10 הירקות הטובים ביותר לגידול בערוגות מוגבהות

מיטות מוגבהות הן דרך פופולרית לגדל ירקות בגינות ביתיות ולא בכדי. הם מתחממים מוקדם יותר באביב, מאריכים את עונת הגידול, מתנקזים היטב ונותנים לך שליטה על האדמה. יתרונות אלו מקלים על גידולים מסוימים כגון עגבניות, פלפלים, גזר ומלונים אשר נהנים מהאדמה החמה והרופפת. המשך לקרוא כדי לגלות את 10 הירקות הטובים ביותר לגידול בערוגות מוגבהות.

למה לגן בערוגות מוגבהות:

כאמור לעיל, ישנם יתרונות רבים לגידול גינת הירק שלך בערוגות מוגבהות. הסיבה העיקרית היא שהם דורשים הרבה פחות עבודה מאשר גינה בתוך הקרקע. לא לוקח הרבה זמן להבין שערוגות מוגבהות גם עוזרות לגדל יבולים שנאבקים בדרך כלל בקרקעות חרסית.

הנה 7 סיבות טובות לגינה במיטות מוגבהות:

– הקרקע מתחממת מוקדם באביב.
– מיטות מוגבהות מתנקזות היטב.
– הם אידיאליים לאתרים שבהם הקרקע הקיימת דלה, סלעית או מזוהמת.
– אדמה עמוקה ורופפת מקלה על גידול שורשים כמו גזר.
– ניתן לשתול באופן אינטנסיבי בערוגות מוגבהות, ולמקסם את היבול.
– בערוגות מוגבהות יש בדרך כלל פחות עשבים פולשניים.
– מיטות מוגבהות נראות מסודרות, וזה יתרון אם אתה מגדל מזון בחצר מול הבית שלך.

אמנם זה נכון שניתן לגדל כל ירק בערוגה מוגבהת, אבל חלק מהגידולים קל יותר לגידול או ליהנות מהיתרונות שמציעות ערוגות מוגבהות.

10 הירקות הטובים ביותר לגידול בערוגות מוגבהות:

1) שעועית בוש

שעועית בוש היא אחד הירקות הטובים ביותר לגידול בערוגות מוגבהות מכיוון שהיא מהירה, קלה וקומפקטית. רוב הזנים נקטפים תוך 50 עד 55 ימים בלבד לאחר הזריעה. שעועית בוש היא ירק העונה החמה ואי אפשר לשתול אותה עד לאחר הכפור האחרון באביב.

אם ישתלו באדמה קרה ורטובה, הזרעים יירקבו במקום לנבוט. התחממות מוקדמת ואדמה מנוקזת היטב בערוגות מוגבהות עוזרות לשעועית בוש להתחיל טוב. כדי להבטיח עונה ארוכה של תרמילים רכים, אני זורע זרעים כל 3 שבועות מסוף האביב ועד אמצע הקיץ.

שעועית מחרוזת היא אפשרות נוספת עבור גננים ביתיים, אך קל יותר לגדל שעועית בוש בערוגות מוגבהות מכיוון שאינן דורשות תמיכה. שעועית ירוקה יכולה להגיע לגובה של 2-3 מ' ויש לגדל אותה במגדלי שעועית, מוטות במבוק או רשתות. אחת הדרכים האהובות עלי לגדל שעועית מחרוזת במיטה המוגבהת שלי היא להשתמש בסבכות תיל יציבות בחלק האחורי של המיטות שלי או ליצור מנהרות שעועית בין ערוגות מוגבהות.

2) פלפלים ופלפלים

ישנם עשרות סוגי פלפלים לגידול בגינת ירק עם פירות במגוון צבעים, גדלים וצורות. צמחי פלפל ופלפל צ'ילי משגשגים באדמה חמימה ומנוקזת היטב. פעם נאבקתי לגדל פלפלים בגינה שלי עד שעברתי משתילה באדמה לערוגות מוגבהות. זה היה מחליף משחק! למה? האדמה בערוגות המוגבהות שלי מתחממת הרבה יותר מהר בסוף האביב מאשר ערוגות הגן שלי בקרקע. צמחים הסתגלו טוב יותר לאחר ההשתלה והגיבו בצמיחה מהירה ונמרצת. זו הסיבה שפלפלים הם בין הירקות הטובים ביותר לגידול בערוגות מוגבהות.

