8 טיפים שחובה לדעת לגידול מלונים מתוקים

איכותו של מלון (טעם, ארומה, מרקם) טובה יותר כאשר תכולת הסוכר בפרי גבוהה. מלונים מתוקים צריכים הרבה שמש, טמפרטורות חמות, מספיק מים וחופש ממחלות ומזיקים. תכולת הסוכר מדורגת בסולם בריקס, המודד את אחוז המוצקים (כל מה שאינו מים) במיץ המופק מפירות. מוצקים אלו כוללים לא רק סוכרים, אלא גם חומצות אמינו, חלבונים, מינרלים וויטמינים. במילים אחרות, לפירות מתוקים יותר יש גם טעמים מורכבים יותר ופרופיל תזונתי טוב יותר.

מדד ה-Brix, המקוצר לרוב "Bx", נובע מאינטראקציה של גנטיקה, תנאי אקלים, תנאי קרקע ובגרות. להלן כמה עצות מועילות כיצד לרתום את העוצמות הללו כדי לגדל את המלונים המתוקים ביותר שאפשר.

1) בחר את הזנים המתוקים ביותר

חלק מהמלונים מתוקים יותר באופן טבעי מאחרים המבוססים אך ורק על איפור גנטי. ספקי זרעים מסוימים מפרטים את ה-Brix הממוצע של המלון שלהם, אך עבור זנים נפוצים רבים מידע זה מתקבל בקלות בחיפוש מהיר באינטרנט. ערך בריקס של 12 נחשב מתוק נעים, 14 מתוק מאוד ו-16 מתוק מדי.

2) לזרוע זרעים בתחילת העונה

עונת גידול ארוכה וחמה הכרחית לבגרות מיטבית, ולכן תכולת סוכר טובה. התחל להנביט את זרעי המלון שלך בתוך עציצים בגודל 10 ס"מ לפחות שישה שבועות לפני תאריך הכפור האחרון הממוצע באזור שלך, כך שהשתילים כבר מבוססים היטב ברגע שמגיע מזג האוויר החם. אם תשתלו את השתילים בחוץ במזג אוויר קריר, הם יפסיקו לצמוח, לכן המתינו מספר שבועות לאחר תאריך הכפור האחרון הממוצע כדי לעשות זאת, או עד שהטמפרטורות בלילה יהיו באופן עקבי מעל 15 מעלות צלזיוס.

3) מצא את המיקרו אקלים החם ביותר שלך

החום מוציא את הסוכר שבמלונים אז הקפידו לשתול אותם במיקום שיתחמם בתחילת האביב ונשאר חם עד סוף ספטמבר. הצד הדרומי של גדר או קיר הוא אידיאלי מכיוון שהמבנה סופג חום ואור שמש ומחזיר אותו אל המלונים. איתור מלונים ליד מרפסת לבנים שטופת שמש או משטח מרוצף אחר עוזר גם הוא ליצור מיקרו אקלים חם עבור הצמחים הטרופיים הללו. אמצעים כאלה אינם נחוצים בדרום בדרום צרפת, אך באקלים קריר מלונים זקוקים לכל העזרה שהם יכולים לקבל כדי להגיע להבשלה מיטבית.

4) הדגש את קרני השמש

אתה לא יכול לעשות שום דבר כדי לשנות את האקלים שבו אתה גר או את כמות השמש שהגינה שלך מקבלת, אבל יש כמה טיפים להפקת המיטב מהחום הזמין בכל מקום. כיסוי אדמת ערוגות מלון בניילון פלסטיק שחור לגינה, השומרת על חום כמו משטח אספלט, הוא טיפ חובה. אתה יכול גם להתקין כיסויי פלסטיק שקוף או בד שקוף מעל ערוגות המלון כדי ליצור מיני חממה. אלה צריכים להשתחרר בתחילת הקיץ כאשר הצמחים מתחילים לפרוח כדי שחרקים יוכלו להאביק את הפרחים. כסו את הערוגות שוב בסוף הקיץ כדי להבטיח הבשלה מיטבית כאשר מזג האוויר הופך קר.

5) אל תעמיס יתר על המידה על צמחי המלון שלך

מלונים גדלים על גפנים רחבות ידיים ואינם מבשילים ביעילות כאשר הם גדלים במקומות צפופים. שתילים נטועים בדרך כלל בתלוליות (שלוש עד תל אחת) המרוחקות 60 ס"מ זה מזה בשורות של 180 ס"מ. דלל את הפרי לשלושה מלונים לגפן מכיוון שהדבר יביא ליותר חומרים מזינים (ולכן סוכרים) בכל מלון. אם יש בעיה בשטח, בנו סבכה יציבה והעמידו את המלונים בצד הדרומי שלה, זה חוסך מקום במיטה אבל גם מכניס את הפרי למגע טוב יותר עם קרני השמש המחממות.

6) תכולת הסוכר מתחילה באדמה

סוכרים מיוצרים בעלים בתהליך הפוטוסינתזה ולאחר מכן נשלחים לפרי. לפיכך, ככל שגידול העלים שופע יותר, כך מדד הבריקס גבוה יותר. כדי לעודד צמיחה חזקה, ערבבו 10-15 ס"מ של זבל קומפוסט לתוך ערוגות המלון שלכם לפני השתילה. לאחר מכן הוסף דשן אורגני מאוזן (כגון ארוחת דם/תערובת קמח עצמות) כל 3 עד 4 שבועות. חלק מהגננות בוחרים לשתול מלונים ישירות בערימת הקומפוסט שלהם, אשר מספקת לא רק הרבה חומרים מזינים, אלא גם מעט חום נוסף.

7) להשקות בשפע אך לא בזמן ההבשלה

שמירה על עלים יפים על צמחי המלון שלך דורשת גם השקיה בשפע. השיטה היעילה ביותר היא עם צינורות השרייה או מערכת טפטוף מכיוון שהשקיית ספרינקלרים מקדמת מחלות פטרייתיות, שבהחלט משפיעות על תכולת הסוכר של המלונים. עם זאת, במהלך השבועות האחרונים של ההבשלה, עודפי המים מדללים את תכולת הסוכר של הפרי. אז כאשר הפרי מתקרב לגודל מלא, צמצם את ההשקיה, מספק רק מספיק מים כדי למנוע מהעלים לקמול לחלוטין. זה נורמלי בשלב זה שחלק מהעלים המבוגרים יותר משחימים.

8) קצור המלונים שלך בשיא הבשלות

גם אם אתה עושה את כל השאר נכון, אף מלון לא מתוק אם נקטף בוסר. סימני הבשלה כוללים ארומה פירותית, ריכוך קל של הקליפה וצליל חלול כאשר אתה מקיש על הפרי עם מפרק האצבע. אבל הסימן הבטוח הוא הקלות שבה הפרי מתנתק מהגפן. אם הוא משתחרר במשיכה קלה, הוא בשל מספיק לקציר. עם זאת, תכולת הסוכר הגבוהה ביותר מושגת כאשר הפרי מתנתק מהגפן (או, אם זה לא קורה, כאשר הגפן נהיית מצומקת ויבשה במקום שבו היא מחוברת למלון). הסיכון בשלב זה, כמובן, הוא שציפורים ויצורים אחרים מתחילים לאכול את הפירות לפני שאתה עושה זאת.

זה תלוי בך ?

טיפים כיצד לגדל אנדיב מזרעים

איך לגדל קייל מזרע