7 סודות על גידול צנוניות

צנוניות הן אחד מגידולי הירקות האהובים עלי ואני עומדת לשתול את נטיעת האביב השלישית שלי. לכל הנטיעות שלי יש סיכוי סביר להצליח כי אני מבטיחה לקלקל את הצנוניות שלי בטיפול קל, הסוד הראשון שיש לי לספר לכם על גידול צנוניות. זה שצנוניות גדלות מהר לא אומר שקל לגדל אותן או שאינן זקוקות לתשומת לב. גלה להלן את 7 הסודות על גידול צנוניות.

1) צנוניות לא גדלות מהר כמו שאומרים.

צנונית יכולה להבשיל מהר מאוד אבל לא תמיד. חברות זרעים מקדמות לעתים קרובות את הצנוניות הראשונות שמתבגרות תוך 23 יום, מה שמעולם לא ראיתי קורה בגינה שלי. קטלוגים נותנים הערכה סבירה יותר של ארבעה עד שישה שבועות, הלוקחת בחשבון תקופות של צמיחה איטית עקב מזג אוויר קריר ומעונן. אני תמיד סופר לפחות שישה שבועות לקציר טוב של צנוניות אביב ועשרה שבועות עבור צנוניות שגדלו בסתיו.

2) צנוניות צריך מקום

הצמיחה המהירה של הצנון מגיעה עם תנאים הכוללים צורך בלתי מתפשר בחלל. שתילים שגדלים קרוב מדי זה לזה לא יגדלו, אז או שתזרע את הזרעים עם מרווח אחיד או ידלל אותם זמן קצר לאחר הנביטה. צנוניות סלט קטנות יבשילו היטב כשהן מרווחות 5 ס"מ זו מזו, אך ישאירו 10 ס"מ בין דייקונים גדולים וצנוניות גדולות אחרות. שימו לב שרצועות זרעי צנון יכולות להועיל מאוד למרווח והן מהירות וקלות להכנה.

3) צמיחה ללא תחרות ובתנאים טובים מביאה לבציר מוצלח

לצנון אין סבילות לעשבים שוטים או ללחץ מים וחייבת להיות לה אדמה שלעולם לא מתייבשת. חיפויים בעונה המוקדמת נוטים לבעיות שבלול באקלים גשום, ולכן השקיה זהירה היא התשובה היחידה בגידול צנוניות. לחסה יש צרכים דומים ולכן אני מגדל לעתים קרובות את שני הירקות בשורות סמוכות.

4) רק זנים מסוימים של צנוניות גדלים היטב באביב

כל זני הצנון גדלים היטב בסתיו, אך רק חלקם מצליחים באביב. צנוניות סלט הגדלות במהירות באדום, דו-קולור או פסטל הן הבחירות הטובות ביותר באביב, אבל הצנוניות האסיאתיות היחידות שמצאתי שצומחות היטב משתילת אביב הן סוגים סיניים כמו 'דרקון' (הצנוניות האדומות הארוכות). צנוניות "אבטיח" אדומות וירוקות יפהפיות כמו "מיסטו רוז" ודייקונים בצורת גזר הן תמיד הטובות ביותר בסתיו.

5) בעיות מזיקים ומחלות תמיד נמצאות מעבר לפינה

צנוניות אינן חפות מבעיות. חיפושיות פרעושים עושות חורים זעירים בעלים, שבלולים וחלזונות יוצרים חורים וחריצים בשורשים מושלמים, וגשם שוטף פתאומי עלול לפרוץ צנוניות ולגרום להן להירקב. אלו הן רק כמה מהסיבות לקצור במהירות צנוניות שצצו מהאדמה, לחתוך את החלק העליון שלהן ולאחסן אותן במקרר.

6) קציר מהיר הוא חיוני

למרות הטענות שחלק מזני הצנון יחזיקו מעמד בגינה מבלי להתקלקל, האמת היא שהרבה דברים רעים יכולים לקרות לצנון שלא נקטפים יום או יומיים יותר מדי. זה פרדוקס שבעוד שצנוניות מושלמות יש לקצור במהירות, השורשים החתוכים יישמרו במקרר במשך חודשים.

7) צנוניות הן מאוד צדדיות במטבח

צנוניות טעימות לאכילה גולמית אבל הן גם ירק שהוא טעים בבישול. זה ראוי לשימוש רחב יותר בסבכות ובמחסניות. צנוניות הן גם ירק קטן ומעולה לתסיסה. כאשר אתה משתמש בשיטות תסיסה של מלח כדי לחמוץ צנוניות סלט בייבי, חתוך לשניים, הצבעים מתמזגים כדי לייצר מלפפון חמוץ ורוד בהיר.

השורה התחתונה היא שבעוד שגידול צנוניות יכול להיות אינטנסיבי יותר מירקות רבים אחרים, תשומת לב לפרטים תבטיח קציר מוצלח.

ואתם, מה הטיפים החיוניים שלכם לצנון?

10 ירקות רב שנתיים שתוכלו לשתול פעם אחת ולקטוף במשך שנים

איזה סוג של שואב מפוח עלים כדאי לבחור?