7 ירקות שתשתול פעם אחת שיגדלו כל שנה מחדש

ירקות גינה ביתיים אהובים רבים, כגון שעועית, פלפלים, תפוחי אדמה ועגבניות (טכנית פירות!), הם שנתיים. הם משלימים את מחזור החיים שלהם בעונת גידול אחת, אז אתה צריך לשתול אותם שנה אחר שנה. אין הרבה צמחי ירקות רב-שנתיים אמיתיים ואלו שהם יכולים להשתנות מעט מאזור לאזור, אבל יש כמה שאין צורך לשתול מחדש מדי שנה. כשאתם מתכננים את גינת הירק של השנה, כלול כמה ירקות מעט לא רגילים בין העגבניות ותפוחי האדמה שלך, והם יתגמלו את המאמצים שלך על ידי אספקת מזון טרי בשנה הבאה ללא עמל השתילה מחדש.

כל אחד מהירקות האלה (כן, ריבס זה ירק!) יחזור לבד. הם עשויים להזדקק לקצת יותר מקום משנה לשנה ולתחזוקה מסוימת, כגון חיתוך הצמח לאחר הקציר או חלוקה ושתילה מחדש אם נראה שחלקה מגודלת.

ניתן לגדל את 7 הירקות האלה כצמחים רב שנתיים ברוב האזורים:

– ארטישוק
– אספרגוס
– ארטישוק ירושלמי
– חלק מבני משפחת הבצלים
– רדיקיו או טרוויזו
– ריבס
– חומצה

1) ארטישוק

חבר זה ממשפחת הגדילן מייצר צמחי ירקות רב-שנתיים גדולים ומושכים. אם ניצני הפרחים האכילים (מה שאנו אוכלים כמו ארטישוק) אינם נקצרים, הם נפרשים וחושפים פרחים סגולים גדולים. גדל ארטישוק (Cynara scolymus) בשמש מלאה (לפחות שש שעות של אור שמש ישיר) ובאדמה לחה ומנוקזת היטב. ארטישוק זקוק ללחות מספקת ועקבית לצמיחה מיטבית. הם יכולים לשרוד בצורת אבל לא מייצרים טוב בתנאים יבשים.

התחל ארטישוק מחלוקות שורשים או זרעים (צמחים הגדלים מזרעים בדרך כלל לא מייצרים כמו חלוקות שורשים). לשתול במרחק של 60 עד 90 ס"מ בשורות ברווח של כ-90 ס"מ זה מזה. לתקן את האדמה לפני השתילה עם 5 ס"מ של קומפוסט. דשן מדי חודש עם דשן עשיר בחנקן.

כאשר מגדלים ארטישוק כצמחים רב שנתיים, יש לתקן את האדמה מסביב לצמחים בכל אביב בשכבה של 2 עד 5 ס"מ של קומפוסט. באזורים בהם הארטישוק מעט עמיד יש לחתוך את הצמח בסתיו ולכסות אותו בשכבת קש בעובי 15 ס"מ. קציר ארטישוק רב שנתי באביב, עם שיא משני בסתיו. קצור את ניצני הפרחים כאשר הגבעול מורחב לחלוטין אך הניצן לא נפתח. העדיפו קציר מוקדם ולא מאוחר כדי להימנע מהעציות בלב.

2) אספרגוס

היבול העמיד הזה מחזיק מעמד עשרות שנים בגינה והוא אחד מהירקות המוקדמים ביותר שניתן לקצור באביב. לשתול אספרגוס (Asparagus officinalis) בשמש מלאה ובאדמה לחה ומנוקזת היטב. מערבבים שכבת קומפוסט בעובי של 5 ס"מ לתוך מקום השתילה. מכיוון שלאספרגוס אורך חיים ארוך, חשוב להכין את הקרקע היטב לפני השתילה.

גדל אספרגוס מכתרים שורשיים, זמין במרכזי גן ובאינטרנט. חודש לפני הכפור האחרון בתחילת האביב, חפרו תעלות בעומק 15 ס"מ (באדמת חרסית) או בעומק 20-25 ס"מ (באדמה חולית). מרווחים את התעלות במרחק של 90 ס"מ זה מזה. הוסף דשן פוספט לתעלת השתילה לפי הוראות האריזה. הימנע מדשנים עתירי חנקן, שיעודדו עלווה על פני ייצור גזע.