סיבה נוספת מדוע ערוגות מוגבהות הן הטובות ביותר לגידול פלפלים היא שהם מעדיפים אדמה קלה ומנוקזת היטב. זה לא אומר שהם רוצים לגדל אותם באדמה יבשה, הם לא רוצים! פלפלים צריכים השקיה קבועה אבל לא רוצים להיות באדמה רוויה. גידולם בערוגות מוגבהות וחיפוי קש או עלים מגוררים מעודדים צמיחה בריאה והרבה פלפלים וצ'ילי.

3) עגבניות

צמחי עגבניות כמו אדמה חמה ושתילה בערוגות מוגבהות, במיוחד באזורים קרירים יותר, יכולים לתת לך התחלה של עונת הגידול. בגינה הישנה שלי באדמה, הצלחתי להשתיל עגבניות רק באמצע יוני כי האדמה הייתה רטובה וקרה מדי. עם ערוגות מוגבהות, אני שותל עכשיו את העגבניות שלי במאי.

האדמה העמוקה והרופפת בערוגות המוגבהות שלי מאפשרת לי גם לשתול צמחי עגבניות לעומק. זה מקדם את התפתחותם של שורשים נלווים לאורך החלק של הגבעול הקבור מתחת לאדמה. מערכת שורשים גדולה וחזקה יותר משפרת את יכולת הצמח לספוג מים וחומרי הזנה.

הערה אחרונה על גידול עגבניות בערוגות מוגבהות: ישנם סוגי עגבניות נחושים ובלתי מוגדרים. זנים נחושים, הנקראים גם עגבניות בוש, גדלים בדרך כלל לגובה של 1 מ' עד 1 מ' 20. זנים בלתי מוגדרים או עגבניות מטפסות יכולים להגיע לגובה של 2 מ' או יותר. אני מגדל את שני הסוגים אבל קשה יותר לטפל בעגבניות לא מוגדרות בערוגות מוגבהות מכיוון שהן צריכות נקודות או תומכות חזקות. אתה צריך גם לקשור גידול חדש של עגבניות בלתי מוגדרות מדי שבוע. זנים נחושים קצרים יותר ודורשים פחות עבודה. אני תומך בעגבניות נחרצות עם כלובי עגבניות יציבים. זני עגבניות נגררים כמו Terenzo ו-Tumbling Tom מושלמים לשתילה בקצה ערוגה מוגבהת.

4) מלפפונים

מלפפונים הם עוד ירק העונה החמה הרגיש לטמפרטורות אדמה וקרירות. התחממות מוקדמת של האדמה של ערוגות מוגבהות מועילה כאשר שותלים זרעים או שתילים של מלפפון רך. ישנם שני סוגים עיקריים של מלפפונים: שיח וגפן. אורכם של מלפפונים בוש רק כמה סנטימטרים וגדלים היטב במיכלים או בערוגות מוגבהות. אני תומך בצמח מלפפון שיח על כלובי עגבניות, אבל אפשר להפיל אותם גם על דפנות ערוגה מוגבהת.

ניתן לגדל מלפפונים גפנים גם בערוגות מוגבהות אבל אני שותל אותם בבסיס סבכה כמו סבכה של מסגרת A. זה מונע מהצמחים הנמרצים להשתלט על כל הערוגה המוגבהת. לצמחים מאומנים יש גם פחות בעיות של חרקים ומחלות, והפירות קל יותר לזהות.

5) גזר

גזר, כמו גם ירקות אחרים עם שורשים ארוכי טווח כמו צנוניות דייקון ופרצ'ינים מתאימים היטב לאדמה העמוקה והרופפת של ערוגות מוגבהות. במיטות של פחות מ-20 ס"מ היצמדו לסוגי הגזרים בעלי שורשים קומפקטיים כמו Chantenay, Baby ו-Parisienne שיש להם שורשים מעוגלים. אם הערוגות המוגבהות שלך עמוקות מ-30 ס"מ, תוכל לגדל גזרים ארוכים כמו זני Imperator. גזר גם מעדיף לגדול באדמה ללא אבנים. כאשר מגדלים אותם בגנים עם הרבה סלעים או חלוקי נחל, שורשי הגזר עלולים להתפצל. שתילת אותם בערוגות מוגבהות שבהן אתה שולט באדמה פירושה שהגזר יכול לגדול ארוך וישר.

6) מלונים

מלונים כמו אבטיחים הם פינוק קיץ! במשך שנים רבות ניסיתי לגדל מלונים בגינת הירק שלי, אבל היו לי פירות זעירים רק כשהכפור הסתיו הרג את הגפנים. עכשיו קציר המלבנים שלי מתחיל באמצע הקיץ ונמשך כמעט חודשיים! אני גם קוצר עשרות אבטיחים ומלונים בסוף הקיץ. מאז אני מגדל מלונים בערוגות המוגבהות שלי במקום.

