6 טיפים ליצירת גינת ירק פרודוקטיבית גם כשהמקום שלכם מוגבל

דמיינו את עצמכם קוטפים כמויות גדולות של ירקות טעימים מחלקה של כמה מטרים רבועים. קל יותר להשיג תשואות גדולות ממה שאתה חושב. הסוד לגינון סופר פרודוקטיבי לוקח קצת זמן לתכנן אסטרטגיות שיעבדו עבור הגינה שלך, בידיעה שכל גינת ירק היא ייחודית.

להלן שבע אסטרטגיות להשגת תשואה גבוהה על ידי ניצול המרב משטח הגינה הפנוי שלך.

1. לשתול בערוגות מוגבהות עם אדמה עשירה.

בניית קרקע היא הגורם החשוב ביותר להגדלת התשואות. אדמה עמוקה ועשירה בחומר אורגני מקדמת צמיחה של שורשים בריאים ומתפשטים המסוגלים להגיע ליותר חומרים מזינים ומים. התוצאה: גידול שופע במיוחד, פרודוקטיבי במיוחד מעל הקרקע.

הדרך המהירה ביותר להשיג את השכבה העמוקה של אדמה פורייה היא ליצור ערוגות מוגבהות. מיטות מוגבהות מניבות עד פי ארבעה יותר מאותו שטח נטוע בשורות. זה נובע לא רק מהאדמה הרופפת והפורייה שלהם, אלא גם מהריווח היעיל ביניהם. על ידי שימוש בפחות מקום בשבילים, יש לך יותר מקום לגדל צמחים.

מיטות מוגבהות גם חוסכות לך זמן. צמחים גדלים קרוב מספיק זה לזה, אתה מבלה פחות זמן בניכוש עשבים. המרווחים המופחתים גם הופכים את השקיה והקציר ליעילים יותר.

2. לשתול גידולים במשולשים במקום בשורות.

כדי לקבל את התשואה המקסימלית מכל מיטה, שימו לב לאופן שבו אתם מסדרים את הצמחים שלכם. הימנע משתילה בריבועים או שורות. במקום זאת, נדדו את הצמחים על ידי שתילתם במשולשים. על ידי כך, ניתן להתקין 10-14% יותר שתילים בכל ערוגה.

רק היזהר לא לרווח את הצמחים שלך רחוק מדי. צמחים מסוימים לא יגדלו לגודל מלא או ייצרו אם הם הדוקים מדי. (זכור שתפוקת משקל למ"ר חשובה יותר ממספר הצמחים למ"ר.)

מרווח קרוב מדי יכול גם להלחיץ ​​צמחים, מה שהופך אותם רגישים יותר למחלות והתקפות חרקים.

3. גדלו צמחים מטפסים כדי לנצל את המרחב האנכי.

לא משנה גודל הגינה שלך, אתה יכול לגדול יותר על ידי מעבר אנכי. גדל צמחים מטפסים תאבי חלל, כגון עגבניות, שעועית נייבי, אפונה, דלעת, מלונים, חמוצים וכו', הנתמכים על ידי סבכות, גדרות, כלובים או יתדות.

גידול ירקות אנכי גם חוסך זמן. הקטיף והתחזוקה מהירים יותר מכיוון שניתן לראות בדיוק היכן נמצא הפרי. מחלות פטרייתיות גם נוטות פחות להשפיע על צמחים הפונים כלפי מעלה בגלל זרימת אוויר משופרת סביב העלווה.

נסה לגדל גידולי גפן על סבכות לאורך מיטה מוגבהת, השתמש בעמודי קצה יציבים עם רשת ניילון או חוט ביניהם כדי ליצור משטח טיפוס. קשרו גפנים גדלות לסורג. אבל אל תדאג לגבי פירות כבדים. אפילו דלעת ומלונים יפתחו גבעולים עבים יותר.

4. בחר זיווגים תואמים.

שתילת גידולים תואמים גם חוסכת מקום. שקול את השילוב הקלאסי של תירס, שעועית ודלעת. גבעולי תירס חזקים תומכים בשעועית הלבנה, בעוד שהדלעת צומחת בחופשיות על הקרקע, ומצלה על עשבים שוטים מתחרים.

שילובים תואמים אחרים כוללים
– עגבניות, בזיליקום ובצל
– עלי חסה, אפונה וכרוב
– גזר, בצל וצנונית
– סלק וסלרי.

5. תכננו את היבולים בקפידה.

שתילת רצף מאפשרת לך לגדל יותר מיבול אחד בחלל נתון במהלך עונת הגידול. בדרך זו, גננים רבים יכולים לקצור שלושה או אפילו ארבעה יבולים מאזור אחד. לדוגמה, עקוב אחר קציר מוקדם של חסה עלים עם ירק שמתבגר במהירות, ואז גדל יותר עלים ירוקים או שום חורפי, הכל בעונת גידול אחת.

כדי להפיק את המרב מהנטיעות הרצופות שלך:

-השתמש בתוכניות מושתלות. שתל כבר בן פחות או יותר כששותלים אותו ומתבגר הרבה יותר מהר מאשר זרע שנזרע ישירות בגינה.
-בחרו זנים שמבשילים מהר.
-למלא את האדמה בשכבה טובה של קומפוסט בכל פעם שתשתול מחדש. עבד אותו לתוך הסנטימטרים העליונים של האדמה.

6. להאריך את עונת הגידול על ידי כיסוי הערוגות.

הוספת כמה שבועות לכל עונה מאוחרת יכולה לקנות לך מספיק זמן לגדל יבול רצוף נוסף, לשתול חסה, כרוב או לפת, או לקצור עוד עגבניות בסוף העונה.

כדי להפיק תועלת מהשבועות הנוספים של ייצור, אתה צריך לשמור על אוויר חם סביב הצמחים שלך (אפילו במזג אוויר קר) באמצעות חיפויים, קלוצ'ים, מנהרות, כיסויי שורות או מסגרות קרות.

אתה יכול גם להתחיל את האביב מוקדם מאוד עם גידולים אוהבי חום (כמו מלונים, פלפלים וחצילים) באמצעות שתי "שמיכות": האחת לחימום האוויר והשנייה לחימום האדמה. כשישה עד שמונה שבועות לפני תאריך הכפור האחרון, חממו מראש אדמה קרה על ידי כיסויה בחיפוי אינפרא אדום (IRT) או פלסטיק שחור, שיספוג חום.

לאחר מכן, כסה את המיטה במנהרת פלסטיק שקופה מפוצלת או בפעמון. כאשר טמפרטורת הקרקע מגיעה ל-18-21 מעלות צלזיוס, שותלים את הצמחים ומכסים את חיפוי הפלסטיק השחור בקש כדי למנוע ממנו ללכוד יותר מדי חום. הסר את מנהרת הפלסטיק השקופה כאשר טמפרטורת האוויר מתחממת וכל סכנת הקפאה חלפה. התקן אותו שוב בסוף העונה כשהטמפרטורות מתקררות.

כיצד לגדל ולקצור שורשים ועלים של תרו

איך לגדל כוסברה ארוכה מזרע