירקות חסכוניים במים כוללים אספרגוס, מנגולד, חצילים, ירקות חרדל, פלפלים, עגבניות רומא וכמה זנים של תותים. בדוק עם המשתלה המקומית שלך אילו זנים מומלצים עבור היישוב שלך.

9) נהל היטב את הצרכים של הצמחים שלך על בסיס כל מקרה לגופו

לפירות וירקות יש תקופות קריטיות של ביקוש מוגבר למים. עבור רוב הצמחים, לאחר ביסוסם, ניתן להפחית את זמני וכמויות ההשקיה עד לתחילת תהליך הפריחה או השקעתם (הפיכת השחלה מפרח לפרי). יש להכניס יותר מים במהלך תקופה זו. לאחר תקופה ראשונית זו של התייצבות הפרי, ניתן להפחית שוב את המים באיטיות. במקרים מסוימים, הפחתת מים יכולה לשפר את הטעמים של היבול שלך (תחשוב על עגבניות שגדלו יבשות).

10) קבע את גודל גינת הירק שלך

קבע את כמות הפירות והירקות הדרושים להאכלת המשפחה שלך, בהתאם למספר החברים. אם ייצרתם יתר על המידה ובזבזתם יבולים בשנה שעברה, הקטינו את כמות הצמחים השנה. הגדר חילופי יבולים בשכונה שלך כך שכולם יגדלו פחות אבל עדיין יש להם מגוון רחב של ירקות ופירות לאכול.

ואת? מה הטיפים שלך בתקופות בצורת?

13 ירקות קלים לזריעה ישירות בחוץ בגינה שלך

איך לגדל שרוויל שורש