10 טיפים חיוניים לגידול עגבניות

גידול עגבניות הוא לרוב הדחף לפתיחת גינת ירק וכל חובב עגבניות חולם לגדל את העגבנייה האולטימטיבית: מוצקה אך עסיסית, מתוקה אך חמצמצת, ארומטית וללא רבב.

למרבה הצער, מעט ירקות נוטים ליותר בעיות מאשר עגבניות. החוכמה לגידול עגבניות טעימות הוא בחירת הזנים הטובים ביותר, התחלה טובה של הצמחים ושליטה בבעיות לפני שהן צצות. התחל כאן עם כמה טיפים מנוסים לגידול עגבניות כדי להבטיח לך זכויות התרברבות עם עגבניות מגינת הירק שלך השנה.

10 טיפים חיוניים לגידול עגבניות:

1- אין להעמיס יתר על המידה על צמחי העגבניות בעציצים

אם מתחילים עגבניות מזרע, תנו לשתילים הרבה מקום להסתעף. משמעות הדבר היא דילול שתילים לצמח חזק אחד לכל עציץ קטן. חותכים את השתילים החלשים והקטנים ביותר לטובת היצרן הטוב ביותר. מצבי צפוף מעכבים את הצמיחה שלהם, מה שמלחיץ אותם ומוביל למחלות בהמשך. השתלו שתילי עגבניות לתוך עציצים משלהם בגודל 10 ס"מ זמן קצר לאחר שהם מקבלים את הסט הראשון של העלים האמיתיים שלהם.

2-הקפד לספק הרבה אור

צמחי עגבניות זקוקים לאור חזק וישיר. הימים קצרים בחורף, כך שאפילו הצבתם ליד חלון שטוף שמש עשויה שלא לספק להם מספיק אור טבעי. אלא אם כן אתה מגדל אותם בחממה, האפשרות הטובה ביותר שלך היא להשתמש בסוג כלשהו של תאורת צמחים מלאכותית במשך 14 עד 18 שעות ביום.

כדי להבטיח שצמחי העגבניות יהיו חסונים ולא עוקצניים, שמרו על צמחים צעירים במרחק של כמה סנטימטרים בלבד מנורות גידול פלורסנטים. תצטרך להעלות את האורות (או להוריד את הצמחים) כשהשתילים גדלים. כאשר אתה מוכן לשתול אותם בחוץ, בחר את החלק שטוף השמש של חלקת הירקות שלך כמיקום.

3- שמור את הצמחים מאווררים היטב

צמחי עגבניות צריכים לנוע ולהתנדנד ברוח כדי לפתח גבעולים חזקים. זה קורה באופן טבעי בחוץ, אבל אם אתה מתחיל את השתילים שלך בתוך הבית אתה צריך לספק סוג כלשהו של זרימת אוויר. צור משב רוח על ידי הפעלת מאוורר למשך חמש עד 10 דקות, פעמיים ביום. פרק הזמן הקטן הזה יעשה הבדל גדול.

אפשרות נוספת היא לפרוע את צמחי העגבניות על ידי שפשוף עדין של היד קדימה ואחורה על החלק העליון שלהם במשך כמה דקות, כמה פעמים ביום. זה קצת יותר מאמץ אבל טעם העגבניות הנפלא שלהם יתחכך עליך כבונוס.

4- לחמם את אדמת הגינה על ידי כיסוי האדמה

עגבניות אוהבות חום. הם לא באמת יתחילו לגדול עד שהאדמה והטמפרטורות באוויר יישארו חמות. אתה יכול לזרז דברים באדמה על ידי כיסוי אזור השתילה בניילון שחור או אדום כמה שבועות לפני השתילה. דרגות נוספות של חום אדמה יגרמו לעגבניות מוקדמות יותר.

אתה יכול להרים את הפלסטיק לפני השתילה, אבל כמה מחקרים טוענים כי לספוג פלסטיק אדום יש יתרון נוסף של הגדלת היבול של העגבניות שלך.

5- לקבור את הגבעולים של הצמחים מספיק

שתלו את צמחי העגבניות שלכם עמוק יותר ממה שהם נכנסים לעציץ, עד העלים הראשונים. כאשר שותלים בדרך זו, העגבניות מסוגלות לפתח שורשים לאורך כל הגבעולים שלהן. ועוד שורשים יוצרים צמח חזק יותר.

