6 סודות לגידול אספרגוס בגינת הירק שלך

אספרגוס בגינת ירק

עם האביב, מזג האוויר מתחמם, ונוכל להתחיל להכין את מטעי גן הירק. אם אתה רוצה לגדל משהו שיספק לך ולמשפחתך מזון מזין ביתי, אחד הגידולים הקלים לגידול הוא אספרגוס. לאספרגוס לוקח בדרך כלל קצת יותר משנתיים (תלוי בזן) כדי לקבל יבול טוב.

התחלת השתילה עם צמח צעיר היא אידיאלית אם אתה רוצה ליהנות מקציר האספרגוס די מהר. קודם כל, אספרגוס הוא גידול נפלא אם יש לך זמן ואנרגיה להקדיש לו. אספרגוס הוא גידול רב שנתי המוסיף יופי ופרודוקטיביות לגינת הירק. זו גם בחירה מצוינת אם אתה מחפש סוג צמחים מקומי שימשוך חרקים מועילים לגינה שלך.

גלה 6 סודות שיועילו לך ליבול מוצלח של אספרגוס: בחר את הזן שלך, קנה את הצמח בגודל המתאים, שתול בשמש מלאה, השקה באופן קבוע, דשן בזמן השתילה וקצור כשהצמחים שלך מתבגרים.

הזמן הטוב ביותר לשתול אספרגוס

אספרגוס, שהם שורשי הכתרים, יעניקו לכם אספקה ​​שנתית מתחדשת של חניתות חדשות למשך 20 שנה. יש מי שממליצים לשתול אספרגוס באביב או בסתיו בהתאם למקום מגוריכם.

לאקלים חם יותר מומלץ לתכנן בינואר או פברואר, בעוד לאקלים קריר יותר להמליץ ​​על שתילה בספטמבר או אוקטובר. לאקלים קריר יותר, יש לשתול כתרי אספרגוס מאמצע הסתיו (אוקטובר) ועד תחילת האביב (אפריל).

אספרגוס זקוק לשמש מלאה ולאדמה קלה יחסית ומנוקזת היטב. שתילה בסתיו היא גם אפשרות מצוינת, אבל תצטרך להגן על הצמחים מהקור במהלך החורף. הזמן הטוב ביותר לשתול אספרגוס הוא בסתיו כאשר טמפרטורת הקרקע היא בין 5 ל-10 מעלות צלזיוס. שורשי אספרגוס צעירים לא יסבלו כפור היטב, אז אין לשתול אם יש סיכון לכפור.

הכפור הראשון באביב יכול להרוג את החניתות, מה שימנע התפתחות של יורה באותה שנה. אם אתה חי באקלים עם כפור מאוחר באביב, אתה יכול להגן על הכתרים של צמחי האספרגוס שלך על ידי כיסוים ב-8 ס"מ של חיפוי קש, זה יעזור למנוע נזקי כפור. כתרים צריכים להיות רדומים במהלך החורף (כלומר, הצמח נכנס למצב לא פעיל).

יריות לא רדומות יוגממו בשנה שלאחר מכן. באקלים מתון זה מתרחש באופן טבעי, אבל באקלים קר יותר עדיף לרכס את האדמה 8-10 ס"מ מעל הכתר בתחילת הסתיו.

אם אתה חדש בגידול אספרגוס בבית, הנה שישה טיפים שיעזרו לך להתחיל.

6 טיפים חיוניים לגידול אספרגוס

1. בחרו את מגוון האספרגוס שלכם

אספרגוס מתחלק בדרך כלל לשני סוגים עיקריים שהם "ג'רזי" ו"משופר". ג'רזי הוא זן ירושה שיכול לייצר היטב ברוב האקלים ובדרך כלל לוקח כשלוש שנים לשאת פרי. זנים משופרים, כמו מרתה וושינגטון ומרי וושינגטון, גדלים מהר יותר ומתנשאים מהר יותר מאשר סוגי ג'רזי.

זנים אלה גם נוטים לדרוש מעט פחות דישון. אם אתם שוקלים לשתול אספרגוס בפעם הראשונה, בחרו בזן משופר, לא תצטרכו לחכות כל כך הרבה לבציר הראשון שלכם.

חידוש צמחי האספרגוס קל וזול, לכן כדאי לקנות רק כתרים בני שנתיים לשתילה. ניתן להתחיל ערוגות אספרגוס מזרעים, אך מאמצים כאלה עשויים שלא להביא לצמחים מוכנים לקציר במשך חמש שנים או יותר.

2. קנו שתיל אספרגוס בגודל הנכון

כשמדובר בקניית צמח אספרגוס צעיר, הגודל קובע. כדי להתחיל, הקפידו לקנות אחד בגובה של כ-15 ס"מ, שיהיה גבוה מספיק כדי לבסס שורשים טובים ולהיות בדרך לצמיחה מלאה.
הימנע משתילים זעירים שגובהם פחות מכמה סנטימטרים, מכיוון שהם ידרשו טיפול רב ולרוב לא יתפתחו לצמחי אספרגוס בוגרים.

