10 ירקות בעלי תשואה גבוהה ורווחיים מאוד לגידול

מחפשים גינה בעלת תנובה גבוהה עם הצמחים הפוריים ביותר?

חובבי גינון פונים לגינת הירק מסיבות רבות. גידול צמחים הוא תחביב מדיטטיבי ומרגיע, והוא מעניק לגננים סדרה של משימות ואחריות שהם יודעים שהם חייבים להשלים כדי להצליח. חלקם פונים לגינון בשביל ההזדמנות לצאת החוצה וללכלך את הידיים.

חלקם אוהבים את הטבע ופשוט נהנים לספק את הסביבה המושלמת לצמחים שהם בוחרים לגדל ולבלות בחיק הטבע. בין אם אתה מתעסק בגינון כדי לחסוך כסף או לנסות להתעלות על השכנים שלך, 10 הצמחים ברשימה זו מציעים תמורה נהדרת לזמן ולאנרגיה שלך. בנוסף, כולם אוהבים לתת מתנות ולחלוק את הקציר השופע שלהם עם חברים ובני משפחה.

אז אילו גידולים כדאי לשתול אם אתה רוצה לאכול הרבה תוצרת מקומית מהגינה שלך ויש לך מספיק יבול כדי לפזר את העושר?

עגבניות

עגבניות גדלות באשכולות ומערך גן עגבניות טוב יכול בקלות לאפשר לך לייצר יותר עגבניות ממה שאתה יכול לאכול בעצמך. עגבניות שרי יניבו את כמות העגבניות הגדולה ביותר אך לא את היבול הגדול ביותר במשקל. עגבניות מזן הממותה השחורה או ביפסטייק מייצרות הרבה פירות, אבל לא כמו כמה מהזנים הקטנים יותר.

עגבניות בגודל בינוני נוטות להיות היצרניות הטובות ביותר. זנים כגון אייס, לימון, פרי גירל, אלוף וסלבריטאי מייצרים פרי בתחילת העונה וממשיכים לפרוח לאורך כל הקיץ, ובסופו של דבר מניבים יותר מכל צמח אחר בעונה.

צפו לראות בין 4-8 ק"ג פרי לצמח עם זני העגבניות הללו בכל עונה. בעונות טובות במיוחד, ייתכן שתראה עד 9 ק"ג פרי לצמח עגבנייה. גם אם אתה מכין הרבה סלסה וספגטי לשימוש כל השנה, רק כמה צמחים צריכים לתת לך יותר עגבניות ממה שאתה יכול לאכול בעצמך.

מלפפונים

מלפפונים, במיוחד הזנים המטפסים ידועים כמפיקים פירות בשפע. אם אתה משמר את המלפפונים שלך או מגדל אותם בכמויות גדולות כדי לחלוק עם המשפחה או השכנים, זני טיפוס הם הדרך ללכת. אם אתם לא צריכים טון של מלפפונים, תוכלו לנסות זנים זוחלים, שמייצרים הרבה פחות פירות בכל עונת גידול.

אתה יכול לגדל לא מעט מלפפונים בחלל קטן, כל עוד יש לך סבכה או מבנה אנכי לטפס עליהם. רק שלושה או ארבעה צמחים צריכים לייצר 5 ק"ג של מלפפונים בעונה. מכיוון שצמחי המלפפון ידועים לשמצה בכך שהם סובלים מירידה באמצע העונה, עדיף לזרוע יבול שני באמצע הקיץ כדי להבטיח שהצמחים שלך ימשיכו לספק שפע של מלפפונים גם בקיץ. זכור לבחור את המלפפונים שלך כשהם לא בשלים לקבלת הטעם הטוב ביותר.

