10 עשבי תיבול ארומטיים רב שנתיים ושנתיים לשתילה בסתיו

בעוד האביב הוא עונת השתילה המסורתית של ירקות רבים, סוף הקיץ והסתיו הם גם זמנים עיקריים לנטיעת עצים, שיחים, צמחים רב שנתיים ועשבי תיבול. כן עשבי תיבול ארומטיים! ישנם עשבי תיבול רבים לשתול בסתיו, שנתיים, דו-שנתיים ורב-שנתיים.

להלן 10 עשבי תיבול ארומטיים רב שנתיים ושנתיים לשתול בסתיו בגינה או בעציצים:

עשבי תיבול ארומטיים שנתיים לשתילה בסתיו:

בעוד עשבי תיבול רב-שנתיים רבים כמו טימין ואורגנו מעדיפים אדמה מנוקזת היטב שאינה פורייה מדי, העשבים השנתיים למטה גדלים בצורה הטובה ביותר כאשר מקבלים קומפוסט והשקיה רגילה.

1) פטרוזיליה

מכל עשבי התיבול שאני מגדל בסתיו, פטרוזיליה היא הפטרוזיליה שאני משתמש בה הכי הרבה. אני כל הזמן חותך ענפים מהפטרוזיליה המתולתלת והשטוחה שלי לסלטים, מרינדות, מרקים ופסטות. קלות הטיפוח והגמישות של הפטרוזיליה במטבח הופכים אותה למועמדת מעולה לרשימת עשבי תיבול לשתילה בסתיו. אני שותל פטרוזיליה באביב אבל עדיין בסוף הקיץ ותחילת הסתיו במסגרות הקרות שלי בפולי-מנהרות. כל הצמחים שנותרו בגינה בסוף הסתיו מכוסים במנהרת חישוק מיני לפני תחילת הכפור. אז נוכל לקצור פטרוזיליה מהגינה לאורך סוף הסתיו והחורף. מכיוון שפטרוזיליה היא צמח דו שנתי, הצמחים מתחילים לפרוח באביב הבא. בשלב זה אני קורע אותם וזורק אותם על ערימת הקומפוסט אבל אם יש לך מקום אתה יכול לתת להם לפרוח כי מאביקים אוהבים פרחים.

פטרוזיליה מתולתלת ופטרוזיליה שטוחה הם עשבי תיבול ארומטיים אידיאליים לשתילת הסתיו. הם אוהבים את הטמפרטורות הקרירות ואת שפע הלחות שנמצא בגן הסתיו.

2) צ'רוויל

צ'רוויל הוא אחד מהצמחים השנתיים האהובים עלי לגידול בסתיו ובחורף. כן חורף!
אני זורע את הזרעים בתחילת הסתיו בפינה של אחת מהמסגרות הקרות שלי. בשלהי הסתיו הצמחים מילאו את החלל הזה והעלווה הקרה הקרה מוכנה לקטיף לאורך כל החורף ומוסיפה טעם ליקריץ לאוכל שלנו. עלוות שרוויל נראות הרבה כמו פטרוזיליה אבל עם מראה קצת יותר עדין. זה גם מאוד נוי כאשר הוא נטוע במיכלי סתיו. התחל בזריעת הזרעים בתוך הבית מתחת לאורות גידול בסוף הקיץ, ואז העבר אותם החוצה למיטות או לעציצים בתחילת הסתיו. צפו שהצמחים יגדלו לגובה של כ-30 ס"מ בגן סתיו או חורף, אך בגן אביב או קיץ הם יכולים להגיע לגבהים של עד 60 ס"מ.

3) כוסברה

כוסברה הוא עשב ארומטי שגדל במהירות עם טעם חריף החיוני במנות רבות. מכיוון שהכוסברה הנטועה באביב שלי נוטה לברוח במהירות, העונה הטובה ביותר שלי לכוסברה היא הסתיו. הכוסברה אוהבת את הימים הקצרים והטמפרטורות הקרירות יותר של הסתיו, והיא אינה פורחת במהירות כמו באביב ובקיץ. לזרוע זרעים בעציצים, אדניות או ערוגות בתחילת הסתיו עד אמצע הסתיו, ולקטוף לעתים קרובות.

עשבי תיבול רב שנתיים לשתילת הסתיו:

למרות שהאביב הוא עונת השתילה העיקרית, אל תזניח את הסתיו. אדמה חמה, מזג אוויר קריר יותר והרבה לחות עוזרים לצמחים להתבסס במהירות ומעניקים לך התחלה בגינה האביבית. בעת השתילה בסתיו, הימנע מהוספת דשן בזמן השתילה. מנה של חומרים מזינים מאוחרים בעונה יכולה לעורר צמיחה חדשה שעלולה לסבול מנזקי חורף. במקום זאת, חפרו בקומפוסט ותכננו לדשן בתחילת האביב עם דשן עשבים אורגני מאוזן.