ערוגות מוגבהות ומלונים משתלבים היטב מכמה סיבות: אדמת אביב חמה מעודדת שתילים קטנים להצמיח הרבה צמיחה מוקדמת כך שהם יכולים לגדול באותה מהירות ולהתחיל לפרוח. אדמה רופפת ולא דחוסה בערוגות מוגבהות מקדמת צמיחת שורשים בריאה. מיטות מוגבהות מתנקזות היטב, מה שאומר שמקלחות אביב אינן רוויות את האדמה, מלונים לא רוצים לשבת באדמה רטובה. החיסרון בגידול מלונים בערוגות מוגבהות הוא שהצמחים הם בדרך כלל מטפסים ותופסים הרבה מקום. אני שותל אותם על דפנות המיטות שלי כדי שיוכלו להיגרר הצידה או לגדל אותם על סבכה בעלת מסגרת A.

7) חצילים

חציל הוא קרוב משפחה של עגבנייה ופלפל, המשגשג גם בחום הקיץ. אם שותלים כאשר האדמה קרה ורטובה, השתילים ישתובבו. כשגידלתי חצילים בגינה הישנה שלי בתוך האדמה, נאלצתי להמתין כמה שבועות לאחר הכפור האחרון עד שהאדמה תתחמם או שהייתי צריך לחמם את האדמה מראש על ידי הנחת יריעת פלסטיק שחורה על פני האדמה. 10-14 ימים לפני המטע. עם הערוגות המוגבהות, אני כבר לא צריך לדאוג לגבי חימום מוקדם של האדמה שלי כדי לוודא שהשתלות החצילים שלי מתחילות טוב. הקרקע מתחממת מוקדם והמים מגשמי האביב התכופים בורחים במהירות. אני תומך בחצילים מגודלים עם כלובי עגבניות.

8) בטטה

צמחי בטטה זקוקים לעונת גידול ארוכה וחמה כדי לייצר יבול של פקעות בגודל טוב. התמזל מזלי לשתול זני עונות קצרות בערוגות המוגבהות שלי. אני שותל את הייחורים בסוף האביב, כשבוע לאחר תאריך הכפור האחרון. עד מהרה הצמחים הנמרצים ממלאים את חלקם בערוגת הגן. הם לא גדלים היטב בקרקעות צפופות או סלעיות, אבל משגשגים בקרקעות חמות ומנוקזות היטב בערוגות המוגבהות שלי. לפני הכפור הראשון בסתיו, אנחנו חותכים את הצמחים וחופרים את הפקעות, איזה פינוק! אנחנו אוכלים את העלים גם בקיץ, בלי לקחת יותר מדי כי אנחנו לא רוצים לפגוע בהתפתחות הפקעות. העלים הרכים מוקפצים או מאודים מצוינים.

9) עלים ירוקים

אני זורע זרעים לסלטים האהובים עלי כמו חסה ותרד בערוגות המוגבהות שלי ברגע שהאדמה מפשירה בתחילת האביב. הירוקים הצומחים במהירות אלה אוהבים אדמה עשירה וערוגות מוגבהות מקלים על הוספת קומפוסט או זבל מיושן ישירות לחלק של הערוגה שבו הם ישתלו. קל גם לזרוע קורט זרעים או להניח שתילים בשולי הערוגות כדי שלא יתפסו הרבה מקום. ירוקים הגדלים במהירות כמו ארוגולה וחסה עלים מתאימים גם לשתילה בין גידולים איטיים יותר (כמו עגבניות ופלפלים) בתחילת העונה.

10) בצל

בצל לא אוהב לגדול באדמה דחוסה. ערוגות מוגבהות מספקות את מצע הגידול הרפוי והסחוט שהן מעדיפות, מה שהופך את הבצל לאחד מהירקות הטובים ביותר לגידול בערוגות מוגבהות. לפני שתילת בצל בתחילת האביב, אני מעשיר את האדמה בקומפוסט. לאחר מכן אני שותל את ערכות הבצל או השתילים בהפרש של 15 דקות. ערוגות מוגבהות מספקות אדמה שמתנקזת בחופשיות לאחר גשם או השקיה, מה שמקדם צמחי בצל בריאים ונורות גדולות.

גרגרי עיזים, עגבניות, תפוחי אדמה ודלעת הם ירקות נוספים שכדאי לשקול לגדל בערוגות מוגבהות.

ואת? מה מגדלים בערוגות מוגבהות?

5 יבולים שאתה יכול לקצור בפברואר

טיפים לגידול סרפדים בגינה שלך