9 ירקות לזרוע בחורף לקציר מוקדם באביב

זריעת חורף

בטבע, חלק מזרעי הבר ישנים את החורף לפני שהם נובטים בסימני האביב הראשונים. בעוד שמעקב אחר תהליך טבעי זה הוא מנהג גינון עתיק יומין, שימוש במיכלים כמו חממות מיני חיצוניות יכול לחקות את הצמיחה של זרעי בר בטבע. טכניקה זו גדלה בפופולריות, בין השאר בגלל שתילת חורף מעניקה לירקות בעונה הקרירה התחלה לבציר האביב. חלק מהזרעים אפילו נובטים בקצב גבוה יותר כאשר נזרעים בחורף.

איך לזרוע בחורף?

אתה יכול לזרוע ישירות זרעים בערוגות פרחים או להתחיל את הזרעים שלך במיכלים.
זריעה ישירה היא השיטה הקלה ביותר, אך סביר להניח שהזרעים שלך ינבטו מאוחר יותר מכיוון שלאדמה ייקח יותר זמן להתחמם באביב. זו הסיבה שגננים רבים בוחרים להתחיל זרעים במיכלים העשויים מכל הסוגים, החל מסירי פלסטיק, גלילי נייר טואלט, קרטוני ביצים ואז פשוט להשתיל אותם באביב.

מתי עלי לזרוע את הזרעים שלי בחורף?

בזריעה ישירה, ניתן לזרוע זרעים בכל עת כל עוד האדמה הפשירה מספיק כדי להכניס את הזרעים לאדמה. הזרעים יישארו רדומים עד שטמפרטורת הקרקע תאפשר להם לנבוט באביב. באקלים חם יותר, זה יתרון עם יבולים כמו עלים ירוקים, אשר נוטים לפרוח ברגע שמזג האוויר מתחמם מדי.

עבור מיכלים, באקלים קר עדיף לזרוע לאחר היפוך החורף, בינואר או בתחילת פברואר. כך עדיין יהיה להם מספיק זמן לחקות תנאי נביטה טבעיים. במקומות מתונים יותר, זרעים המתאימים לאקלים אלה לא יזדקקו לכפור, כך שהתזמון שלך יכול להיות גמיש יותר.

לזרוע זרעים בחורף

להלן 9 מהגידולים הטובים ביותר לזרוע במזג אוויר קריר.

תרד, ירקות חרדל וקייל הם ירקות קשים במיוחד. קייל למעשה הופך רך יותר כאשר הוא קר. לזרוע אותם בחורף לקציר אביבי. באקלים ממוזג ניתן לזרוע אותם גם בסתיו לקראת קציר החורף.

רוב הירוקים העלים מעדיפים מזג אוויר קריר, מה שהופך אותם לבחירה מצוינת עבור גינות חורף. מנגולד שוויצרי הוא צמח עמיד למחצה, יחד עם כרוב ירוק, ארוגולה, בוק צ'וי, אנדיב, מיזונה ורדיקיו. ניתן לזרוע את כולם ישירות או להתחיל במיכלים, מלבד בוק צ'וי, שגדל בצורה הטובה ביותר בעת השתלה. כאשר שותלים ומגדלים נבטים במהלך החורף, זה משפר את טעם העלים.

גזר, כמו גם לפת וסלק, הופכים מתוקים יותר כאשר מגדלים אותם בחורף, מכיוון שהצמחים מייצרים יותר סוכרים כדי למנוע כפור. שמור על האדמה חולית ומנוקזת היטב, שכן אדמה כבדה תאט את צמיחת הגזר. הכל ניתן להתחיל על ידי זריעה ישירה.

צנוניות הן גידול קר כיפי מכיוון שהם בעלי תחזוקה נמוכה וגדלים במהירות. זנים ספציפיים גדלים בחורף, כמו דייקונים, שגדלים לאט יותר אבל יוצאים נחמדים ופריכים. זרעו אותם ישירות באדמה חולית ומנוקזת היטב בחוץ.

אפונה גדלה היטב במזג אוויר קריר והיא עוזרת לשפר את האדמה על ידי קיבוע חנקן. הם צריכים שמש מלאה ואדמה מנוקזת היטב. הם אינם זקוקים להרבה דשן, אך גדלים בצורה הטובה ביותר כאשר הם נהנים ממעט קומפוסט המוסף לאדמה לפני השתילה. לזרוע אותם בחוץ בסוף החורף ולוודא שיש להם סבכה או משהו אחר לטפס עליו.

כמו בצנוניות, ישנם זני חורף של ברוקולי, כמו ברוקולי סגול עמיד. לזרוע במיכלים במהלך החורף, ולאחר מכן להשתיל באביב. ברוקולי מעדיף אור שמש ישיר מלא במשך כשש עד שמונה שעות ביום. למרות שהוא צריך השקיה קבועה, הברוקולי לא יגדל היטב באדמה לחה מדי.

צרור בצל

  • 7- צרור בצל

מכיוון שהם גדלים במהירות וסובלים מתנאים רבים, גם בצל צרור וגם בצל ירוק יוצרים גידולי שתילי חורף מצוינים. ניתן לזרוע אותם ישירות בערוגות לקציר מוקדם באביב, או לזרוע ולגדל במיכלים לקציר החורף.

כרישה מפתחת טעם נועז יותר לאחר הקפאה או שתיים. לזרוע אותם במיכלים ולאחר מכן להשתיל באביב. הם גם טובים לשתילה בתחילת הקיץ. הם עמידים ויכולים להישאר באדמה במהלך החורף, מחכים לקטיף למרק חורף או אפילו לנבוט בשלג ביום אביבי.

כרוב החורף העמיד ביותר בפני מזג האוויר הוא כרוב הסבוי המסולסל, שהופך בהיר יותר לאחר שעבר כפור. לוקח להם זמן לגדול, אז התחל אותם במיכלים והשתיל אותם ברגע שיש להם כשישה עלים.

ואתם, מה אתם זורעים בחורף ליבול מוקדם באביב?

איך לגדל קולרבי מזרעים

10 ירקות שגדלים היטב גם כשחם מאוד