אתה יכול לחפור בור עמוק או פשוט לחפור תעלה רדודה ולהניח את הצמח על צידו. הוא יתיישר במהירות ויגדל לכיוון השמש. רק היזהר לא לתקוע את היתד או את כלוב העגבניות שלך לתוך הגבעול הקבור.

6- מאלפים את צמחי העגבניות לאחר שהאדמה התחממה

אם אתה לא משאיר פלסטיק על הקרקע, אל תכרך עד שהאדמה ניתנה הזדמנות להתחמם. חיפוי אמנם חוסך במים ומונע ממחלות אדמה ואדמה להתיז על צמחים, אבל אם תניח אותו מוקדם מדי זה גם יצל ויצנן את האדמה. בגלל שעגבניות אוהבות חום, תן לשמש לחמם את האדמה באביב. כאשר הטמפרטורות נשארות חמות, ביום או בלילה, אתה יכול להוסיף שכבה של מאלץ כדי לשמור על הלחות.

7- הסר עלים תחתונים ועלים חולים

לאחר שצמחי העגבניות שלך מגיעים לגובה של כמטר אחד, חתוך את העלים התחתונים. אלו הם העלים העתיקים ביותר ובדרך כלל הם העלים הראשונים שמפתחים בעיות פטריות. ככל שהצמחים מתפתחים, העלים התחתונים זוכים לפחות זרימת שמש ואוויר. מכיוון שעלים אלה קרובים לאדמה, פתוגנים בקרקע יכולים להתיז אותם בקלות. הסרתן מסייעת למנוע ממחלות פטרייתיות להופיע. נראה כי תרסיס תה הקומפוסט השבועי יעיל גם במניעת מחלות פטרייתיות.

8- צובטים וגוזמים לקבלת עגבניות נוספות

צובטים ומסירים פראיירים המתפתחים במפרק של שני ענפים. הם לא ישאו פרי ויקחו אנרגיה משאר הצמח.

עם זאת, הקל על גיזום שאר הצמח. אתה יכול לדלל כמה עלים כדי לאפשר לשמש להגיע לפרי המבשיל, אבל העלים הם שעושים פוטוסינתזה ויוצרים את הסוכרים שנותנים טעם לעגבניות שלך. פחות עלים פירושו פחות עגבניות אדומות ומתוקות.

9- השקה באופן קבוע כדי לא להלחיץ ​​את הצמחים

השקה היטב ובאופן קבוע עם התפתחות הפירות. השקיה לא סדירה, אם תפספסו שבוע ותנסו להשלים, תוביל לרקבון סוף הפריחה (מחסור בסידן) ולסדקים והתפצלות. הכלל הכללי הוא לוודא שהצמחים שלך מקבלים לפחות 2 ס"מ מים בשבוע, אבל בתקופות חמות ויבשות הם עשויים להזדקק ליותר. אם הצמחים שלך מתחילים להיראות נבולים במשך רוב היום, תן להם לשתות.

לאחר שהפרי מתחיל להבשיל, ניתן להפחית את ההשקיה. צמצום המים מעודד את הצמח לשלב את הסוכרים שלו, לטעם טוב יותר. השתמש בשיקול הדעת שלך. הישאר קבוע עם השקיה או שהצמחים שלך ילחצו ויפילו את הפרחים שלהם ואולי גם את הפירות.

10- ודא שהצמחים שלך מייצרים עגבניות בהתאם למגוון

הבשלת עגבניות נתונה כמעט לחסדי מזג האוויר, אבל לפעמים אנחנו יכולים לעשות דברים. צביטה של ​​קצות הגבעולים הראשיים בתחילת הקיץ תעודד את צמחי העגבניות הבלתי מוגדרים (אלו שהפרי שלהם זמין לצמיתות) להתחיל להשקיע את האנרגיה שלהם בפריחה.

עגבניות בלתי מוגדרות אוהבות לגדול לגובה לפני שהן מתחילות לייצר פירות אז אל תדאג אם צמחי העגבניות שלך לא פורחים בחודש או בחודשיים הראשונים. צביטה היא גם טיפ שימושי לקראת סוף הקיץ כשרוצים שהעגבניות האחרונות ימהרו ויבשילו.

לא אמור להיות קשה לגדל צמחי עגבניות נחושים (כאלה שמבשילים כולם בו זמנית), אלא אם תנאי מזג האוויר אינם נוחים וגורמים למצב הנקרא "טיפת פריחה".

זה תלוי בך לשחק ושהעונה החדשה הזו תהיה פורה!

18 ירקות סתיו הגדלים במהירות לשתילה במיכלים

איך לגדל שומר מזרע?