מניחים את כתרי השורשים במרחק של 30 ס"מ זה מזה בתעלות. מכסים את הכתרים בצורה רופפת בכ-7 ס"מ אדמה. לאחר שהצמחים החדשים גדלו במשך כשישה שבועות, הוסף עוד 7 ס"מ של אדמה מועשרת בקומפוסט. סיים למלא את התעלה בסתיו.

עשב ביד כדי למנוע פגיעה בצמחים. השאר אספרגוס לא נקצר בשנה שבה אתה שותל אותם כדי שיוכלו להתבסס היטב בגינה. בשנה השנייה לאחר השתילה יש לקצור שבועיים בלבד. בשנה השלישית, קציר במשך חמישה עד שמונה שבועות כרגיל.

התחל לקצור כשהחניתות בקוטר 1 ס"מ. קציר מדי יום במזג אוויר חם ובערך כל יום שלישי במזג אוויר קריר. בכל שנה, תנו לחלק מהחניתות לגדול לצמחים דמויי שרך המחדשים את השורשים לקראת הקציר של השנה הבאה.

3) ארטישוק ירושלמי

מאותה משפחה של החמנייה, מגדלים את הארטישוק הירושלמי (Helianthus tuberosus) כמו תפוח האדמה על פקעותיו התת-קרקעיות. אתה יכול לאכול אותם חיים או מבושלים כמו תפוחי אדמה. עם זאת, מכיוון שהפחמימות שלהם מתפרקות לפרוקטוז במקום לגלוקוז, ארטישוק ירושלמי עשוי להיות בחירה טובה יותר מתפוחי אדמה עבור אנשים עם סוכרת.

שתלו את הפקעות ברגע שניתן לעבוד על הקרקע באביב באדמה פורייה ומנוקזת היטב ושמש מלאה. מניחים אותם בעומק 7-12 ס"מ בשורות ברוחב 90-100 ס"מ ומשאירים 40-60 ס"מ בין הצמחים. עשב ביד כדי למנוע הפרעה לצמח בזמן שהוא גדל.

באוגוסט, הצמח יהיה בגובה של יותר ממטר וחצי עם פרחים צהובים. פקעות באורך של כ-10 ס"מ ובקוטר של כ-7 ס"מ מתחילות להיווצר בסוף הקיץ. המתן לאחר הכפור לקציר. טפל בהם בזהירות מכיוון שעור הפקעות דק מאוד. אתה יכול להשאיר כמה פקעות באדמה כדי לצמוח בחזרה לצמחים באביב הבא.

זהירות: אלו צמחים נמרצים שמתפשטים על ידי קני שורש תת קרקעיים ויכולים להיות קשים להדברה. חלק מהגננים רואים אותם פולשניים.

4) משפחת הבצלים

עירית (Allium schoenoprasum) לא רק טעימה וחוזרת מדי שנה, אלא היא גם מייצרת פרחים סגולים יפים.

סוגים מסוימים של בצלים, כמו בצל נטוע שלכת ובצל מצרי, ממשיכים לייצר בצל חדש גם כאשר חלקם נקטפים. גדל את כל הבצלים בשמש מלאה עד צל חלקי באדמה מנוקזת היטב ועשירה בחומר אורגני.

באביב יש למרוח דשנים עשירים בזרחן ואשלגן אך דלים בחנקן. לשתול בצל כסטים, זרעים או השתלות באביב ברגע שניתן לעבוד על האדמה. מרווחים אותם במרחק של 15 ס"מ זה מזה, בשורות במרחק של כ-30 ס"מ זה מזה. יש להניח שתלים בעומק של כ-3 ס"מ.

בצל צרור (Allium cepa var. solanium, הנקרא גם בצל וולשי) הוא סוג של בצל מכפיל. הוא אינו גדל בנורות גדולות. ניתן לאכול שורשים וגבעולים, אך ניתן להשאיר חלקם לגדול לבצלים גדולים יותר.

הבצל המצרי (Allium cepa var. viviparum) מייצר בולבילים קטנים בחלק העליון של גבעולו בסוף הקיץ. אתה יכול להשתמש בבצלים הקטנים האלה כפי שהם או לשתול אותם בסתיו כדי לגדל עוד בצל מצרי.

