10 ירקות שתוכלו לגדל במקום מוצל

גלה את הירקות הקלים ביותר לגידול בצל כדי להפיק את המרב מכל שטח גידול זמין בגינה שלך.

אולי אתה תוהה אם יש ירקות לגדל בצל כאשר יש לך אזורים כהים הרבה יותר מאחרים בגינה שלך?

לעתים קרובות מתעלמים מפינות מוצלות של הגן, אבל ברגע שאתה יודע אילו ירקות הכי קל לגדל בצל, אתה יכול להפוך את אותם אזורים שאינם בשימוש לאזורים פרודוקטיביים בשטח הירק שלך.

לא קשה לגדל ירקות בצל, ולמעשה, חלק מהירקות הקלים ביותר לגידול בבית כוללים ירקות עמידים לצל.

בעוד הירקות הקלים ביותר לגידול אלו יסבלו חוסר שמש, רובם יעדיפו להתחיל בשמש מלאה, אם אפשר. העלים קולטים את אור השמש כדי להפיק אנרגיה, לכן כדאי לוודא שהעלים מפותחים לפני שתשתלו אותם, כדי לתת להם ראש. אתה יכול להתחיל אותם בכיסוי אם אתה מתכנן חממה.

אם העלים לא יכולים לתפוס מספיק אור שמש, הצמח פשוט לא יוכל לבסס את עצמו וסביר להניח שייכנע למזיקים או למחלות.

עם זאת, ישנם גם יתרונות לגידול ירקות בצל שכן מיקום מוצל מאט את הצמיחה, אך הוא גם מאט את הפריחה. צמחים המועדים להיברג עשויים להפיק תועלת מפחות שמש.

1. סלק

הסלק הוא ירק טעים, קל לגידול וקל לאחסון. כמו רוב הירקות, הם מעדיפים צל חלקי, אז אם אתה יכול, תן להם כמה שעות של שמש בכל יום. ככל שהם מקבלים יותר שמש, הם גדלים מהר יותר, כך שאם אתם מגדלים סלק בצל, ייתכן שתצטרכו להיות קצת יותר סבלניים.

תצטרך לזרוע את הזרעים בשמש מלאה כדי להתחיל בהם. כאשר גובה השתילים 5 עד 7 ס"מ, שתלו את כל הגוש באזור המוצל של הגינה שלכם. הקפד לשתול את הגושים במרחק של לפחות 30 ס"מ זה מזה כדי לתת להם הרבה מקום לגדול.

אזורים מוצלים הם לרוב לחים, ולכן מתן זרימת אוויר יפחית גם את הסיכון למחלות פטרייתיות. אל תמקם את הצמחים קרוב מדי זה לזה מלכתחילה, תן להם קצת מקום לנשום ולגדול.

2. חסה

חסה היא מרכיב יסוד בכל גינת ירק כי היא גם טעימה וגם קלה לגידול. הדבר הגדול באמת ברגע שאתה יודע איך לגדל חסה בצל הוא שהיא תהיה הרבה פחות מועדת לנבול ולהיחלף. עלי חסה יכולים לפעמים להפוך מעט מרים או קשים אם מגדלים אותם בחום רב מדי ללא מספיק מים, כך שגידולם בצל יכול לעזור להקל על כך.

שבלולים וחלזונות נוטים להיות נפוצים יותר באזורים מוצלים. בחר זן זקוף עם עלים רופפים, כגון חסה אדומה 'לולו רוסה', כדי למזער נזקים. קצור את העלים מלמטה למעלה ונסו לוודא שהם לא נגררים על פני האדמה. זה ימנע במידת מה משבלולים וחלזונות מלעלות על הצמח.

3. מנגולד שוויצרי

נהדר להענקת הזנה, מבנה וצבע, מנגולד שוויצרי הוא גם אחד הירקות הקלים ביותר לגידול בצל. זרעו באביב ויהיה לכם קציר מהקיץ ועד האביב הבא.

צמחי מנגולד שוויצרי יכולים להיות גדולים למדי והם מועדים לבעיות פטרייתיות, כגון טחב אבקתי, אז הקפידו לתת להם מקום לצמוח ושפע של זרימת אוויר סביב העלים.

הגבעולים והעלים אכילים ומגוונים מאוד. נסה זן שנקרא מנטה עבור פופ ענק של ורוד כדי להאיר פינה משעממת בגינה.

4. סלרי

סלרי הוא תוספת נהדרת לגינת ירק, אבל ללא התנאים הנכונים זה יכול לפעמים להיות קצת מאכזב. הגבעולים הפריכים והמימיים האלה שאנחנו רגילים אליהם יכולים להיות לעיסים ומרירים כשהם גדלים בתנאים לא נכונים. למרבה המזל, גידול סלרי בצל יכול לעזור להשיג תוצאות טובות.

סלרי צריך הרבה מים כדי לייצר גבעולים רכים ועסיסיים. אזורים מוצלים לרוב רטובים יותר מכיוון שפחות מים אובדים מפני הקרקע באמצעות אידוי. גידול ירקות אלה בצל גם עוזר להאט את צמיחתם, ויוצר גבעולים רכים. למעשה, מגדלים רבים משתמשים בצווארונים סביב גבעולי סלרי כדי להצל עליהם ולשמור עליהם חיוורים ורכים.

