10 ירקות לגדל בלי יותר מדי שמש

אם אתה חדש בגינון, אתה עשוי להרגיש שכל הצמחים והירקות צריכים הרבה שמש כדי לצמוח. אמנם יש אמת, אבל לא כל הירקות זקוקים לשמש מלאה. ואכן, בעוד שרוב הירקות זקוקים לשש שעות של אור שמש, ירקות רבים יכולים לשגשג כאשר הם גדלים בצל חלקי ללא יותר מדי שמש. ברוב המקרים, אפשר בקלות להניח שירקות שגדלו בגלל העלים, הגבעולים והניצנים שלהם יסתדרו היטב בצל חלקי.

בהתאם למיקום הגינה שלך, אתה עשוי לגלות שיש לך חלקי אדמה המכוסים חלקית בענפי עצים או שאתה מקבל יותר צל אחר הצהריים באזורים אחרים. למרבה המזל, יש הרבה אפשרויות לבחירה אם אתה רוצה לגדל ירקות באזורים מוצלים אלה. אם אתם רוצים לדעת יותר על הירקות האלה שאפשר לגדל במעט צל, הנה 10 ירקות שתוכלו לגדל בלי יותר מדי שמש.

1. חסה

חסה (Lactuca sativa) ידועה כצמח חד-שנתי ממשפחת ה-Asteraceae. הוא ידוע בעיקר בכך שהוא גדל כירק ירוק עלים (נמצא לרוב בסלטים או כריכים). עדיף לשתול חסה בתחילת האביב ותחילת הסתיו. רבים מוצאים כי כיסוי החסה בבד צל או שתילתם באזורים מוצלים ימנע את שריפת העלים. כוויות שמש היא הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות כאשר צמח כמו חסה מקבל יותר מדי שמש. חמניות הן בן לוויה נהדר לחסה מכיוון שהפרח הגדול הזה יספק בקלות צל חלקי. עובדה מהנה: שניהם חלק ממשפחת ה-Asteraceae.

2. ארוגולה

ארוגולה (Eruca vesicaria) הוא ירק חד-שנתי ממשפחת ה-Brassicaceae. הוא ידוע בכך שהוא גדל כירק עלים (עוד מועדף לסלט) ובטעמו הטרי אך החריף והמריר. ארוגולה עדיף לשתול בתחילת האביב או בסוף הקיץ מכיוון שהיא גדלה היטב בטמפרטורות קרירות יותר. בתנאים הנכונים, הרקטה תצמח מהר מהצפוי. כדי להבטיח שלארוגולה שלכם יהיו התנאים הטובים ביותר לשגשוג, כדאי לוודא שהיא נטועה באדמה עשירה ומנוקזת היטב.ניתן לגדל אותה בשמש מלאה אך גם לגדול בצל בהיר.

3. קייל או קייל

קייל או קייל שייך לקבוצת כרובים המכונה Brassica oleracea. קייל הוא עוד אחד מאותם ירקות סלט שצמחו בפופולריות בעשור האחרון בשל אופיו המזין. עונת הגידול הטובה ביותר לקייל היא סוף החורף ותחילת האביב. הסיבה לכך היא שהירקות הטעימים האלה הם יבול מזג אוויר קריר, מה שאומר שהם עושים את הטוב ביותר כאשר הם גדלים במזג אוויר קריר יותר. ירק ירוק עלים זה אוהב אזורים לחים ודורש אדמה עשירה ומנוקזת היטב. תנאים מוצלים לצמיחה מקובלים, במיוחד אם מתקיימים דרישות הקרקע שלו.

4. תרד

כפי שאתה יכול לראות, יש מגוון של עלים ירוקים שיכולים לשגשג תוך כדי גידול ללא יותר מדי שמש. תרד (Spinacia oleracea) הוא צמח פורח הידוע בעלים הירוקים העשירים והמזינים שלו. יש לשתול צמחי מזג אוויר קריר כמו תרד בסוף החורף ובתחילת האביב. כמו גידולי עונה קרירים רבים אחרים, הירק הזה זקוק לאדמה עשירה ומנוקזת היטב. אזורי צל חלקי בגינה מושלמים לשתילת תרד מכיוון שהתרד אינו דורש שעות של אור שמש ישיר.

5. ברוקולי

אחד הירקות הטובים ביותר שניתן לגדל בצל חלקי הוא ברוקולי. ברוקולי (Brassica oleracea var. italica) הוא בן למשפחת הכרוב. צמחי מאכל ירוקים כהים אלה ידועים בראשי הפרחים הגדולים והייחודיים שלהם, בגבעולים העבים ובערך התזונתי הגבוה שלהם. עדיף לשתול ברוקולי בתחילת האביב או סוף הקיץ מכיוון שצמח זה זקוק למזג אוויר קריר כדי להתבגר. ירקות בצל חלקי כמו ברוקולי זקוקים לאדמה עשירה אך לחה כדי להבטיח גם את התוצאות הטובות ביותר.