אספרגוס בגינת ירק

3. שתלו את האספרגוס שלכם בשמש מלאה

למרות שאספרגוס צריך הרבה שמש, חשוב לא לשתול את הצמח הצעיר באור שמש ישיר. במקום זאת, התחל בהצבתו במקום שבו הוא יקבל רק 4-6 שעות של אור שמש ישיר ביום.

לאחר כשלושה שבועות, העבר את הצמח בהדרגה לאזור שיקבל שש עד שמונה שעות שמש ביום (זה עשוי לכלול שמש בבוקר או אחר הצהריים). היזהר לא לחשוף את צמח האספרגוס שלך ליותר מדי שמש מהר מדי מכיוון שהצמח ישרף וימות אם יישאר באור שמש ישיר לפרקי זמן ארוכים.

אסור לשתול אספרגוס עמוק מדי (החלק העליון של הכתר בגובה פני השטח הוא הנורמה) והם אוהבים לשתול אותם בהמוניהם. שתלו אותם במרחק של כ-30-45 ס"מ זה מזה (תלוי כמה מקום יש לכם) בתבנית רשת או דמקה.

כאשר שותלים כתרי אספרגוס, יש לשמור אותם ישרים, את השרכים למעלה, והשורשים מכורבלים לתוך העציץ (זה מבטיח שהם לא יתייבשו). לשתול אותם על או מעט מתחת לפני הקרקע (בעומק של כ-2-5 ס"מ).

4. השקה את צמחי האספרגוס שלך באופן קבוע

השקה היטב את האספרגוס שלך, אך אל תיתן לאדמה להיות ספוג מים. השקיה יכולה להתבצע באמצעות צינור השרייה או מערכת השקיה בטפטוף אשר תספק לחות ישירות לשורשים.

מריחת חיפוי של 5-8 ס"מ מסביב לצמח האספרגוס שלך מומלצת גם כדי לסייע בשימור הלחות ולדיכוי צמיחת עשבים שעלולים להתחרות עם הצמחים הצעירים שלך על מים. אספרגוס לא אוהב להשקות אותו לעתים קרובות, בדיוק כשהאדמה יבשה בערך 7 ס"מ והם זקוקים לטבילה טובה. ככל שפחות מים, הטעם שלו טוב יותר!

5. דשן את האספרגוס שלך בעת השתילה

אם אתם שותלים צמח אספרגוס צעיר בגינה שלכם, הקפידו לתת לו מעט חומר אורגני לפני שתילתו באדמה. מורחים שכבה של 3 ס"מ של קומפוסט או זבל סביב בסיס הצמח ומערבבים קלות עם האדמה שמתחת.

השקה היטב לאחר השתילה כדי להתחיל טוב את צמחי האספרגוס שלך. אספרגוס מעדיף אדמה עמוקה ומנוקזת היטב, זה אומר שהוא צריך להיות מסוגל להיכנס לעומק האדמה אם אתה רוצה לייצר הרבה חניתות ואם זה חימר כבד הוא צריך להיות מסוגל ללכת אפילו יותר עמוק.

6. קצור כשצמחי האספרגוס שלך מתבגרים

כאשר מגדלים אספרגוס בגינת הירק שלך, תצטרך להגן על כתרי הצמחים רק על ידי קצירת היצרים הבוגרים בהתחלה. החניתות יגדלו בערך 2.5 ס"מ ליום, אז פשוט חתכו אותן עם סכין חדה כשהן בגובה של 15-20 ס"מ בערך.

כל צמח אספרגוס יכול לייצר בדרך כלל שבע שנים לפני שצריך להחליף אותו. אם הצמח מתחיל לייצר חניתות קטנות יותר או שהן הופכות לחוטיות וקשוחות, זה הזמן לשלוף את האספרגוס ולשתול חדש.

חוות דעת וניסיון אישי של שתילת אספרגוס

שנה אחר שנה אני מקבל לפחות מייל אחד ממישהו שזה עתה שתל ערוגת אספרגוס או שגדל כבר כמה שנים אבל עדיין לא מבין למה הם קוטפים רק חניתות קטנות. הם רוצים לוותר או לחפור הכל. אפילו שמעתי על מישהו שבסופו של דבר נתן את מיטת האספרגוס שלו כי הוא היה מתוסכל מכך שהחניתות כל כך קטנות.

מה שהם חווים הוא די נורמלי עבור מטע האספרגוס שיש לו דרישות תרבותיות מסוימות אם אנחנו רוצים להבטיח יבול טוב בשנה שלאחר מכן. הנה טריק להגדלת היבול שלך ב-30% לפחות: לאחר עונת הקציר, כסה את המיטה בניילון שחור למשך כארבעה חודשים. זה ישמור על האדמה חמה ויאלץ את הצמחים לייצר דוקרנים גדולים יותר בשנה הבאה!

עכשיו זה תלוי בך, אל תהסס לתת לנו משוב על החוויות שלך בתגובות.

10 ירקות בעלי תשואה גבוהה ורווחיים מאוד לגידול

9 יבולים לשתילה באוגוסט עבור קצירי הסתיו והחורף