עירית שום (Allium tuberosum) גדלה כמו עירית (Allium schoenoprasum), עם עלים דקים באורך של עד 30 ס"מ ופרחים לבנים בצורת כוכב בסוף הקיץ. עירית שום ועירית יוצרים גושים די מהר.

5) צנוניות

ירק בעל טעם חזק זה מבחינה טכנית דו-שנתי עמיד, מה שאומר שהוא גדל במשך שנתיים. זהו סוג של עולש וקשור לאנדיב בלגי. עלים אדומים כהים עם ורידים לבנים יוצרים ראש מגושם חזק המזכיר כרוב או חסה רומאנית.

גדל עולש (Cichorium intybus) באדמה פורייה ומנוקזת היטב בשמש מלאה. לזרוע את הזרעים באביב או בסתיו, ואז לקצור את הניצנים הפנימיים בסוף הסתיו כשהם מוצקים ובעלי הצבע העמוק ביותר של לבן ואדום, מה שמשאיר את השורשים באדמה כדי לייצר יבול נוסף. הימנע מלקטוף מוקדם מדי כי לעלים הבוסריים יש טעם מר. מוסיפים שמן זית ומלח לעלים הטריים כדי לחתוך את הטעם המר.

6) ריבס

למרות שאנשים רבים מתייחסים אליו כאל פרי, ריבס (Rheum rhabarbarum) הוא למעשה ירק רב שנתי עמיד (כי אתה אוכל את הגבעולים, לא את פירות הצמח). לשתול ריבס בשמש מלאה ובאדמה לחה ומנוקזת היטב. הנח אותו במקום שלא יפריע לו, מכיוון שהוא יכול להמשיך לייצר במשך שנים.

לשתול את הכתרים בתחילת האביב ברגע שניתן לעבוד על הקרקע. מניחים את הניצן המרכזי 5 ס"מ מתחת לקו האדמה. מרווחים את הזרים במרחק של 1m80 זה מזה. מורחים שכבת קומפוסט בעובי 5 ס"מ סביב צמחים חדשים כאשר טמפרטורת האוויר עולה על 27 מעלות צלזיוס. חתוך את כל גבעולי הפרחים המתפתחים בבסיס הצמח.

החל דשן מאוזן בתחילת האביב. לאחר הקטיף, מורחים שכבת קומפוסט באורך 5 ס"מ סביב הצמחים. כאשר הגבעולים הופכים דקים, בדרך כלל לאחר שש עד שמונה שנים, חפרו וחלקו את הצמח באביב או בסתיו.

לגבעולי ריבס יש את הצבע והטעם הטובים ביותר כאשר הם נקטפים במזג אוויר קריר. השאר את הצמחים בשנה הראשונה ללא קציר. בשנה השלישית, קציר את כל הגבעולים ברוחב של מעל 3 ס"מ למשך שמונה שבועות. השתמש רק בגבעולים במתכוני הריבס שלך מכיוון שהעלים מכילים חומצה אוקסלית והם רעילים.

7) חומצה

חומצה היא עשב רב שנתי עם טעם חריף ולימוני המשמש למרקים, תבשילים, סלטים ורטבים. שני החומצים התרבותיים העיקריים הם חומצה מצויה, Rumex acetosa, וחומצה צרפתית, Rumex scutatus. הם קרובי משפחה של ריבס והעלים מכילים כמויות קטנות של חומצה אוקסלית שאינה מזיקה כשאוכלים אותה בכמויות קטנות. העלים הם גם מקור טוב לויטמין C.

חומצה הכי טעימה בתחילת האביב, היא נעשית מרה ככל שמזג האוויר מתחמם. קשה למצוא חומצה בשווקים מכיוון שהיא נובלת זמן קצר לאחר הקציר. כדי לגדל חומצה, זרעו את הזרעים ישירות בגינה בשמש מלאה ובאדמה בינונית במרחק של 15-20 ס"מ זה מזה בשורות במרחק של 60 ס"מ. לאחר מכן ניתן לחלק צמחים מבוססים.

איך לגדל כוסברה ארוכה מזרע

למה זה מעניין להשתמש בפעמון סלט