שעועית

שעועית ירוקה היא הרבה יותר פורייה מיבול הירקות הממוצע, ומפיקה בדרך כלל עד 2 ק"ג לשורה של 3 מ' שזרעת. שעועית לבנה צריכה להיזרע רק פעם אחת והיא תיצור תרמילים אכילים שוב ושוב במהלך אוקטובר. כמו שעועית ירוקה ושעועית, גם שעועית לבנה יכולה להניב 2 ק"ג או יותר משורה של 3 מ'. בכל זן שתבחר, יהיו לך הרבה שעועית על הידיים לסחור או לתת.

זרעו את השעועית הירוקה והשעועית הלבנה בו-זמנית באביב. שעועית ירוקה תתחיל לנבוט ולפתח תרמילים תוך מספר שבועות בלבד, בעוד שעועית נייבי תתפתח ותצמח כלפי מעלה. עד ששעועית הבוש תסיים לקצור, השעועית הלבנה תהיה מוכנה להציף את אספקת השעועית שלך לשארית עונת הגידול.

תפוחי אדמה ובטטה

אם תנאי הגידול מתאימים, תפוחי אדמה ובטטה יכולים לגדול מתחת לאדמה בהמוניהם. לשתול תפוחי אדמה לאחר הפשרת האביב האחרונה, בין מרץ לאפריל. מניחים צמחים בשורות של 3 מ', מניחים זרעים או שתילים במרחק של 30-45 ס"מ זה מזה. כל שורה תניב לך כ-12 ק"ג תפוחי אדמה לעונה, בהתאם לזן שתגדל ולתנאים שתספק.

מקמו את תפוחי האדמה שלכם בתערובת אדמה רופפת ורכה המאפשרת לשורשי הצמח לחדור בקלות וליצור שביל דרך האדמה הקלה. שמרו על האדמה לחה אך לא רטובה והשקו באופן קבוע ביד לאחר פריחת הצמחים כדי להבטיח שיהיה להם את מה שהם צריכים כדי לייצר את סט תפוחי האדמה הבא.

יש המון רעיונות לאחסון תפוחי אדמה (מלבד השארתם ישרים באדמה) שיכולים להיות פתרון מצוין עבור גננים שיש להם שטחי גינה קטנים אך זקוקים לתשואות גדולות. ניתן לגדל תפוחי אדמה רופפים בין שכבות ערימה של משטחים ישנים או אפילו בתוך פח אשפה ישן.

דלעת וקישואים

דלעת קיץ צהובה וקישואים ירוקים הם זני ירקות עם דרישות טיפול פשוטות ותפוקות גדולות. אם יש לך מקום בגינה שלך, אפילו גידולי דלעת חורף יכולים לספק תשואה גבוהה. הרבה יותר בטוח לשתול את הירקות האלה עם תמיכה אנכית כדי שיהיה להם על מה להישען כשהם מטפסים. התמיכה הנוספת תעניק להם את המרחב והביטחון לגדל יבול שופע מבלי לתפוס יותר מדי שטח גן יקר.

לזרוע קישואים שלוש או ארבע פעמים במהלך העונה, כך שיבול טרי מוכן להגביר את הייצור כשהיבול הישן מתחיל לרדת.

שפע של צמחי קישואים ודלעת יעזור גם להאבקה כללית בגינה שלך. צמחי קישואים חדשים מתחילים להניב תחילה הרבה פרחים זכריים, אך בסופו של דבר הצמחים יתחילו לייצר פרחים זכריים ונקבים כאחד, שניהם חייבים להיפתח בו זמנית כדי שהצמחים יפיקו פרי.

בצל ועירית

אם אתה מגדל לצריכה היומית שלך, כנראה שיש לך שטח די גדול. אם יש לך הרבה שטח גינה נוסף לעבוד איתו, למה לא להקדיש קצת מקום לבצל, במיוחד עירית. חותכים את החלקים הירוקים והשתמשו בגבעולים כמו בצל ירוק במטבח, ואז צפו באיזו מהירות הנבטים נובטים לקציר. עירית לא דורשת כמעט מאמץ, מלבד תהליך הקטיף עצמו.

