10 ירקות עמידים לבצורת לגינה מודעת למים

בין אם אתה חי באקלים חם ויבש, במהלך גל חום, או מחפש דרכים להפחית את צריכת המים שלך, הירקות עמידים לבצורת הם תוספת מושלמת לגינה שלך.

כולנו יודעים שירקות זקוקים למים כדי לגדול, אבל מה קורה לאחר מכן כאשר השקיית הגינה שלך מסתבכת. אתה יכול לחיות באקלים חם ויבש שבו בצורת תכופות, או שאתה עלול לחוות גלי חום מדי שנה. או אולי אתה משתמש במי באר וצריך להקפיד על שימוש קבוע בממטרה או במערכת השקיה. לא משנה מה הסיבה שלך, בחירת ירקות עמידים לבצורת היא אסטרטגיה מצוינת כאשר שותלים גינה מודעת למים.

האם סוג הקרקע משחק תפקיד בתנאי בצורת?

היכולת של אדמה לשמור על לחות תלויה בהרכבה. גודל חלקיקי החימר, החול והסחף קובע את יכולת האדמה לשמור על לחות. לדוגמה, לחימר גודל חלקיקים קטן יותר, מה שנותן לו שטח פנים גדול יותר כדי להחזיק מים. מצד שני, חול הוא חלקיק גדול יותר עם פחות שטח פנים כדי להחזיק לחות. סחף נופל איפשהו באמצע עם חלקיקים בגודל בינוני. אדמה חולית נוטה יותר לבצורת אם לא תוקנה עם קומפוסט וחומרים אורגניים אחרים.

מה עם האקלים?

מבחינת אקלים, אם אתם גרים באזור שאין בו הרבה משקעים וחווה התאדות רבה בגלל טמפרטורות גבוהות יותר, ייתכן שאתם גרים באזור מועד לבצורת.

אם אתם גרים באזור שחווה מיובש או תנאי קרקע מועדים לבצורת, שקול לשתול את עשרת הירקות העמידים לבצורת.

1. בטטה

מזון-על עתיר רכיבים תזונתיים זה בולט בזכות הרבגוניות שלו וסובלנות הבצורת שלו. כמה זנים גדלו במיוחד כדי להיות ירקות עמידים לבצורת באקלים של אפריקה שמדרום לסהרה.

2. חצילים

החוכמה לגידול ירקות עמידים לבצורת כמו חצילים היא לבחור בזן כמו חציל פינג טונג, שמניב ירקות ארוכים ודקים יותר שדורשים פחות מים כדי לייצר. זנים אחרים עמידים לבצורת הם Listada de Gandia ו-Rosa Bianca.

3. פלפלים וצ'ילי

פלפלים, במיוחד פלפל חריף, זקוקים לעונת גידול ארוכה וחמה. פלפלים חריפים גם עמידים לבצורת ויכולים לשרוד בתנאים יבשים. יש לציין שחוסר מתמיד בלחות יביא ליבול נמוך יותר, אך שימוש בשיטות השקיה שמרניות כמו השקיה בטפטוף יכול להועיל לצמחים אלו.

4. מנגולד שוויצרי

לא רק סובלני לבצורת, מנגולד שוויצרי גם סובל לחום. עם זאת, אם מנגולד שוויצרי מתייבש מדי, הוא יכול לייצר טעם חריף יותר, כך שהוא יכול להיות אחד מהירקות העמידים לבצורת לשתול באזורים עם תקופות בצורת קצרות יותר.

5. שעועית ירוקה

שעועית באופן כללי נוטה להיות סובלנית יותר לבצורת. שעועית פול היא ירקות עמידים לבצורת מצוינים, במיוחד זנים כמו שעועית הנחש שמסתדרים היטב באדמה חולית.

6. עגבניות

אני בטוח שלא ציפית לראות עגבניות ברשימה של ירקות עמידים לבצורת. תאמינו או לא, זני עגבניות מסוימים יכולים לסבול התקפי יובש. עגבניות עם פרי קטן בדרך כלל מסתדרות טוב יותר בתנאים יבשים יותר. זנים כמו רומא ו-Early Girl עמידים במיוחד לבצורת.

7. חומוס (שעועית גרבנזו)

חומוס גדל באופן קבוע באזורים צחיחים למחצה של העולם, כך שלא מפתיע למצוא אותם ברשימת הירקות העמידים לבצורת. מדענים חוקרים דרכים להפוך אותם עמידים עוד יותר לבצורת, מה שעלול להיות מועיל לאזורים בעולם שחווים בצורת קיצונית.

8. ירקות חרדל

החוכמה לגידול ירקות חרדל עמידים לבצורת היא להימנע מהשקיה קצרה ותכופה הגורמת לשורשים להיות רדודים. עם השקיה פחות תכופה ויסודית, השורשים יצמחו עמוק יותר, ולאחר שהוקמו, יוכלו לעמוד ביובש.

9. קישואים

זן הקישואים Dark Star נבחר במיוחד בשל עמידותו לבצורת ותפוקתו. שורשיו נכנסים לעומק האדמה והולכים לשולחן המים כדי לפצות על כל מחסור עקב חוסר השקיה או גשם.

10. ארוגולה

ארוגולה היא אחד הירקות הגדולים עמידים לבצורת מכיוון שקל למדי לגדל אותה ויכולה לסבול התקפי יובש. בתקופות ארוכות של בצורת, עלי הארוגולה יהיו קצת יותר קטנים ויקבלו טעם מפולפל עוד יותר.

חשוב לציין שגם ירקות עמידים לבצורת צריכים השקיה טובה כאשר שורשים מתבססים. אז אל תחסכו בזרעים ובשתילים שלכם! ישנן סיבות רבות לשתול ירקות עמידים לבצורת גם אם אתם חיים באקלים ממוזג עם אדמה טובה וכמות גשמים סדירה. שתילת ירקות עמידים לבצורת עוזרת לך להשתמש בפחות מים בגינה שלך ולשמור על צריכת המים הכוללת שלך. משהו שכולנו צריכים לשאוף אליו כסדרנים של הפלנטה הזו.

האם יש לך עצות לגינון שמכבדות את משאבי המים? אילו ירקות עמידים לבצורת שתלתם בעבר ואילו תנסו בעתיד? ספרו לי בתגובות!

טיפים להכנת גינת הירק שלך בפברואר ומרץ

10 ירקות לגידול בקיץ