אתה יכול לגדל עשבי תיבול רב שנתיים מזרעים, אבל תצטרך להתחיל אותם בבית תחת אור גידול לפחות שמונה עד 10 שבועות לפני העברתם לגינה. זה מהיר וקל יותר לקנות שתילים בריאים מהמשתלה המקומית שלך לשתילת הסתיו. השתמש במספרי עשבים כדי לקצור עשבי תיבול טריים במהירות וללא פגיעה בצמח.

4) מרווה

אני מגדל מרווה כבר למעלה מעשרים שנה ולמרות שאני לא משתמש בה לעתים קרובות במטבח, לעולם לא תהיה לי גינה כל כך פורייה בלעדיה. למה? מרווה היא צמח יפהפה בעל עלים אפורים-ירוקים אך כאשר הוא פורח בתחילת הקיץ הוא הופך גם לצמח מאביק, המושך אינספור פרפרים ודבורים לגינה. מרווה הוא שיח עצי שגובהו 60-90 ס"מ בגינה שלי. זה יכול להיות רגיש לנזקי החורף, אבל כיסוי הצמח בענפים ירוקי עד בסוף הסתיו עוזר לבודד אותו במהלך החורף.
מרווה גינה טרייה נהדרת במרקים, פסטות וממולאים. אבל זה גם עשב רב שנתי אידיאלי לשתול בסתיו.

5) קורנית

קורנית הוא העשב הרב שנתי המושלם לקצה גינת עשבים. הוא גדל לאט ומתפשט, והוא עמיד מאוד לבצורת. הפרחים הזעירים שלו ידידותיים במיוחד לדבורים ולעלים יש ריח וטעם נפלאים. צמחי קורנית נמכרים בדרך כלל בעציצים בגודל 10 ס"מ וסביר להניח שתמצאו קומץ זנים שונים כמו לימון, אנגלית, צרפתית ונפוץ במרכז הגן המקומי שלכם.

6) מיורן

עשב רב שנתי טעים זה עמיד אבל התמזל מזלי לנצח אותו במסגרות הקרות שלי ובפולימנהרה בגינה שלי. זהו אחד העשבים הטובים ביותר שתוכלו לשתול בסתיו. רק הקפד לשים אותו במיטות בתחילת עד אמצע הסתיו, לתת לו זמן להשתרש לפני החורף.

7) עירית

עירית היא אולי העשב הרב-שנתי הקל והאמין ביותר לגידול. והם ברשימה הזו של עשבי תיבול לשתול בסתיו כי הם נחפרים בקלות רבה ומחולקים אותם לשיתוף ושתילה מחדש. העלווה בטעם בצל מוסיפה מרקם יפה לגינת עשבים ובסוף האביב הפרחים הסגולים העגולים מושכים דבורים ומאביקים אחרים.

8) לבנדר

לבנדר לא רק מעדיף אדמה מנוקזת היטב, הוא דורש זאת. מצא אתר שטוף שמש, כמו מיטה מוגבהת, שמתנקז היטב ולא ישאיר את הלבנדר שלך באדמה רטובה. כאשר שותלים לבנדר בסתיו, שואפים לשתול שישה עד שמונה שבועות לפני שהאדמה קופאת כך שלצמחים יהיה זמן להתבסס. כדי להגן על הצמח במהלך החורף הראשון שלו, כרסו בסוף הסתיו עם זרדים ירוקי עד או שכבת קש.

9) אורגנו יווני

אני מגדל כמה סוגים של אורגנו בגנים שלי. אורגנו מצוי הוא צמח רב שנתי אמין ולא רק חוזר מדי שנה, אלא גם זורע בעצמו בקלות, שימו לב! למרבה הצער, הטעם של אורגנו נפוץ חלש מאוד ואינו אידיאלי לבישול. מסיבה זו, אני מעדיף לגדל אורגנו יווני בגינת העשבים שלי. למרות שהוא עמיד, הוא לא תמיד מנצח אז אני מוצא את עצמי שותל שתילים חדשים כל כמה שנים. קציר לעתים קרובות, יבש את העלים לארון עשבי התיבול שלך או השתמש בהם טריים מהגינה.

עבור גננים עירוניים עם מעט מקום או ללא מקום, אתה יכול לשתול גינת עשבי תיבול שלכת בעציצים בפטיו ומרפסות. עירית ואורגנו יספקו עלווה טעימה עד סוף הסתיו.

10) מליסה לימון

הקשורים לנענע, העלווה המושכת בניחוח לימון של מליסה הופכת אותה לעשב ארומטי חיוני לתה ולפיזור על סלטי פירות. עם זאת, זה יכול להיות פולשני, אז רק לשתול אותו באזור שבו הוא יכול להתפשט או לשים אותו בעציצים או אדניות בד. הוא גדל היטב בשמש מלאה עד צל חלקי ומתאים לשתילה בסתיו. הוא אוהב אדמה עשירה ולחה אז השקה באופן קבוע אם לא ירד גשם.

ואת? מהם עשבי התיבול הארומטיים האהובים עליך?

12 ירקות שאפשר לזרוע את הזרעים שלהם באפריל

איך לגדל מיורן מתוק או אורגנו בגינה