5. גזר

ברגע שאתה יודע איך לגדל גזר, אתה תבין כמה הם נהדרים לגדל ולקצור. הם יכולים להיות מועדים להידבק, כך ששתילת גזרים בתנאים מוצלים וקרירים יותר שבהם הם מוגנים מהחלקים החמים ביותר של היום יכולה למעשה להגדיל את הקציר שלך, אם כי כמובן הצמיחה שלהם תהיה קצת יותר איטית.

יש לזרוע זרעי גזר ישירות בערוגות, אז אם אפשר, יש לזרוע אותם במקום שיקבל אור שמש ישיר במשך חלק מהיום, רצוי בבוקר כשהחום פחות חזק. זה יבטיח שהשתילים יוכלו לבסס את עצמם והעלים יכולים לגדול מספיק כדי להתמודד עם תנאי האור הנמוכים למשך שארית היום.

לחלופין, זנים מסוימים גדלים היטב במיכלים, כך שתוכל להעביר את העציצים למקומות מוצלים בשעות החמות ביותר של היום.

6. עלים ירוקים

עלים ירוקים, כגון בוק צ'וי, מיזונה, חרדל, בוק צ'וי, טטסוי וכוסברה הם בין הירקות הקלים ביותר לגידול בצל. כמו בחסה, ירקות עלים אחרים נוטים לבלוע ולכן שימוש זהיר בצל יכול לסייע בצמיחתם.

ככלל, כל דבר שאתה לא מגדל בגלל הפירות או הפרחים שלו נוטה לצמוח בצורה הטובה ביותר בצל.

עלים ירוקים שגדלים ברמות אור נמוכות יותר לא יגדלו מהר כמו אלה בשמש מלאה, אבל זה יכול לעבוד לטובתנו אם נסתדר היטב.

7. ברוקולי

עוד בחירה טובה של ירקות לגידול בצל הם ברוקולי, כרובית ומצליבים אחרים, כמו קולרבי. הצמיחה האיטית יותר תהווה יתרון בכל הנוגע לברוקולי וכרובית, אותם יש לקטוף מספר ימים לפני תחילת הפריחה. תקופה זו תהיה מעט ארוכה יותר אם הם לא בשמש מלאה, כך שיש לך סיכוי טוב יותר לתפוס אותם בזמן הנכון לקצור אותם.

אתה עלול להיתקל בעוד שבלולים וחלזונות בחלקים מוצלים של הגן. מצליבים עלולים להיות מועדים לנזק משבלולים וחלזונות. לכן, כמו ברוב הגידולים ברשימה זו, כדאי לזרוע אותם בשמש מלאה ולשתול אותם כשהם מבוססים היטב.

אם יש לכם אוכלוסיה גדולה במיוחד של שבלולים וחלזונות, כדאי להמתין עד שהצמחים יהיו בגובה של כ-10-12 ס"מ לפני שתשתיל אותם כדי לתת להם את הסיכוי הטוב ביותר לשרוד.

8. בצל אביבי ועירית

בצל אביבי, או בצל ירוק ועירית, קל לגידול ברוב התנאים, אם כי הצמיחה איטית יותר אם בוחרים לגדל בצל אביבי בצל. ככל שהם מקבלים יותר שמש, הם גדלים מהר יותר, אז כדי לקבל תקופת גידול ארוכה יותר, כדאי לשקול לגדל חלק בשמש וחלק בצל.

זרעו אותם במודולים במקום שטוף שמש כדי לעזור לצמחים להתבסס לפני שתילתם בגוש בצל. אם מגדלים אותם בצל חלקי, אזורים שמקבלים כ-6 שעות שמש ביום, אפשר לזרוע אותם ישירות באדמה.

9. צנוניות

צנונית היא אחד הירקות המהירים והקלים לגידול בצל. הם מפולפלים להפליא והולכים מבושלים היטב או נאים בסלטים.

ניתן לזרוע צנוניות ישירות לתוך האדמה וצל יכול למנוע מהצנוניות מלפרוח על ידי הקמת גבעול פרח שמהווה יתרון גדול שכן הוא יכול לטעום מר אם הוא נכנס לפריחה.

מעט צל יכול גם לעזור לשמור על הקרקע קרירה יותר ואידוי מים איטי, וזה בהחלט יתרון במזג אוויר חם.

10. כרוב מתולתל או קייל

קל ללמוד כיצד לגדל קייל או קייל, וישנם זנים רבים לבחירה עבור היבול הסובלני לצל הזה. העלים העדינים ובעלי הטעם של ה-cavolo nero או העלים המסולסלים והפריכים של הרדבור בטוח יספקו לכם הזנה, אפילו בחורף ובתחילת האביב כאשר יבולים אחרים רדומים.

ואת? אילו ירקות אתם מגדלים באזורים המוצלים של גינת הירק שלכם?

איך לגדל עץ מנדרינה מזרעי מנדרינה

איך לגדל פורסלנה מזרעים או ייחורים