5 טיפים להגנה על גינת הירק שלך במהלך גל החום

טמפרטורות צורבות בגלים ותמרות חום מפתיעות לעתים קרובות גננים, וגורמות להשתלות המתקשות לנבול בדיוק כשהן אמורות להתחיל את פרץ הגדילה שלהן בקיץ. לא משנה כמה חם הקיץ, ישנם צעדים פשוטים שגננים יכולים לנקוט כדי לנצח את החום ולשמור על גידול הירקות שלהם.

גידולי הירקות והשיחים הנפוצים ביותר יכולים לעמוד בגלי חום תקופתיים מבלי לאבד מרץ. עם זאת, שורשי השטח הרדודים אינם יכולים לעמוד בלחץ של חום קיצוני שמתייבש ומקשה את האדמה למשך כמה סנטימטרים. על ידי שימת לב למצב הקרקע, ניתן לקזז את ההשפעות של גל חום על גידול צמחים.

מצא להלן 5 טיפים להגנה על גינת הירק שלך במהלך גל החום:

1. יש למרוח מאלץ', רצוי חיפוי רעיוני כגון גזרי דשא יבש.

קו ההגנה הראשון מפני מזג אוויר חם ותנאי רוח שיכולים לייבש את אדמת פני השטח הוא ליישם שכבה נדיבה של חיפוי סביב הצמחים. זה מגן על האדמה מחשיפה ישירה לשמש, שומר עליה לחה על פני השטח. מאלץ' גם מפחית את אידוי המים מהאדמה, ומפחית את הצורך בהשקיה.

ישנם חומרים רבים ושונים שגננים יכולים להשתמש בהם. במהלך גל חום, חיפויים בהירים משקפים את אור השמש ועוזרים לשמור על תנאי קרקע קרירים יותר. בחצר שלנו, אנו שומרים חלקת דשא לא מכוסה בצד כדי לגדול לגובה למקור של חיפוי מוכן לשימוש.

עדיף להשאיר את גזרי הדשא הטרי על הדשא במשך כמה ימים לפני הגריפה, אם הם מיועדים לשמש כחיפוי. בעוד כמה ימים שטופי שמש, החתכים הירוקים והטריים יהפכו לחום בהיר ואז הם אידיאליים לשימוש כחיפוי.

בשנים עברו, כשהשתמשנו בדשא ירוק טרי ככרך לעגבניות שלנו, שרק התחילו לפרוח, רמת החנקן הגבוהה בדשא הירוק עוררה צמיחה וגטטיבית ודיכאה את הפריחה. הגענו לצמחי עגבניות ענקיים שהפיקו מעט בהשוואה לשנים קודמות.

חיפוי קליפת עץ משמש בדרך כלל עבור ערוגות שיחים מכיוון שהוא מעכב צמיחת עשבים תוך הצללה על האדמה ועוזר לחסוך במים. אבל גננים צריכים להיות מודעים לכך שכיב קליפת העץ יכול להכיל זרעי עשבים שיכולים להכניס מין פולש לערוגת השיח.

2. השקה את גינת הירק והשיחים שלך מוקדם בבוקר.

גל חום יכול לייבש במהירות את הקרקע העליונה, ולייבש שורשים רדודים. מים הולכים לאיבוד דרך העלים במזג אוויר חם, כך שהצמחים שלך יצטרכו להשקות הרבה. יש לעשות זאת מוקדם בבוקר, במיוחד אם משתמשים בצינור גינה מכיוון שרוב המים אובדים לרוח ולאידוי בשעות החמות של היום.

השקיה בבוקר גם מונעת הכוויה בחום, שעלולה לפגוע בעלים מושקים בזמן שהשמש נמצאת ישירות מעל הראש. במזג אוויר חם במיוחד, ערוגות זרעים ומשתלות עשויות לדרוש השקיה שנייה בהמשך היום, כמו גם ערוגות מוגבהות ומיכלים קטנים יותר.

במהלך גל חום, הצורך בחיסכון במים גדל. להשקיה ידנית יש את היתרון לספק בדיוק את הכמות הנכונה של מים לכל גידול. זוהי גם שיטת השקיה יעילה יותר בהשוואה לממטרות, שכן רק הגידולים הממוקדים מושקים.