גומבוים

שתלו במיה בחום של חודשי הקיץ, מסוף מאי עד יוני, וכדאי לקבל בתמורה יותר במיה ממה שאתם יודעים מה לעשות איתה. קצור את הייצור שלך מוקדם ולעתים קרובות, מכיוון שזה יעזור להגדיל את היבול.

במיה היא אחד היצרנים הכבדים ביותר שתוכלו לבחור לגדל, מה שאומר שהצמחים שלכם עשויים לדרוש קטיף יותר מפעם בשבוע. יש צורך בבדיקות נוספות, אך מחקרים מוקדמים הראו שייצור הבמיה עולה במהלך תקופות חמות ארוכות וצמחים גדלים אפילו מהר יותר במהלך גשמי המונסון של יולי, כך שתרצו לקצור לעתים קרובות ככל האפשר.

הצנוניות

זה לוקח רק 45 ימים לגדל צנוניות עד שהם מוכנים לקציר. לאחר הקציר, יש לך את הבחירה לגדל שוב צנוניות או לשתול משהו אחר.

ניתן לשתול את הירקות הקלים להשרשה ולגידול מספר פעמים בעונה במקום שטוף שמש, והצנוניות עמידות כמעט בכל אזור גידול, כולל אזורי. הדבר היחיד הוא שהצנונית לא תעמוד בפני יותר מדי חום, אז תפסיקו לשתול שתילי צנון כשהקיץ יתחיל להתחמם ברצינות.

פילפלים

כל מיני פלפלים חריפים, כולל ג'לפנו, טבסקו, סרנו וכו', הם יצרנים רבים. חבר אותם עם הרבה צמחי עגבניות ומרכיבים אחרים עבור רטבי סלסה מיוחדים לגינה אם אתה מתכנן לשדך רטבים משלך עבור טובות מסיבה.

צ'ילי גדל היטב גם באקלים חם וגם באקלים קר, אז כל עוד צמחי הצ'ילי שלך מקבלים ערוגות מוגבהות וחשיפה לשמש, אתה אמור להיות שטוף בתבלינים תוך זמן קצר. כל שעליך לעשות הוא לעקוב אחר רמת החריפות של ההפקות שלך.

הירקות הירוקים

כל עוד מזג האוויר מתון יחסית, חסה וירוקים אחרים כמו סלטים, במיוחד חסה עלים, ימשיכו לספק את הפריכה שלך עד שתהיה לך מלאי שאינך יכול לצרוך. הקפידו לא לחתוך את עטרת הצמח בעת הקטיף, אך אל תהסס לקטוף עלים בודדים בכל עת, ובמקומם ינבטו נוספים.

אם אתה ומשפחתך אוכלים הרבה סלט, אולי תרצה לשמור את כל גידולי החסה שלך לשולחן המטבח שלך. אבל אם אתם אוכלים חסה פעם בשבוע או פחות, צמחי חסה נהדרים לפיזור מעט מהעושר ולתת או לתת חלק מהתשואה שלכם. אחד מצמחי החסה הבריאים והפרודוקטיביים ביותר שתוכלו לגדל הוא רומיין.

צמחים מסוימים עשויים להיות יפים או בעלי נכסים אחרים אך מייצרים מעט מאוד פירות. יש אפילו עצי פרי שלא יפיקו משהו ששווה לאכול במשך כמה שנים.

עם זאת, עבור כל זן שמייצר יבול לא מרשים, יש עוד זן שתוכלו לגדל שיעניק לכם בתמורה שפע של תוצרת טרייה. אתה יכול להקפיא חלק, לייבש את היבולים שלך לחורף. בשלב מסוים, תבין שיש יותר ממספיק לכולם. אתה תתקשר לחברים, משפחה, שכנים ועמיתים לעבודה עם סלים מלאים בטוב הבריא של הגינה שלך.

מה הם האהובים עליך ליבול גדול?

10 ירקות רב שנתיים לאקלים קר

6 סודות לגידול אספרגוס בגינת הירק שלך