6. כרובית

גם הכרובית היא חלק ממשפחת הברסיקה אולראצ'ה יחד עם הברוקולי, גם השניים גדלים היטב זה לצד זה. בדומה לברוקולי, גם הכרובית ידועה בראשי הפרחים הגדולים והמרשימים יותר שלה. זהו צמח חד-שנתי הידוע בצבעו הלבן המובהק. יש לשתול את רוב הזנים בתחילת האביב, כמו אפריל, מכיוון שהם לא יעשו זאת בהמשך השנה עם טמפרטורות חמות. שתילה בשמש מלאה צריכה להיות לא באה בחשבון אם מזג האוויר חם מדי. ירק זה הוא ירק עונה קריר מסיבה כלשהי ודורש תנאים ספציפיים רבים ותשומת לב לפרטים כדי לגדול בצורה חלקה.

7. אפונה

אפונה (Pisum sativum) הם צמחים חד-שנתיים הידועים באופיים הקטן והעגול, המצוי בתרמילם. זהו עוד יבול עונה קריר שעדיף לשתול בסוף הסתיו או בתחילת האביב, תלוי במיקום. זה חיוני שתעשה את המחקר שלך כדי לקבל את הזמן הנכון באזור שלך. אתה לא יכול לגדל את הירקות האלה בחום רב מדי או בשמש. שמש חלקית היא אידיאלית אם אתה רוצה לגדל אפונה. אתה גם צריך לוודא שהאדמה עשירה ומחזיקה את כל הלחות שהצמח הזה צריך להתקדמות מיטבית.

8. סלק

סלק (Beta vulgaris) הם ירקות שורש שהם מהבודדים מסוגם שיכולים להסתדר היטב בשמש חלקית. את הירקות הצבעוניים המובהקים האלה כדאי לשתול בתחילת האביב ובאדמה חרסית. הם ידועים כמקור מצוין לסיבים והם עמוסים בחומרי תזונה חיוניים אחרים כמו ויטמין C, אשלגן, ברזל וכו'. עובדה מהנה: סלק קשור למנגולד ותרד!

9. מנגולד שוויצרי

מנגולד שוויצרי (Beta vulgaris) ידוע כגידול צבעוני שעליו יכולים להיות ירוקים ואדומים כאחד בעוד שהגבעולים לרוב לבנים, צהובים או אדומים. ירקות עלים כמו מנגולד משמשים לרוב כמרכיב במנות שונות כמו סלטים ומוקפצים. עדיף לשתול אותם באביב, שבועיים עד ארבעה שבועות לפני תאריך הכפור האחרון. לחלופין, אתה יכול לגדל אותו בסתיו כ-40 יום לפני תאריך הכפור הראשון באזור שלך.

לא רק שמנגולד שוויצרי הוא צמח נוי אכיל מפואר, אלא שהוא בעל תחזוקה נמוכה למדי. כל עוד הוא נטוע בעונות שצוינו לפני כן, עם אדמה עשירה ומנוקזת היטב, אתה צריך לצפות לראות התקדמות. זכור שעדיין מומלץ לתת לגידולי הירקות האלה הרבה שמש, אבל הם יכולים ויסבלו גם אזורים מוצלים.

10. כרוב ניצנים

נבטי בריסל הם חלק מקבוצת הזני Gemmifera של כרוב המכונה Brassica oleracea. הם ידועים בניצנים האכילים שלהם והם בדרך כלל קטנים מאוד, הדומים לכרובים זעירים שיכולים להיכנס בקלות לכף היד.

עדיף לשתול אותם בתחילת האביב או באמצע עד סוף הקיץ מכיוון שהם דורשים עונת גידול ארוכה יותר (80-100 ימים). לנבטי בריסל יש תהליך גידול איטי יותר מאשר סוגי ירקות אחרים, אז אל תדאג אם אתה מצפה לתוצאות מיידיות אבל לא מקבל אותן. התהליך האיטי הזה הוא דבר טוב! נבטי בריסל מסתדרים היטב כשהם מושקים לעתים קרובות בחום הקיץ ונשמרים קרירים. אם יש לכם אזור עם הרבה פחות שמש מאחרים, שקול את יבול המזון הפופולרי הזה.

איך לגדל פלפל סצ'ואן מזרעים?

9 טיפים להשגת ראשי שום גדולים