צינורות השרייה הם אידיאליים מכיוון שניתן להשתמש בהם בכל שעות היום מכיוון שעלי הצמחים אינם נרטבים. ניתן להניח צינורות השרייה מתחת לספוג כדי לגשת ישירות לאדמה תוך כדי הסתרה.

השקיה בבוקר היא גם הגנה מצוינת מפני שבלולים, שכן התנאים יבשים יותר בלילה. גם מחלות פטרייתיות אינן מומלצות. גם יותר נעים לך להשקות מוקדם בבוקר כשעדיין קריר בגינה.

3. השתמשו בבד צל או בכיסויי מגן.

בד צל מספק הגנה חלקית וזמנית מהשמש לצמחי גן וניתן להשיג במרכזי הגן במגוון גדלים, גורמי צל ותצורות. "גורמי צל" מתייחסים למידת החסימה של אור השמש ויכולים לנוע בין 25% ל-90%. צמחים רגישים כמו ירקות סלט עשויים לדרוש גורם צל של 50-60%, בעוד שצמחים עמידים יותר בחום כמו דלעת ושעועית ירוקה עשויים להפיק תועלת מבד צל של 30%.

מטלית צל היא זמנית אך יש להקפיד למקם אותה כדי לחסום את אור השמש מבלי להפחית את האוורור. צמחים לא צריכים להיות סגורים בבד צל, בדרך כלל מיקום זה בצד אחד או מעל הצמח יספיק.

כמו כן יש להקפיד שמבנה הבד יעמוד ברוח ולא יפגע בצמחים בנפילה עליו.

ניתן להכין בדי צל תוצרת בית באמצעות רשת דייגים עם רצועות בד ארוגות ותלויות זמנית מעל יבולים פגיעים. כיסויי שורות מציעים את אותם היתרונות כמו מטליות צל בתנאי שיש שפע של אוורור אך אינם זמינים עם גורמי צל מרובים.

4. הצב צמחים חדשים בצל של צמחים גבוהים יותר.

גל חום יכול להיות הרבה יותר קשה על צמחים חדשים. מערכות השורשים של צמחי התחלה צעירים רדודות ורגישות יותר לתנאי ייבוש בסנטימטרים העליונים של האדמה. באופן אידיאלי, אתה יכול לחכות עד שגל החום יחלוף לפני שתתחיל בנטיעות חדשות. אבל אם יש לך שתילים שחייבים לשתול אותם, חפש הזדמנויות צל חלקי שמספקות צמחים גבוהים ובוגרים יותר.

לא רוצים למקם את הצמחים באזור צל קבוע, אז חפשו כתמים חשופים בגינה לצד צמחים שמתקרבים לבגרות ובקרוב ייעקרו מהשורש. כך, השמש תהיה זמינה עבור ההשתלות כשהן מבוססות יותר.

5. שמרו על עשבי תיבול בגינה בגובה של לפחות 8 ס"מ.

הגיוני שדשא גבוה יותר מטיל צללים גדולים יותר. והצל הנוסף שמספקים עשבים גבוהים מהרגיל יועיל לאדמה בכך שיעזור לשמור על לחות. עומק מינימלי כדי להשיג יתרון צל הוא 8 ס"מ ויש גננים שמגבים את המכסחות שלהם עד 15 ס"מ במהלך גלי חום או בצורת.

הימנע ממריחת דשנים בזמן גלי חום מכיוון שיכולת השורשים לספוג חומרים מזינים פוחתת. המתן עד שמזג האוויר יתקרר לפני הוספת דשן לגידולי ירקות ומדשאות.

גלי חום הם בדרך כלל קצרים מספיק כדי לייצר יבולים טובים. גלי חום ממושכים, כמובן, קשים יותר וניתן לעכב את היבולים או להפחית את התשואות.

לרוע המזל, התחזית ארוכת הטווח לאקלים שלנו מצביעה על כך שבשנים הבאות, נצטרך לחדד את כישורי הגינון שלנו במזג אוויר חם. המדדים המתוארים לעיל יהיו כנראה ידועים בשנים הבאות.

לבסוף, בזמן שאתם חושבים כיצד להגן על הגינה שלכם במקרה של גל חום, אל תשכחו לספק מים לציפורים!

8 עשבי תיבול ארומטיים לזרוע בינואר ופברואר

איך לגדל סקורזונה מזרעים